Čtyři spolupracovníci zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka dostali prezidentskou milost.

Čtyři spolupracovníci zavražděného kmotra podsvětí Františka Mrázka dostali prezidentskou milost. | foto: MF DNES

Čtyři Mrázkovi spolupracovníci a přátelé dostali prezidentskou milost

  • 326
Prezident Václav Klaus udělil milosti čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých zavražděného vládce českého podsvětí Františka Mrázka a uprchlého podnikatele Tomáše Pitra. Zjistila to MF DNES při mapování jejich rozsáhlých aktivit.

Jde o Karla Steinigera, Miroslavu Pragerovou, Jarmilu Morávkovou a Jana Kondlera. Všichni dostali milost poté, co se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů, a u všech se dá najít spojení právě na Mrázka a Pitra.

Steiniger byl obchodní partner Pitra, Pragerová po Pitrovi spravovala firmu a Morávková a Kondler jsou spolupracovníci Mrázkova významného obchodního partnera Richarda Morávka.

Rozhovor s kancléřem Weiglem

"Prezident při podpisu milosti neví, kdo je čí kamarád"

Tito lidé měli obrovské štěstí. Klaus uděluje milost vzácně. Čistě statisticky vyhoví každé 47. žádosti. Všem ostatním řekne: Ne.

Prezident dostal za sedm let svého úřadování na svůj stůl už 14 585 žádostí o milost. Každý rok se tak probírá fasciklem dvou tisíc případů. V této "loterii" pak vybere jen zlomek šťastlivců. Klaus udělil dosud jen 313 milostí – každý rok v průměru čtyřiceti lidem.

Závažná nemoc? Kdepak

Steinigerovi dal milost v roce 2004, protože podle Hradu trpí závažnou nemocí. Pragerová ji dostala o tři roky později proto, aby se mohla starat o své děti. A v roce 2008 se štěstí usmálo na Morávkovou a Kondlera. Klaus "přihlédl k jejich zdravotnímu stavu". Prezident o spojení těchto lidí na kmotra Mrázka a jeho komplice Pitra podle kancléře Jiřího Weigla nevěděl.

"Myslím, že tohle tušit nemůže nikdo. To z té žádosti nepoznáte. S kým ten člověk obchodoval, s kým je kamarád," řekl Weigl.

Mrázek a Pitr

František Mrázek
Za komunismu byl vekslák, pak zbohatl na úvěrech, které nikdy nesplatil. Aby se vyhnul zatčení, vybudoval si vazby s policií, žalobci, soudci i politiky. Vládl podsvětí. V lednu 2006 ho zabil nájemný vrah.

Tomáš Pitr
Byl ekonomický stratég Mrázkovy skupiny. Vymyslel způsob, jak ovládnout Setuzu a vytunelovat olomoucký podnik Milo. Rok po vraždě Mrázka utekl do ciziny.

Proč Klaus přihlédl k humanitárním a zdravotním důvodům právě u těchto čtyř lidí, Weigl neví. "Pan prezident nad každou milostí sedí sám a sám to zvažuje. Jedině on by mohl jednotlivé případy komentovat, pokud by si to při takových počtech pamatoval," uvedl.

Na žádost, aby prezident tyto čtyři případy více rozebral, zaslal jeho tiskový odbor obsah tiskových zpráv, v nichž není nic dalšího nad rámec známých základních údajů.

Zjistit, nakolik jsou jejich důvody naléhavé, tedy nejde. Avšak minimálně v případě Karla Steinigera měl o jeho údajně závažné nemoci pochybnosti i soudce, který celý jeho případ do detailů znal.

"Z předložených lékařských zpráv je zřejmé, že odsouzený (Steiniger) neonemocněl nevyléčitelnou životu nebezpečnou chorobou a netrpí ani nevyléčitelnou chorobou duševní," napsal soudce Zdeněk Minařík Klausovi ještě před udělením milosti. Klaus mu ji i tak dal.

Kancléř Weigl také vyloučil, že by milosti "Mrázkových lidí" Klausovi někdo doporučoval - třeba poradci či přátelé z tenisu.

"Pan prezident bere funkci vážně a zodpovědně. Je nemyslitelné, aby šel na ruku svým kamarádům. To vylučuji," uvedl Weigl.

Pozoruhodná je třeba milost, kterou dal prezident Jarmile Morávkové a hned vzápětí i Janu Kondlerovi. Tito podnikatelé byli odsouzeni za úvěrové podvody. V letech 1997 až 1999 spolu byli ve vedení několika firem, třeba olomoucké firmy Inter Fish Holding CZ. Tam šéfoval dozorčí radě podnikatel Richard Morávek (syn Jarmily Morávkové).

A právě Morávek byl pro Pitra a Mrázka "pravou rukou" pro jejich obchody na Moravě.

Morávek teď navíc stojí v Olomouci za obrovským byznysem - výstavbou úplně nové městské čtvrti Šantovka na bývalých pozemcích potravinářského kolosu Milo Holding, který Pitr s Mrázkem koncem devadesátých let tunelovali.

Projekt Šantovka, kde chtějí investoři utratit až deset miliard, pomáhal Morávkovi rozjet vlivný realitní podnikatel Luděk Sekyra. A ten měl vztahy jak s Mrázkem, tak k Hradu. Sekyru totiž policie odposlouchávala v roce 2000 jako jednoho z hlavních kontaktů kmotra Mrázka. Ve spisu Krakatice, který tehdy Mrázkovy a Sekyrovy aktivity mapoval, figuroval Sekyra jako člověk, který se s Klausem začal stýkat. S Klausem se přátelí dodnes. Morávková a Kondler dostali milost v roce 2008, kdy vrcholila jednání o Šantovce.

Richard Morávek nejdříve slíbil, že MF DNES zprostředkuje rozhovor se svou matkou, ale nakonec si to rozmyslel.

"Problém je v tom, že maminka má už pokročilý věk (Morávkové je 63 let - pozn. red.). A navíc je vážně nemocná. Je izolovaná a nechce na veřejnost," vysvětlil Morávek.

Jak si vysvětluje, že dostal milost i jejich bývalý spolupracovník Kondler, Morávek prý netuší. "Abych pravdu řekl, tak jsem to jen slyšel. Ale abych to nějak studoval, to ne. A co jsem tomu říkal? Ani se mě neptejte," řekl.

Proč dostali milost právě tito lidé, prezident zdůvodňovat nemusí. "Ústava České republiky neukládá prezidentovi své rozhodnutí o udělení milosti odůvodňovat. Veřejnost je o udělených milostech vždy informována prostřednictvím webových stránek Kanceláře prezidenta," uvedlo tiskové oddělení Hradu.

Zvláštní milosti prezidenta klause

Karel Steiniger
Karel Steiniger, obžalovaný v kauze LTO, získal milost prezidenta Václava Klause.Dostal milost v březnu 2004. Byl odsouzen za daňové podvody v případech lehkých topných olejů. Stát připravil o 60 milionů. "Milost byla udělena s přihlédnutím k nevyléčitelné chorobě," zdůvodnil to Klaus. Steiniger patřil k obchodním partnerům skupiny Františka Mrázka a Tomáše Pitra. Spravoval firmu Ekotrade, která patřila Pitrovi. Jeho firma Loricus Invest měla sídlo v budově, kde sídlily všechny Pitrovy firmy. Steiniger žije v Praze a dál podniká.

Miroslava Pragerová
Miroslava PragerováDostala milost v prosinci 2007. Byla odsouzena za podvody. Na svou firmu odebrala pohonné hmoty, které prodala, ale firmě peníze nedala. Soud ji v roce 2004 poslal na 6 let do vězení. Odseděla si 3. Klaus milost odůvodnil: "Dcera odsouzené, která je v invalidním důchodu, je těhotná a 15letý syn je před složitou operací, přičemž oba potřebují pomoc své matky." Pragerová se v roce 2002 stala majitelkou firmy Sale Bohemia, kterou převzala od Pitrovy firmy 1. západočeská společnost pro kapitálový trh. Tu Pitr využíval k majetkovým převodům.

Jarmila Morávková
Klaus jí dal milost v dubnu 2008. Byla odsouzena za úvěrové podvody. Klaus "přihlédl ke skutečnosti, že od spáchání trestné činnosti uplynula dlouhá doba, způsobená škoda byla uhrazena, a vzal též v úvahu i vážné onemocnění". Její syn Richard patřil k obchodním partnerům Mrázka. Policie už v roce 2000 zaznamenala, že se pokoušel přes Mrázka zastavit vyšetřování. Mrázek mu vzkazoval: "Půjde do ztracena."

Jan Kondler
Dostal milost v srpnu 2008. Byl odsouzen za úvěrové podvody. Klaus "přihlédl ke zdravotnímu stavu odsouzeného a ke skutečnosti, že způsobená škoda byla uhrazena". Kondler byl společně s Morávkovou členem představenstva dvou firem ovládaných Morávkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video