Poslanec Zdeněk Soukup na semináři Máme se bát islámu? v Poslanecké sněmovně...

Poslanec Zdeněk Soukup na semináři Máme se bát islámu? v Poslanecké sněmovně (18. května 2016) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Obrana evropských hodnot před islamizací přilákala 39 poslanců a senátorů

  • 202
Platforma pro zachování evropské kultury a jejích hodnot přilákala už na čtyři desítky politiků z ANO, ČSSD, ODS, Úsvitu, KSČM i KDU-ČSL. Je proti islamizaci, přijímání uprchlíků a doslova říká, že „chce usilovat o zachování EU a Schengenského prostoru, pokud to přímo neohrozí integritu, zájmy a životní styl obyvatel ČR“.

Názorová platforma spustila v pondělí své webové stránky www.platforma-parlament.cz a také jména lidí, kteří se k ní už přihlásili.

Je to opravdu pestrá paleta 39 lidí ze Sněmovny a Senátu. Téměř polovinu tvoří poslanci za ANO, ale je tu i několik mediálně známých poslanců ČSSD (Stanislav Huml, Pavlína Nytrová, Jaroslav Foldyna či Pavel Ploc).

Také senátoři Jan Veleba, šéf Strany práv občanů, Petr Bratský z ODS, který už tento týden nebude obhajovat mandát, ale i několik členů horní komory parlamentu, kteří tento týden znovu kandidují - bývalý sociální demokrat Jozef Regec, Petr Gawlas z ČSSD a Jiří Oberfalzer z ODS.

„Založil jsem ji jako obranu před islamizací,“ říká o platformě její zakladatel Zdeněk Soukup, poslanec za ANO, a zároveň vyzývá k její podpoře. „Vaše podpora je pro obranu evropských a českých hodnot, pro zachování naší kultury a životního stylu, velmi důležitá. Požádejte o vyjádření sympatií i své přátele a blízké,“ napsal na svém facebookovém profilu.

„Ve středoevropském prostoru je určující kultura, vycházející z řecké filosofie, římského práva, judaisticko-křesťanských tradic a myšlenek humanismu. Vyznávání jiných náboženství, kultů a tradic je záležitostí soukromou. Nesmí se dostat do konfliktu s evropským právním pořádkem, s evropskými etickými normami a zvyklostmi,“ píše platforma ve svém prohlášení.

Odmítá multikulturalismus, trvalé přerozdělovací kvóty pro přijímání uprchlíků a zásadně nesouhlasí se zrušením vízové povinnosti pro země, které nesplní dané podmínky EU. Tím platforma poukazuje na Turecko, které se domáhá toho, aby Evropa zrušila vízovou povinnost pro Turky za to, že země nepouští migranty do Řecka a dál do Evropy.

Lidovec Benešík se přihlásil k platformě, teď má pochybnosti

„Přihlásil jsem se k té platformě, ale mám zároveň trochu pochybnosti, aby se to nesmrsklo jen na jedno dvě témata. Zda to není jen o tom, že tady nechceme islám, ale také o tom, jaké konkrétní evropské hodnoty chceme hájit,“ řekl iDNES.cz šéf výboru pro evropské záležitosti Sněmovny, místopředseda KDU-ČSL Ondřej Benešík.

Platforma nedávno ve Sněmovně udělala seminář Máme se bát islámu?, kde vzbudila svým projevem rozruch právnička Klára Samková. Když přirovnala islám k nacismu, zvedlo se a ze Sněmovny odešlo několik velvyslanců, včetně tureckého (více zde). Platforma v úterý ve Sněmovně pořádá seminář další, tentokrát s názvem „Možnosti integrace migrantů v Evropě“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video