Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová | foto: Petr Topič, MAFRA

Arbitrem Ištvanovy práce bude soud, vzkázala čtenářům Benešová

  • 65
Ministryně spravedlnosti v úřednické vládě Jiřího Rusnoka v úterý dopoledne odpovídala čtenářům iDNES.cz. Tématem byla kauza Jany Nagyové, prezidentská volba i její plány na ministerstvu spravedlnosti.

Marie Benešová, ministryně spravedlnosti

Marie Benešová je ministryní spravedlnosti v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V minulosti působila jako nejvyšší státní zástupkyně a stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD, své členství ve straně ale byla nucena s příchodem do vlády pozastavit. Podle svých slov chce ve funkci především dokončit občanský zákoník a zákon o státním zastupitelství.

Jejím krédem je: Nebát se a nekrást.

Odpovědi Benešové naleznete zde

"Necítím, že se vracím do vysoké politiky, měla jsem krátkou přestávku a není to o tom, že se bavím. Je to o práci a to ryze odborné," sdělila na úvod on-line debaty čtenářům iDNES.cz ministryně spravedlnosti.

Benešová se podle svých slov dokáže smířit s myšlenkou, že ve vládě bude působit za podpory poslanců komunistů, přestože v minulosti odmítla vstoupit do KSČ. "Z praxe vím, že řada příslušníků bývalé KSČ přešla do jiných stran a nezůstala v nynější KSČM. A i tato strana přes všechny své peripetie se modernizuje a sleduje i moderní cíle," vysvětlila svůj postoj Benešová.

Na otázku, jak se cítí v roli ministryně úřednické vlády Benešová sdělila, že žádnou neobvyklost necítí. "Každý se věnuje svému resortu, aby hájil veřejný zájem a minimalizoval případné škody. Jsme připraveni na všechny varianty, které nastanou," vysvětlila. Dodala, že v případě, že vláda důvěru nezíská, chystá se vláda dělat jen nezbytné "udržovací" kroky.

Odmítá také názor, že by jí její profese advokáta bránila ve vykonávání ministerské funkce. "Jsem profesionální advokát a živím se advokacií, pokud zrovna neministruji. V takovém případě mám pozastavenu advokátní činnost," odpověděla čtenáři Benešová. Dodala, že by bylo diskriminující, kdyby se jako advokátka nemohla ucházet o veřejné zakázky. "Tuto myšlenku, že jsem ve střetu zájmů, zastává pouze pan Paroubek, který ji záměrně šíří a podsouvá tisku," dodala.

Na dotaz, jak je možné, že v minulosti působila na okresní prokuratuře, přestože nebyla členem KSČ odpověděla: "Smířila jsem se s tím, že budu pracovat stále na okresní prokuratuře." Dodala, že jako nečlenka nemohla působit v "kádrových rezervách". "Takových lidí bylo více, po sametové revoluci jsme se sešli na stáži na generální prokuratuře," dodala.

Plány v resortu ministerstva spravedlnosti

"Budeme přepracovávat zákon o státním zastupitelství, jak jsem slíbila," sdělila na úvod ministryně spravedlnosti. "Ihned po dovolených se znovu sejdu se státními zástupci a připravíme jeho novou podobu." dodala, že se chystá obměněný zákon předat svému nástupci.  "Doufám, že bude z levicového politického spektra a bude mít v rámci řádné vlády vzešlé z parlamentních voleb velkou šanci zákon prosadit na počátku svého působení." "Nový občanský zákoník bude účinný od 1. ledna 2014," dodala ministryně na otázku, zda se očekává jeho odklad.

Připomínku, že aktuální počet soudců je nedostačující, ministryně spravedlnosti odmítá. "Počet soudců je někdy dostatečný, někde chybí. Je to otázka vyváženosti některých regionů," vysvětlila."V současné době nemám signál, že by někde byl alarmující nedostatek soudců a výchovný proces přípravy nových soudců že by nefungoval." Podle svých slov se Benešová chystá projednat jmenování nových státních zástupců. "K tomuto jmenování by mělo dojít během nekolika týdnů. " Do budoucna chce také řešit plat ústavních soudců.

Ministryně souhlasí s názorem, že stav české justice není ideální."Hodně nápadů bylo převzato z německého modelu. Ne vše však lze aplikovat, ale řada věcí převzata byla," dodala. K rekodifikaci procesních předpisů se ale nechystá. "I když jsem nebyla velkým fandou těchto předpisů, je nutno vidět 12 let práce na nich a byla by škoda tuto práci zahodit. Je potřeba věci dotáhnout do konce, což činím."

"Náš právní řád je velmi komplikovaný a potřeboval by spíše zredukovat a vyjasnit," souhlasí ministryně se čtenářem, který upozornil na častou nesrozumitelnost zákonů. Dodává, že mnoho ministrů se o to již pokoušelo. "Bohužel, v křeslech ministra spravedlnosti se střídají tak rychle, že k tomu zatím nemohlo dojít. Byl by to dobrý nápad pro budoucího ministra, který přijde po mně," dodala na adresu svého nástupce.

K pádu Nečasovy vlády a kauze Nagyové

"Jak kauza začala netuším a ani po tom nepátrám. Mohlo tam být trestní oznámení, mohlo se jednat o vytěžení na základě nějakého závažného podnětu." Na prošetření zásahu na Úřadu vlády Benešová podle svých slov netrvala.

"Ministr spravedlnosti není nadřízeným pana nejvyššího státního zástupce ve věci konkrétních kauz," vysvětlila. Benešová nechce ani hodnotit práci státního zástupce Iva Ištvana. "Arbitrem kvality jeho práce bude ve finále soud. Kdo nepáchá žádnou závažnou trestnou činnost, tak se nemusí obávat žádného sledování ani ve sněmovně ani mimo ni," dodala.

Soud je podle jejích slov instancí k vyhodnocení přiměřenosti policejního zásahu na Úřadu vlády. Rychlost rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci poslanecké imunity ji ale překvapila ."Je ale nutno zohlednit, že se jednalo o vazební věc, a ta má vždy přednost. Tento fakt mohl sehrát klíčovou roli. Tím, že uznal důvody vazby však soud naznačil, že řízení je vedeno důvodně a vazba byla na místě."

Nečasovo hodnocení zásahu a následného soudního řízení jako politického procesu Benešová hodnotí s odkazem na jeho osobní situaci. "Sám byl téměř před sdělením obvinění a jeho nová partnerka je v trestním řízení obviněnou. Jeho výroky lze brát jako obhajobu, na kterou má každý právo."

Prezidentská volba a její důsledky

Benešová v prezidentské volbě otevřeně podporovala Miloše Zemana. "Nikdy jsem se s tím netajila," říká na toto konto. "Z navrhovaných kandidátů jsem ho považovala za nejlepšího." Na dotaz proč nebyl Zeman navržen za kandidáta ČSSD řekla, že řada členů ČSSD Zemana navrhovala, ale nebyla vyslyšena. "Řada základních idejí SPOZ, tak jak jsem s nimi byla seznámena, je blízká ČSSD," vysvětlila.

"Já sama bych ráda viděla řádnou vládu, která vzejde z řádných voleb," sdělila Benešová k tématu úřednické vlády jmenované prezidentem Zemanem. "Tento moment však nenastal a Poslanecká sněmovna se nerozpustila. Je proto nutné hledat provizorní řešení," vysvětlila. Dodává, že nyní vláda čeká, zda získá důvěru Sněmovny. Vláda by měla před Sněmovnu předstoupit 6. srpna.

Na adresu Zemanem označených "idiotských" ústavních zvyklostí Benešová reaguje: "Prezident se zatím od Ústavy neodchýlil. Pokud jde o pojem ústavní zvyklosti, i ty se mění v kontextu doby." Doplňuje, že bylo nutné počítat s rozsáhlou iniciativou prezidenta. "Máme tu prvního prezidenta vzešlého z přímé volby, který postupuje podle svých slibů, které dal před volbou."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video