Předčítání pohádek podle psychologů pomáhá zdravému vývoji dětí a posiluje vztah k rodičům. Stačí 20 minut denně.

Předčítání pohádek podle psychologů pomáhá zdravému vývoji dětí a posiluje vztah k rodičům. Stačí 20 minut denně.

Čtěte dětem, vyzývá rodiče televizní reklama. Stačí 20 minut denně

  • 53
Chcete mít chytré a vyrovnané dítě? Předčítejte mu každý den nahlas z knížky – aspoň dvacet minut. Právě k tomu nabádá rodiče kampaň, která odstartuje v pondělí v České televizi.

Nad iniciativou převzal záštitu exprezident Václav Havel, podpořil ji spisovatel Michal Viewegh či biskup František Lobkowicz. Pohádkové bytosti, které v reklamě vystupují, namluvil Viktor Preiss.

"Dítě, kterému rodiče pravidelně čtou, je vyrovnanější. Přispívá to k jeho intelektu i citové rovnováze," říká Eva Katrušáková ze společnosti Celé Česko čte dětem. Důležitější než samotný text pohádky je intenzivní kontakt dítěte s rodičem.

Autoři projektu se inspirovali podobnými kampaněmi v zahraničí – zejména v Polsku, ale i ve Spojených státech. Právě odtud převzali slogan: "Čtěme dětem 20 minut denně. Každý den!"

Podle Evy Katrušákové, šéfky projektu Celé Česko čte dětem, jde spíše o metaforu. "Může to být patnáct nebo třicet minut. Čtvrt hodiny denně je lepší než nic," říká.

20 minut denně

Jaké má předčítání výhody

* Posiluje vazbu mezi dítětem a rodičem.
* Čtení dává dítěti jistotu, že se mu rodič bude chvíli plně věnovat.
* Předčítání rozvíjí dětskou fantazii.
* Poslouchání pohádek zlepšuje pozornost a schopnost učení.

Co dítěti číst

* Do čtyř let spíše říkanky, později kratší pohádky. Po nástupu do školy třeba i delší příběhy na pokračování.

Slogan má vyjádřit především to, že předčítání pohádek nemusí být práce na celý večer, a dítěti přesto pomůže.

Že čtení pohádek přináší dětem mnohem víc než jen rychlé uspání, potvrzují i psychologové. Kromě toho, že se dítě naučí soustředit a lépe vyjadřovat, je pro ně podstatné především to, že rodiči při čtení "visí na rtech".

"Předčítání podporuje citovou vazbu mezi tím, kdo čte, a tím, kdo poslouchá," říká dětská psycholožka Václava Masáková. Pokud dítě poslouchá příběhy od rodičů pravidelně, má jistotu, že se mu budou každý den v přesně vymezenou dobu plně věnovat. "Dítě se cítí důležité a milované, ví, že ten výlučný čas během dne patří jen jemu," doplňuje Eva Katrušáková.

Předčítání má oproti společnému sledování televize také tu výhodu, že si dítě příběh samo dotváří a rozvíjí tak svou fantazii. "Pokud sleduje příběh v televizi, vidí jen zploštělé emoce a nemá moc prostoru, aby si něco samo představilo," připomíná psycholožka Masáková.

Pohádku slyší jen třetina dětí

Podle průzkumu Slezské univerzity v Opavě poslouchá příběhy od rodičů jen třetina dětí. I rodiče, kteří se pro to rozhodli, přiznávají, že to není vždy snadný úkol.

"Sám coby téměř permanentně unavený otec dobře vím, jak těžké bývá najít večer sílu na hlasité předčítání osmistránkové pohádky...," řekl spisovatel Michal Viewegh internetovým stránkám projektu Celé Česko čte dětem.

"Dcera si vždycky oblíbí jednu pohádku a tu chce číst stále dokola. Nosíme jí jiné, ale ona si vždycky vybere tu samou. Je to trochu otrava," říká Václav z Českých Budějovic, syn tříleté Elišky. Přesto své dceři čte každý večer před spaním. "Neusnula by bez toho. A televize ji vůbec nezajímá, z Večerníčku vydrží maximálně znělku," popisuje otec.

Psycholožka Václava Masáková doporučuje předčítat dětem až do jejich osmi či devíti let. Výběr knihy se má řídit především tím, čemu dítě rozumí. "Začíná se říkankami, pokračuje se kratšími pohádkami až třeba po Harryho Pottera," radí Masáková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video