Čtyři američtí vojáci padli do léčky

  • 371
Britská televizní stanice Sky News oznámila, že ve středním Iráku zahynuli čtyři američtí vojáci. Podle jejího zpravodaje vjely dvě průzkumné jednotky ve vojenských vozech Hummer do léčky a dostaly se pod nepřátelskou palbu.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Na každé auto byly vypáleny střely z bazuky. Zabily obě posádky," popsal reportér Sky News.

Spojenci spočítali ztráty ve svých řadách zatím na dvě desítky. O dva příslušníky námořní pěchoty už dříve přišli přímo v boji při pozemní ofenzivě. 

Další vojáci zemřeli v troskách vrtulníků. Ke dvanácti mrtvým po pátečním pádu helikoptéry přibylo v sobotu sedm spojenců, kteří nepřežili srážku dvou strojů.

Dvě britské helikoptéry se ráno srazily nad Perským zálivem. Na místo neštěstí vyrazilo záchranné plavidlo a vrtulníky. Mluvčí britských sil v Zálivu Al Lockwood tvrdí, že kolizi nezpůsobila nepřátelská palba.

"Právě jsem dostal zprávu z Londýna - všech sedm členů posádky na palubě vrtulníků zahynulo," uvedl pro BBC. Zemřelo šest Britů a jeden Američan.

Oba vrtulníky byly z britské mateřské lodě Ark Royal. Její kapitán Alan Massey považuje nehodu za tragickou.

Vojáci na bojišti v Iráku

"Byli to velmi profesionální letci a byli na mimořádně důležité misi," upřesnil. Vrtulníky prý byly zapojeny do bojů o poloostrov Fáo. - Začala klíčová bitva o milionovou Basru

Při první letecké nehodě zemřelo také víc Britů. Při čtvrtečním pádu vrtulníku CH-46E Sea Knight na severu Kuvajtu přišli Britové o osm vojáků, Američani o čtyři. Bylo jim od 25 do 36 let. Podle Pentagonu ani tuto havárii nezpůsobili nepřátelé. - Námořní pěchota oplakává první mrtvé

Britská armáda přesunuje těžkou techniku na bojiště v jižním Iráku, 22. března 2003.

Britská artilerie pálí v jižím Iráku ze stopětimilimetrových děl, 22. března 2003.

Příslušník americké pěchoty se snaží vypátrat původce střelby, která ze vzdálenosti zhruba 200 metrů ohrožovala konvoj v jižním Iráku, 22. března 2003.

Příslušník britské námořní pěchoty obhlíží irácké zákopy poté, co je ostřelovalo spojenecké dělostřelectvo, 22. března 2003.

Velitelské vozidlo Humvee vede kolonu více než stovky vojenských vozidel, která 21. března překročila hranici s Irákem.

Britská pěchota sformovala zajatce do hada, aby zjednodušila jejich bezpečný přesun, poloostrov Faó, 22. března 2003.

Vojákům z britského dělostřelectva se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Tělo iráckého vojáka zabalené v dece u opuštěných zákopů, na něž pálilo britské dělostřelectvo, 22. března 2003.

Vojákům z britského dělostřelectva se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Americké námořní pěchotě se vzdávají iráčtí vojáci. Mnoho z nich ani nemá potřebnou výstroj, jako například boty či uniformy, 22. března 2003.

Voják americké námořní pěchoty odpočívá u tanku v jihoirácké poušti, 22. března 2003.

Voják americké námořní pěchoty střeží konvoj, 22. března 2003.


Video