Návrh lodi s umělou gravitací

Návrh lodi s umělou gravitací | foto: Tomáš Rousek

Čtyři lidé, tíže jako na Marsu. Čech promluvil o své lodi k asteroidům

  • 89
Až jednou kosmonauti poletí k asteroidům, zřejmě se nedočkáme záběrů s poletujícími předměty v kabině, jak tomu bylo u letů k Měsíci. Tedy pokud NASA využije projekt architekta Tomáše Rouska a jeho kolegy z Laboratoře tryskového pohonu NASA Briana Wilcoxe. Jejich návrh kosmické lodi pro čtyři lidi počítá s umělou gravitací odpovídající tíži Marsu.

Média v minulých dnech přinesla zprávu o návrhu českého architekta, který ocenil i americký Národní úřad pro letectví a vesmír. Tomáš Rousek rozpracoval koncept kosmické lodi pro lety k asteroidům, která by využívala umělé gravitace.

Nebylo to úplně přesné, Rousek se svými kolegy z International Space University ve Štrasburku sice grant od NASA ve výši milionu korun získal, ale za jiný projekt (simulace letu na Mars). Nic to ale nemění na tom, že se NASA Rouskova konceptu chopila a nyní zvažuje, zda ho začlenit do plánu vývoje nových technologií.

KOSMICKÁ LOĎ S UMĚLOU GRAVITACÍ

Navrhl ji Čech, plavidlo má v budoucnu létat k asteroidům

"Návrh byl zveřejněn jako hlavní inovace konference časopisem NewScientist, americkou vesmírnou asociací AIAA, televizí MSNBC a dalšími médii po světě," těší Rouska.

Architekt také popsal, jak by "jeho" kosmická loď nazývaná AG_NEO, složená ze dvou dílů spojených dvousetmetrovými lany a rotujícími kolem společného těžiště, fungovala.

Pětasedmdesátikilový astronaut se bude cítit na necelých třicet kilo

Počítá se s použitím marsovské gravitace 0.38 g (2,6x menší než na Zemi, 2,3x větší než na Měsíci), což by bylo výhodnější nežli zemská gravitace z hlediska menšího zatížení konstrukcí. Obytný díl lodi pojme čtyři kosmonauty.

Nejprve plavidlo zažehne motor, aby se vydalo na cestu k asteroidu, pak teprve přijde na řadu rotace a s ní spojená umělá gravitace. Pětasedmdesát kilogramů vážící kosmonaut se bude cítit, jako by vážil jen 28,5 kg.

"Předpokládá se, že i tato snížená úroveň gravitace bude zamezovat demineralizaci kostí a atrofii svalů na dlouhých výpravách k asteroidu a na Mars," připomíná Rousek možná rizika dlouhého pobytu ve stavu beztíže, jimž by měla jím projektovaná loď dokázat zabránit.

Návrh lodi s umělou gravitací - nafukovací verze

Návrh lodi s umělou gravitací - nafukovací verze (klikněte pro zvětšení)

Na Mars se sice asi hned tak nepoletí, k asteroidu se podle plánů amerického prezidenta Baracka Obamy lidé vypraví dříve. Takový let by mohl trvat řádově měsíce, možná přes rok, což je se současnými technologiemi mnohem dosažitelnější mise nežli tříletá výprava na Mars.

"Současné metody pro zamezování nežádoucích fyziologických efektů stále nejsou účinné a změny u neurovestibulárního systému (zajišťuje udržení rovnováhy, pozn. red.) mohou trvat i do konce života. Proto se toto řešení může vyplatit i u relativně kratší mise k asteroidu. Umělá gravitace přináší výhody i pro hygienická zařízení, pro usazování nečistot z ovzduší - vdechnuté nečistoty mohou způsobit zdravotní problémy - či přirozený oběh vzduchu v lodi," řekl iDNES.cz Rousek.

Koncepty umělé gravitace, jichž se chopila NASA, Rousek vymýšlel společně s různými členy týmu inženýrů a architektů z NASA a International Space University. Rousek tým zorganizoval během svého působení v Los Angeles.

TOMÁŠ ROUSEK

Architekt Tomáš Rousek, zaměřující se na kosmickou architekturu a design, působí jako ředitel renomované mezinárodní architektonické společnosti A ETC. Je absolventem Fakulty architektury ČVUT Praha a International Space University ve Štrasburku.

Společně se svým kolegou architektem Ondřejem Doulem budou prezentovat dva nové projekty lunárního modulu SinterHab a orbitálního hotelu Omicron na Mezinárodním astronautickém kongresu, který se uskuteční koncem září v Praze.

I nadále externě spolupracuje s NASA Habitation teamem a pracuje se svým studiem A-ETC.net na projektech pro záchranu oceánů, zelené architektury proti klimatickým změnám či orbitálního hotelu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video