Druhým typem cukrovky jsou ohroženi například obézní lidé, kterým se tuk ukládá zejména v pase. Ilustrační foto.

Druhým typem cukrovky jsou ohroženi například obézní lidé, kterým se tuk ukládá zejména v pase. Ilustrační foto. | foto: Koláž - iDNES.cz

Čtvrtina cukrovkářů odhalí nemoc pozdě, lékaři chtějí častější kontroly

  • 23
Lidé s vysokým krevním tlakem, obezitou či ti, jejichž rodiče trpí cukrovkou, by měli absolvovat vyšetření hladiny krevního cukru každý rok, navrhují lékaři. Podle nich se každý čtvrtý pacient z rizikové skupiny dozví o diabetu pozdě. Vyhláška zatím počítá s pravidelnou kontrolou jen u starších pacientů.

Současná vyhláška o preventivních prohlídkách počítá s tím, že praktický lékař vyšetří hladinu cukru v krvi osmnáctiletým pacientům a poté jedenkrát za dva roky pacientům nad 40 let. Část diabetologů a praktických lékařů prosazuje, aby byli jednou ročně vyšetřeni lidé se zvýšeným rizikem onemocnění cukrovkou.

"Připravili jsme doporučený postup, jak vyhledávat a dále sledovat pacienti s prediabetem. To jsou lidé, kteří mají mírně zvýšenou hladinu krevního cukru, ale ještě nemají hodnoty odpovídající diabetu. Takový doporučený postup dosud chyběl," řekl iDNES.cz lékař Zdeněk Hamouz ze Sdružení praktických lékařů ČR a Společnosti všeobecného lékařství.

Cukrovka v ČR

V roce 2010 se léčilo v ČR s tímto onemocněním 806 tisíc pacientů. Na 1 tisíc obyvatel tak v přepočtu připadá 77 diabetiků. Počet registrovaných diabetiků přitom každoročně roste. Předloni byl tento nárůst tříprocentní. Oproti roku 2009 mělo nemoc navíc 23 tisíc lidí.

V roce 2010 klesl počet lidí léčených pouze dietou (170 tisíc). Naopak počet pacientů léčených léky vzrostl. Přibylo také případů chronických diabetických komplikací (téměř 230 tisíc).

Zdroj: ÚZIS

Prediabetes dosud nebyl ani na seznamu nemocí, které vyžadují pravidelný lékařský dohled. Podle Hamouze by se to mělo v budoucnu změnit.

Pro pacienty s rizikem onemocnění cukrovkou by to znamenalo, že by se jednou ročně podrobili vyšetření krve v rámci lékařské prohlídky. Odběr a laboratorní testování by bylo hrazeno ze zdravotního pojištění. Rizika choroby je sice možné sledovat častěji už nyní, doporučeným postupem by se ale měli pacienti i lékaři řídit.

Každý čtvrtý ohrožený cukrovkou se o nemoci nedozví včas

Lékaři s myšlenkou preciznějších prohlídek přišli v rámci národního akčního plánu boje proti diabetu.

"Počty pacientů s diabetem se stále zvyšují a přibývá komplikací. Řada nemocných, předpokládá se asi 25 procent, není diagnostikovaná. Akční plán by měl situaci v Česku zlepšit, tedy zvýšit úspěšnost záchytu, zlepšit léčbu a tím snížit výskyt komplikací, které nejvíce zatěžují státní rozpočet," uvedla pro iDNES.cz předsedkyně diabetologické společnosti Terezie Pelikánová.

Komplikací při cukrovce jsou například srdečně cévní choroby, selhání ledvin, oslepnutí nebo amputace nohou.

"Myslím, že počet nediagnostikovaných může být menší, ale určitě tady takoví pacienti jsou, protože lidé nechodí pravidelně k lékaři na preventivní prohlídky," dodal Hamouz.

Plíživý nástup cukrovky se týká především těch, kteří onemocní druhým typem choroby. Tedy nemocí, která se projevuje nedostatečnou citlivostí tkání na inzulin. Druhým typem cukrovky jsou ohroženi zejména obézní lidé, ti, kteří mají nadváhu se zvýšeným obvodem pasu, rodiče s cukrovkou, vysoký tlak, metabolický syndrom či ženy, které porodily více než čtyřkilové dítě.

"Častější návštěvy lékaře u pacientů ohrožených cukrovkou podporujeme i proto, že obezita je stále větší problém i u malých dětí," komentoval nápad lékařů ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček. Podle něj je to prostor pro možné konkurenční soupeření zdravotních pojišťoven. "Může to být výhoda, která se nabídne pacientovi jako péče navíc," dodal Gajdáček.

Místopředseda sdružení praktiků Lubor Kinšt je k nápadu skeptičtější. "Do každoročního povinného vyšetřování bych nešel. Když budeme dělat prevenci za každou cenu, nemusí mít naše snažení příliš velký efekt. Dvouletý cyklus mi připadá optimální, protože jsou i země, kde se z pojištění platí prohlídky jednou za tři až pět let," řekl iDNES.cz Kinšt.

Akční plán teprve vzniká, ministerstvo zdravotnictví proto zatím vyčkává s komentářem na to, až jej lékaři předloží. "Na akčním plánu boje proti diabetu ministerstvo nepracuje. Jeho návrh zpracovává odborná společnost a po dokončení jej předloží ministerstvu k dalšímu opatření," řekl mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video