Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

NKÚ: U čtvrtiny vzdělávacích projektů hrozí, že stát bude EU vracet peníze

  • 31
Čtvrtině z 56 projektů v oblasti vzdělávání a vědy, na které se zaměřil Nejvyšší kontrolní úřad, hrozí vracení části nebo celé dotace z evropských fondů. Důvodem je porušení pravidel, která musí příjemce dotace dodržovat nejčastěji pět let po dokončení projektu.

Příkladem je podle NKÚ devět regionálních center na podporu inkluzivního vzdělávání, která po ukončení projektu bez náhrady zanikla, čímž příjemce dotace porušil podmínku udržitelnosti.

Centra podpory inkluzivního vzdělávání vznikla za více než 133 milionů korun. Cílem projektu ministerstva školství bylo ověřit a nastavit podmínky vzdělávání dětí s nejrůznějším znevýhodněním na základních školách. Státu nyní podle NKÚ hrozí, že bude muset část peněz, případně celou dotaci, vrátit.

„Projekt v žádném případě neporušil podmínky udržitelnosti, neboť samotná regionální centra byla zrušena prostřednictvím podstatné změny předložené ještě před ukončením realizace projektu,“ uvedlo v reakci na zprávu NKÚ ministerstvo školství.

Co NKÚ kontroloval

Kontrola se týkala dotací udělených v rámci tří projektů, a to Integrovaného operačního programu, operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Problematické je podle NKÚ i financování vědeckých center, kde podmínky udržitelnosti nesplní téměř polovina z kontrolovaných projektů.

Problémem je také financování některých projektů po dobu pěti let od dokončení projektu. Do vybudování 48 vědeckých výzkumných center se dosud investovalo 36 miliard korun a podle odhadů bude na jejich další provoz nutné v příštích pěti letech vynaložit ze státního rozpočtu dalších 24,4 miliardy korun.

U pěti z jedenácti kontrolovaných výzkumných center podle NKÚ hrozí, že nesplní podmínky udržitelnosti. Vědeckým výzkumným centrům se totiž například nedaří získat další zdroje financování ze smluvního výzkumu a mezinárodních grantů.

Ministerstvo ale tvrdí, že v současné době neeviduje žádný projekt v prioritní ose 1 a 2, u kterého by nebyly plněny podmínky udržitelnosti. „Projekty podpořené v rámci OP VaVpI (operační program výzkum a vývoj pro inovace) nedávno ukončily svoji investiční fázi a v současnosti rozvíjí své výzkumné aktivity včetně posílení spolupráce s aplikační sférou a snahy o získání finančních zdrojů ze zahraničí,“ uvedl resort.

Kontroloři od února do listopadu loňského roku prověřili celkem 56 projektů, na něž šlo z dotací 9,3 miliardy korun. Z této částky tvořil příspěvek EU 7,9 miliardy korun a dalších 1,4 miliardy korun vyplatila Česká republika ze svého rozpočtu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video