Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká.

Bojovníci Islámského státu projíždějí syrským městem Rakká. | foto: Reuters

Jen čtvrtina německých bojovníků IS má turecké kořeny, uniklo z rozvědky

  • 52
Čtvrtina islamistů, kteří z Německa odcházejí bojovat za Islámský stát, má turecké kořeny. Vyplývá to z odpovědi německé vlády na dotaz poslanců Levice, která unikla do médií. S informací přišel server Spiegel Online.

Podle poznatků Spolkového úřadu na ochranu ústavy (BfV), který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky, odešlo do konce loňského roku z Německa do Iráku nebo Sýrie bojovat asi 760 lidí. Turecké kořeny jich má na 190.

Vezme-li se však v úvahu celkový počet muslimů ve spolkové republice, mezi nimiž tvoří lidé s tureckými kořeny většinu, jsou tito mezi bojovníky za IS zastoupeni podprůměrně.

O Turecku se v souvislosti s terorismem rozvířila debata v úterý, kdy vyšlo najevo, že Ankara podle hodnocení německé vlády léta vědomě spolupracuje s islamistickými a teroristickými organizacemi na Blízkém východě (více čtěte zde). Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navíc tuto činnost aktivně podporuje, uvádí důvěrné vyjádření německého ministerstva vnitra v reakci na dotaz parlamentní frakce Levice.

Opozice po vládě požadovala, aby vysvětlila svůj postoj k Turecku, koaliční sociální demokraté zase chtějí, aby se poslanci dozvěděli informace, z nichž vyjádření ministerstva vnitra vychází.

Vláda: Dohodu s Tureckem zpochybňovat nebudeme

Na středeční tiskové konferenci mluvčí německé vlády Steffen Seibert řekl, že Německo nevidí důvod zpochybňovat migrační dohodu s Tureckem ve světle informací o spolupráci Ankary s islamistickými a teroristickými organizacemi. Ankaru považuje nadále za důležitého partnera, mimo jiné v boji proti Islámskému státu.

Konkrétní obsah vyjádření ministerstva vnitra, podle něhož Turecko spolupracuje například s Muslimským bratrstvem nebo palestinským hnutím Hamas, nechtěl Seibert komentovat s tím, že je utajené. Uvedl ale, že například vztah Ankary s Hamasem, který Německo v minulosti problematizovalo, není novinkou.

Na reakci ministerstva vnitra na dotaz poslanců je zajímavé to, že je prvním takovým oficiálním vyjádřením a i to, že nebyla konzultována s německou diplomacií. Podle ministerstva vnitra se tak stalo omylem, kterým se nyní úřad bude zabývat.

Migrační dohoda Ankary s osmadvacítkou z letošního jara přispěla k výraznému snížení počtu běženců, kteří z Turecka odcházejí do Řecka a dále do zemí unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video