Člen Dolní sněmovny Jim Devine ve svém domě ve skotském Balckburnu. Čeká ho soud kvůli zneužívání poslaneckých náhrad. (5. února 2010)

Člen Dolní sněmovny Jim Devine ve svém domě ve skotském Balckburnu. Čeká ho soud kvůli zneužívání poslaneckých náhrad. (5. února 2010) | foto: AP

Čtyři britští politici půjdou kvůli skandálu s výdaji před soud

  • 9
Skandál s poslaneckými náhradami vyústil ve Velké Británii v žalobu čtyř politiků. Prokurátor je obvinil z toho, že si neprávem nechali proplatit některé výdaje, a zneužili tak celý systém. Čtveřice stane před soudem ve Westminsteru příští měsíc, hrozí jim až sedm let ve vězení.

Systém s poslaneckými výdaji zneužilo za posledních šest let na 390 britských poslanců, kteří si nechali na náhradách neprávem proplatit 1,12 milionu liber (téměř 40 milionů korun). Přestože jejich chování Británii pobouřilo, většina politiků se nedopustila trestných činů - prostě zneužili systém a nechali si proplácet i zcela absurdní věci.

Až na čtyři z nich, kteří podle šéfa britských prokurátorů Keira Starmera zašli příliš daleko. "Ve čtyřech případech jsme došli k závěru, že existuje dostatek důkazů, abychom vznesli obvinění. A také, že je ve veřejném zájmu tyto osoby obžalovat," uvedl podle deníku The Times.

Před soudem se tak budou zodpovídat tři členové Dolní sněmovny z řad vládních labouristů Elliot Morley, David Chaytor a Jim Devine a člen Sněmovny lordů z řad opozičních konzervativců Paul White, lord Hanningfield.

Poslanci obrali Brity o miliony

Nyní vracejí peníze do státní kasy

Někdejší ministr životního prostředí Elliot Morley čelí dvěma obviněním z podvodu při proplácení výdajů za hypotéku. Chaytor se musí bránit proti třem podobným obviněním a Devine se bude zodpovídat z toho, že si podle policie nechal proplatit falešné účty.

Konzervativec White má na krku šest žalob za několik výdajů - například náklady za přespání v Londýně v den, kdy podle obžaloby v metropoli nezůstal, naopak ho řidič odvezl domů.

První tři jmenovaní se už proti obvinění ohradili, podle stanice BBC vydali společné prohlášení, ve kterém vinu odmítli.

I když má celá aféra, kterou rozpoutal loni deník The Daily Telegraph postupným zveřejňováním výdajů jednotlivých poslanců, zatím za následek jen čtyři žaloby a několik rezignací, přišla britské politiky a jejich partaje draho.

V nadcházejících parlamentních volbách nebude znovu kandidovat nejméně 140 poslanců, většinou právě kvůli skandálu s náhradami.

Aféra s poslaneckými výdaji v Británii

Celá aféra začala loni na jaře, když se k účtům jednotlivých poslanců dostal deník The Daily Telegraph. Poslanci žádali úhrady za absurdní věci včetně konzerv pro psy, opravy trubky pod tenisovým kurtem či budky pro kachny. Stejně tak využívali možnosti nechat si proplácet hypotéky.

Skandál Brity, které loni těžce zasáhla finanční krize, pobouřil a ministerský předseda Gordon Brown povolal bývalého státního úředníka sira Thomase Legga jako hlavního auditora, aby jednotlivé výdaje vyšetřil. Ten vyzval na 390 současných i bývalých poslanců, aby vrátili 1,12 milionu liber. Mimo to také navrhl parlamentu reformu celého systému.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video