Čtvrtina rozvedených se pře o děti

  • 4
Jako by se z rozvodů stával průmysl. Každý den soudy ukončí 82 manželství. Odborníci odhadují, že ve čtvrtině případů mezi exmanželi začíná nelítostný boj o děti. Podle statistik je všechno v pořádku. Porozvodové spory o děti české soudy řeší promptně: v průměru během sedmi měsíců.

Skutečnost je však jiná. Nikdo totiž neeviduje, zda rodiče rozsudek soudu v těchto případech respektují. A v kolika z nich musí začít proces o dítě nanovo, protože rodič, který má dítě svěřeno do výchovy, tomu druhému potomka nepůjčuje tak, jak by měl.

Není žádná výjimka, když se takové spory vlečou pět i více let. Tak, jako tomu je v případě desetiletého Jana Kotana, pro kterého si nakonec otec přišel do školy se soudním vykonavatelem a chlapec se zhroutil. MF DNES o případu informovala před dvěma týdny.

Nikdo to neřeší
"Odhaduji, že se to týká nejméně čtvrtiny všech rozvedených manželství. A nikdo to neřeší," podotýká sociální pracovnice Nadace Naše dítě Šárka Laipoldová.

Ví, o čem mluví. Když nadace zřídila krizové centrum, kde měly nalézt pomoc psychologů děti z rozvrácených rodin, obraceli se na ně místo dětí právě rozhádaní rodiče. "Nakonec jsme centrum museli zavřít, exmanželé nás zaplavili vlastními spory a děti se k nám skoro nedostaly," vzpomíná ředitelka nadace Zuzana Baudyšová.

Opatrovnické soudy sice celkem rychle určí, komu svěří dítě do péče a jak často smí potomka vídat jeho druhý rodič, pak však své rozsudky neumějí vymoci. "Porozvodová rozhodnutí soudu u nás patří k nejméně respektovaným," tvrdí advokátka Dagmar Raupachová.

Rodič, který má dítě doma, tomu druhému potomka nepůjčuje. A soud s tím nic nedělá. Pokuty nepomáhají a k rozhodnutí o změně výchovy dítěte soudy sahají jen výjimečně.Soudy také zřídka využívají své možnosti doporučit rozvrácené rodině terapii. Bez pomoci odborníků se však vztahy neurovnají.

V cizině rozsudky vymáhají
Odborníci přitom upozorňují, že v případě sporů o děti hraje čas dvojnásobnou roli. Stačí pár měsíců a dítě na druhého rodiče zanevře. Zvlášť když ho k tomu navádí ten první z rodičů.

"Jakmile jde o děti, nesmí se u nás spor protahovat déle než dvanáct měsíců. Máme k tomu i lhůty. Rozsudek si nikdo nedovolí nerespektovat, hrozí za to vězení," konstatuje profesor Kevin Browne z univerzity v britském Birminghamu.

Že se soudy o děti u nás vlečou neúnosně dlouho, si uvědomuje i nový ministr spravedlnosti Karel Čermák. "Problém není s vydáním rozhodnutí, ale s jeho výkonem. Tam by se možná daly najít účinnější sankce. Zavádět ovšem závazné lhůty pro tyto případy, během nichž by musel soud rozhodnout, by nebylo šťastné. Jde o velmi individuální případy," řekl MF DNES před týdnem Čermák.

Podobný recept jako v Británii přitom funguje i v Německu. Spory o děti tamní soudy řeší přednostně a hlavně okamžitě kontrolují, zda jsou jejich rozhodnutí respektována. "Jsou-li rodiče ve sporu, zastupuje tam dítě jeho vlastní advokát. Soudy také automaticky nabízejí rozhádaným rodičům odborné poradenství," upozornila Vlaďka Bošková, která zpracovala analýzu německých předpisů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video