Slovenské nemocnice postihl odchod lékařů. (2. prosince 2011)

Slovenské nemocnice postihl odchod lékařů. (2. prosince 2011) | foto: Tomáš BenedikovičSME.sk

Čtyřem slovenským lékařům hrozí stíhání, odmítli pracovat na rozkaz

  • 392
Poloprázdné sály, rušení operací, chaos a přetížené infolinky. Tak vypadá podle slovenského listu Pravda situace v nemocnicích poté, co lékaři nestáhli výpovědi a stovky jich přestaly chodit do práce. Čtyřem banskobystrickým lékařům už hrozí stíhání, odmítli totiž převzít povolání do služby.

Čtyřem lékařům Rooseveltovy fakultní nemocnice v Banské Bystrici hrozí stíhání. Odmítají převzít příkaz k vykonání pracovní činnosti. Byli povoláni do služby na základě nouzového stavu, takže by měli do práce dorazit i přes podanou výpověď.

"Nahlásili jsme je zaměstnavateli, ten může podat podnět k trestnímu stíhání," uvedl serveru Pravda.sk vedoucí odboru a krizového řízení Peter Baroš. Jenom v banskobystrické nemocnici si zatím pro "povolávací rozkaz" přišlo čtrnáct lékařů, dvaatřicet se doručovatelům nepodařilo zastihnout.

"Buď odcestovali, neotvírají dveře, zapírají se, nebo otvírají jen děti a podobně," řekl serveru Baroš.

Česká vláda vyslala na pomoc Slovensku třicet lékařů

V nouzi je i největší nemocnice v zemi, Univerzitní nemocnice v Bratislavě. Přišla o 300 lékařů. Někteří lékaři, jež do práce povolali navzdory výpovědi v rámci nouzového stavu, sice dorazili, ale jen proto, aby se nechali vyšetřit a zneschopnit.

Ředitel nemocnice Miroslav Bucha je prý ještě ve středu doslova prosil, aby pacienty neopouštěli. "Situace je vážná a jakékoliv selhání spolupráce a komunikace může vést k ohrožení zdraví," prohlásil v parlamentu při jednání poslanců a vlády s lékařskými odbory.

Slovenská krize

Zdravotnickou krizi na Slovensku způsobil protest nemocničních lékařů, kteří bojují za zvýšení platů, a podali proto hromadně výpovědi. První prosincový den skončila výpovědní lhůta šestnácti stům slovenských doktorů. Bratislava proto v úterý poprvé v novodobých dějinách vyhlásila nouzový stav. To znamená, že Slovensko může povolat do služby dočasně i lékaře, kteří jsou ve výpovědi. Odchod doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty.

Podle mluvčí nemocnice nejhorší situace nastala na traumatologických, chirurgických a ortopedických odděleních, která měla plně vytíženou kapacitu.

Ředitelé nemocnic se snaží uklidnit nervózní veřejnost i pacienty. Vedení Univerzitní nemocnice přijalo krizový traumatologický plán, kterým by se nemocnice řídila například v případě hromadné havárie. Lékařské odbory ale považují některé snahy nemocnic stabilizovat situaci za nátlak.

Snad si to lékaři rozmyslí, doufá těhotná

Dramaticky hodnotí situaci chirurg Peter Malinovský. Na chirurgickém oddělení nemocnice v Bratislavě-Kramáre podle něj sloužil dva dny jen primář a přednosta, pak je přišel vystřídat neatestovaný lékař a klinika anesteziologie přišla o čtyři z pěti lékařů.

"Celá Univerzitní nemocnice kolabuje!" varoval Malinovský.

Pomůže i Rakousko

Rakousko nabídlo, že v naléhavých případech přijme pacienty k ošetřování. "Předpokladem ale je, že v rakouských nemocnicích budou k dispozici příslušné kapacity," řekla mluvčí tamního ministra zdravotnictví. Vyslání lékařů na Slovensko rakouské orgány nezvažují.

Podle Pravdy skutečně na některých odděleních nebyl jediný specialista, na úrazové chirurgii prý dokonce musela zaskakovat internistka po noční, aby tam byl aspoň nějaký lékař. Na dveřích ambulancí visel nápis, že lékaři kvůli nemoci neordinují.

"Jsem v rizikovém těhotenství, nutně se potřebuji dostat na vyšetření, ale sestřička nás poslala pryč. Pevně doufám, že si to lékaři rozmyslí," svěřila se listu Pravda nastávající matka v gynekologické ambulanci v nemocnici Bratislava-Kramáre.

Ani čtvrteční jednání předsedy odborů Mariána Kollára a předsedy parlamentu Pavla Hrušovského nepřinesla podle SME.sk žádnou dohodu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video