Český podnikatel Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku.

Český podnikatel Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu v Kempton Parku. | foto: Reuters

„Ctihodný občan“ Krejčíř je i pět let po útěku před policií čistý

  • 28
Před pěti lety upláchl policii pod rukama kontroverzní podnikatel Radovan Krejčíř. Zmizel při domovní prohlídce v černošické vile. Odhlédne-li se od jednoho drobného podvodu, za který dostal podmíněný trest, zůstává Krejčíř podle zákona bezúhonný. Policie, justice a tajné služby mu nic nedokázaly.

Nevyšel přitom jeden plán. Kdysi si policie a tajné služby myslely, že uprchlík v Africe "vyhladoví", když ho odstřihnou od českých účtů. Mýlily se.

Krejčíř si mezitím zařídil nový luxusní život v Jihoafrické republice. Nejspíš ho mrzí jen to, že nemůže cestovat, protože ve většině zemí by ho okamžitě zatkli.

Podnikatel obviněný z podvodů, korupce, únosů a přípravy vraždy celníka žije v Johannesburgu ve vile s terasou a bazénem a výhledem na město.

Radovan Krejčíř s manželkou Kateřinou

Radovan Krejčíř s manželkou Kateřinou

MF DNES jeho život popsal advokát Julius Kramarič, který Krejčíře loni navštívil. "Ukazoval mi autopark a měl v něm úplně nové porsche a úplně nové lamborghini. Nepůsobil na mě, že by mu něco chybělo. Byl v pohodě. Manželku a syna jsem neviděl, ale má šest osobních strážců, dva z nich jsou Řekové," popisuje Kramarič.

Útěk do Afriky

Krejčíř využil toho, že policisté v jeho vile byli po celonoční razii unavení. Když dovedl policejního technika na WC, nenápadně se vytratil. Týden čekal v úkrytu v Beskydech, než pozornost policie trochu opadne. Prchal přes Polsko, Ukrajinu a Turecko. Cestou zažil téměř neuvěřitelné příhody, které pak popsal ve své autobiografické knize. Při kontrole na ukrajinské hranici se mu třeba odlepil falešný knír. Pak se dostal do Dubaje a na souostroví Seychely. Už dřív si opatřil občanství tohoto státu v Indickém oceánu. Na Seychelách se usadil a pořídil si tam dům. V dubnu 2007 udělal chybu. S falešnou identitou odjel do Jihoafrické republiky, kde ho zatkli, ale najal si dobré právníky a dosáhl propuštění z vazby na kauci.

Redakce poslala otázky Krejčířovi přes jeho právničku, ale zatím neodpověděl.

Marné soudní bitvy

Po pěti letech navíc Krejčíř vyhrává i nad českým státem. Jeho velké kauzy se buď neúměrně vlečou, nebo policie a soudy stíhání zastavily.

"Radovan Krejčíř byl pravomocně odsouzen pouze jednou, ale už je to hrozně dávno. Soudce ho potrestal podmíněným trestem za to, že snad špatně proclil nějaká dovezená auta," uvedl Krejčířův advokát Tomáš Sokol.

Mimochodem - když Sokol mluví o Krejčířovi, důsledně trvá na termínu, že Krejčíř "odešel", nikoli utekl. Při prohlídce totiž ještě nebyl policií zadržen.

Podobně se táhne rozhodování o jeho vydání v Jižní Africe. Napoprvé tamní soud vydání Krejčíře zamítl už před lety.

Teď zase musí ministerstvo spravedlnosti doplnit již před lety vydaný mezinárodní zatykač na Krejčíře, protože v lednu začal platit nový trestní zákoník a trestné činy se jmenují jinak, mají jiná čísla paragrafů a trestní sazby.

Radovan Krejčíř před soudem

Radovan Krejčíř před soudem

"Jihoafrická republika nás sice o dodatkové informace v souvislosti s novým trestním zákoníkem nepožádala, přesto je připravujeme. Česko stále čeká, kdy začne jednat odvolací soud," říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitka Zinke. Stát doufá v úspěch odvolání proti původnímu rozhodnutí Jihoafričanů Krejčíře nevydat.

Úplně největší Krejčířův případ, v němž je v Česku obviněn i z přípravy vraždy celníka, došetří žalobkyně až na konci letošního roku - tedy po více než pěti letech. "Když kolegové žádají o právní pomoc ze zahraničí, dokazování trvá déle," vysvětluje mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Krejčířovy obchody

Policie nazývá kauzy Radovana Krejčíře roztodivnými jmény a přezdívkami jako M5, Technology Leasing, Corado, Frymis či "velké a malé Čepro". Většinou podle jmen firem, o které jde. Pod hlavičkou firmy M5 Krejčíř podle obžaloby spáchal celní podvod při dovozu pohonných hmot. S firmou Technology Leasing vedenou "bílými koňmi" má na svědomí údajně úvěrový podvod, když si z ní vzal napůjčované miliony od České spořitelny. V případě Frymisu zase údajně nezaplatil za akcie, kterých se zmocnil. Vždy šlo o desítky milionů. Podvody doplňuje obvinění z únosu obchodního partnera Jakuba Konečného a z přípravy vraždy.

A výčet pokračuje: Krejčířovu kauzu Technology Leasing soud letos vrátil žalobkyni k došetření, ta si na to stěžovala a nadřízený soud rozhodne v létě o její stížnosti.

Nadějně začal pro stát proces proti Krejčířovi v kauze únosu podnikatele Jakuba Konečného a nezaplacených akcií firmě Frymis. Za únos byl Krejčíř již odsouzen na sedm let. Ale i tady dokázal Sokol skoro nemožné. "V dovolacím řízení byly rozsudky zrušeny a případ se vrátil k soudu," dodal ve středu Sokol.

"Za únos otce může Gross"

Krejčíř měl dlouho pověst tajemného a poněkud výstředního podnikatele. Při první domovní prohlídce policie v jeho rezidenci objevila tajnou místnost se zbraněmi.

Všechno se zlomilo v noci na 18. června 2005, kdy vzal Krejčířův dům útokem Útvar rychlého nasazení a začala další domovní prohlídka. Při ní policisté hledali důkazy o přípravě gigantického podvodu, kdy si Krejčíř údajně chtěl nechat zabavit zkorumpovaným celníkem falešné bankovky v hodnotě 4,8 miliardy. Celník by podle plánu zemřel a Krejčíř by podle policie rozhlásil, že úředník s penězi zmizel. Pak by je od státu požadoval zpět.

Ráno zkoprnělá policie oznámila, že Krejčíř během zásahu zmizel, když odvedl jednoho policistu na toalety. Pak vyšlo najevo, že ho nikdo moc nehlídal. Za pomoci přátel uprchl na ostrov Seychely.

Po pár letech se přesunul do Jižní Afriky, kde ho nakrátko zatkli a zase pustili. Naposledy přišel do kontaktu s českou policií letos v Africe, ale jen jako svědek. Vypovídal, co věděl o únosu svého otce Lamberta, ze kterého je obviněn Jaroslav Starka.

Policisté jeli opakovaně přes půl světa. A co se dozvěděli? "Krejčíř vypověděl, že za zmizením jeho otce stojí Stanislav Gross a vládní síly," uvedl Starkův advokát Kramarič.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video