Jan Kasal.

Jan Kasal. | foto: MF DNES

Čtvrtstoletí poslancem? Kasal může vyrovnat otce lidovců z první republiky

  • 41
Z četnosti skloňování slova dinosaurus se skoro zdá, že se neblíží volby, ale výroční sjezd paleontologů. Emotivní šermování pravěkými tvory má lákat voliče chtějící změnu, o době strávené ve Sněmovně však příliš nevypovídá. Třeba Jan Kasal z KDU-ČSL poslancuje od roku 1990, nálepku "dinosaura" ale nemá.

Téma dinosaurů je pro politické strany vděčné. Jedni - zejména Věci veřejné - nabízejí nové neokoukané tváře, které staví do kontrastu se zavedenými politiky. Druzí namítají: Oč je lepší politický nováček, než zkušený veterán?

Že slovo dinosaurus neodkazuje na odsloužená léta ve Sněmovně, dokládá i postoj Věcí veřejných. Ty za vyhynulého ještěra označují Jiřího Paroubka, ačkoliv předseda ČSSD je ve Sněmovně teprve čtyři roky. Od roku 1998 byl náměstkem pražského primátora a poté krátce ministrem a premiérem.

To ve srovnání třeba s Petrem Nečasem, který si nálepku dinosaura také nevysloužil, ačkoliv poslancuje už osmnáctým rokem, není až tak mnoho.

Rekordmanem mezi současnými poslanci je místopředseda Sněmovny Jan Kasal z KDU-ČSL s 20,5 roky - ten půlrok je za velmi krátké volební období v roce 1990. "Po revoluci nemůže mít v Česku nikdo víc. Víc by mohli mít federálové (členové bývalého Federálního shromáždění, pozn. red.), ale ti měli většinou přerušení," vzpomíná vlivný lidovec z Vysočiny.

Lidovcům v současných volbách podle průzkumů hrozí, že se do Sněmovny nedostanou. Pokud by ale 5 % hlasů získali, Kasal by měl našlápnuto k metě 24,5 roku.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

"Takový standardní západní konzervativní průměr," okomentoval to. "Kdybych si nemyslel, že nemůžu být prospěšný, tak do toho nejdu. Přiznávám, že mě to baví. Když byly děti menší, byl to problém," uznává ale 58letý otec tří dcer.

S Kasalem ze současných poslanců soupeřil Marek Benda. Ten ale ztratil pár let, než se v jednom volebním období dostal do Sněmovny jako náhradník, a nyní je až na sedmnáctém místě pražské kandidátky ODS. Jeho šance nejsou zrovna výstavní. Kasal je na tom v obdobném srovnání lépe, vede kandidátku na Vysočině, která je jednou z lidoveckých bašt.

Pokud by se Kasal a jeho lidovci do Sněmovny dostali, končící místopředseda dolní komory parlamentu by zřejmě v odsloužených letech předstihl prvorepublikového zakladatele lidové strany Jana Šrámka. Ten zasedal už v Revolučním Národním shromáždění v roce 1918, poslancem byl do roku 1939 a pak v letech 1945-1948 - celkem 24 let.

Před revolucí se poslancovalo i čtyři desítky let

Ve srovnání s předrevolučními poslanci však není ani čtvrtstoletí v poslanecké lavici žádným velkým číslem. Třeba Jiří Fleyberk z Československé strany socialistické strávil v Národním shromáždění a později České národní radě 38 let.

Rekord zřejmě patří někdejšímu komunistickému ministru zahraničí a obhájci sovětské okupace Václavu Davidovi, kterého web Sněmovny udává jako člena parlamentu v letech 1945-1990.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video