Čtenáři MF DNES: Zdůvodnění mimořádných odměn rady je výsměchem

Praha - Slovy jako výsměch, arogance či drzost označují čtenáři deníku MF DNES vysvětlení členů městské rady, proč si před týdnem přidělili mimořádné odměny za svou práci. Výše prémií odpovídá jejich měsíční mzdě a přesahuje třicet pět tisíc korun.

Názory čtenářů MF DNES:

Jan Grill, Praha:

Především si myslím, že už slovo mimořádný znamená, že se jedná o něco nad rámec běžných pracovních povinností. Tím, že si radní odhlasují odměny pro všechny, dávají
najevo, že všechna jejich práce je mimořádná. Na chodu města to však není vidět. Argumentace těch, kteří vůbec odpověděli na dotaz MF DNES, je drzá a arogantní. Nikdo ty lidi ke kandidatuře nenutil, je to výsledek jejich dobrovolného rozhodnutí. To, že budou muset pracovat pro blaho města, by snad mělo být samozřejmostí a ne nějaká mimořádnost. Vrcholem všeho je argument primátora Kasla o tom, že má malý měsíční plat. Tím chce naznačit, že kdyby měl vyšší plat, tak by pracoval lépe a více? Jak se asi na celou věc dívají starostové malých obcí, kteří nemají žádné mimořádné odměny a často pro svou obec dělají i nad rámec svých povinností mnohem více, než radní v Praze pro své město.

Nechci komentovat rozhodnutí radních, je jich mnoho. Ale například dopravní situace ve městě je katastrofální, trvalé zácpy v ulicích, preference hromadné dopravy minimální. Řešení obchvatů města se stále odkládají, dodnes není například vyřešeno propojení severního vyústění strahovského tunelu směrem do Dejvic a následně most přes Vltavu v oblasti Podbaba - Suchdol.

Pokud jde o postoj radních, že by neměli lidem zdůvodňovat přidělení odměn, tak pokud jsou radní placeni z peněz daňových poplatníků, a to i těch, jichž se rozhodnutí radních bezprostředně dotýkají, tedy Pražanů, nevidím důvod, proč by lidé neměli důvod přidělení mimořádných odměn vědět. Zejména když se domnívám, že mimořádná odměna by měla být za mimořádnou práci. Takhle to funguje tak, že tzv. mimořádné odměny si radní odhlasují pro všechny, v nejvyšší možné výši a v každém zákonem to umožňujícím termínu.

Martin Ler, Praha:

Jako výsměch mi přišla formulace: "Nezkolabovala záchranka, Praha nezažila žádnou epidemii, v našich domovech, ústavech nebyla žádna mimořádna událost". Pracuju v komerční firmě, která se řídí trhem a obchodními pravidly - kdybych podobným způsobem argumentoval, že jsem plnil své povinnosti, a diky tomu se naší společnosti nestala žádna obchodní nehoda, buď by se mi nadřízený vysmál a začal pochybovat o
mém duševnim zdraví, nebo mě rovnou z firmy odporoučel. Pokud někdo chce za plnění svých základních povinností silně nadstandardní odměny (a o nadstandardnosti běžných platů zastupitelů bych také nepochyboval), naprosto jasně odhaluje kvalitu svého charakteru. Hloupé je, že mi takhle nadzvedávaj krevní tlak každý čtvrt rok, kdy si odměny přerozdělují. Jedna věc mě mrzí - ač žijeme v demokracii, hlas lidu je to poslední, co vrchnost posloucha.

Eva Čejková, Praha:

Hned na začátku musím podotknout, že dosavadní praxe schvalování mimořádných odměn je nepřijatelná. Vlastní sebekritika se mnohdy nedá měřit s kritikou okolních pozorovatelů. Na druhou stranu si dokážu představit, jaké by vzniklo šílenství a panika, kdyby měli odměny schvalovat městští zastupitelé. Mám pocit, že by se tak jednání zastupitelstva prodloužila o další den.

Nesleduji práci radních pod lupou, troufám si však říci, že mám reálnou představu o činnosti jednotlivých radních a zajímají mě jejich úspěchy i neúspěchy, které ovlivňují další chod v Praze. Někteří z radních berou svou funkci vážně a podle informací, které lze získat nejen na internetu, účastní se spousty komisí, kde se podílejí na řešení nesčetných problémů a kde konzultují záležitosti ze své oblasti působnosti. Je důležité si uvědomit, že radní nejsou úředníci, ale jsou to především politici, takže veškeré své kroky konzultují nejen s odborníky, ale také ve stranických klubech. Jsou tací, které bych nazvala workoholiky, jsou tací, za jejichž práci bych strhla částku z platu. Myslím si, že 5 volených zástupců rady si odhlasovalo odměny s čistým svědomím.

J. Beneš, Paříž:

Jsem krajan z Paříže, v Praze jsem od 90. roku často. Domnívám se, že nemohu posuzovat práci každého člena. Celkově bych souhlasil z názorem, že by měli vrátit všechny peníze, které dostávaji, nemluvě o zvláštní odměně, kterou si přidělili. Za a, Praha je špinavá, čistící auto projíždí možná jednou za den v turistických oblastech, v těch ostatních možná jednou za měsíc. Na ulicich se válí sůl a prach z minulé zimy, hlavně v kolejích. Za b, kanály smrdí, nikdo je nečistí. Za c, městká policie je neschopná, nevědí kde je co. Navíc je velmi nepříjemná, předal jsem jim nalezenou peněženku, málem mě zatkli, zachránil mě jenom můj francouzský pas.

Nikdy jsem ještě neviděl, nebo nečetl, mimo banánové republiky, že by si veřejní činitelé odhlasovali sami sobě zvlastní odměny. Francie je starý demokratický stát, kde lidé také dělaji ruzné věci, ale justice je vždycky najde, i když jsou velmi vysoko postaveni.


Článek MF DNES přílohy PRAHA DNES od Radka Bartoníčka:

Městská rada: Mimořádné odměny si zasloužíme

Členové rady hlavního města jsou přesvědčeni, že si určitě zaslouží mimořádné odměny, které si nedávno schválili. Na anketu deníku MF DNES, za jaké úkoly získali přes třicet pět tisíc hrubého, odpověděli, že mají na starosti množství práce navíc. Radní Igor Němec (ODS) argumentuje tím, že dělá to, co v minulosti vykonávali tři radní. "Jeden měl na starosti cestovní ruch, další církevní záležitosti  a třetí sport s kulturou," říká. Právě Němec ale patří například na zastupitelstvu k radním, kteří předkládají nejméně materiálů.

Podobně obhajují odměny i radní Jan Tomčík (ČSSD), Rudolf Blažek (ODS) či náměstek primátora Otto Kechner (ČSSD). Ten upozorňuje, že je placen i za to, co se nestalo, například při zdražení benzinu. "Nezkolabovala záchranka, Praha  nezažila žádnou epidemii, v našich domovech a ústavech nebyla žádná mimořádná událost," konstatuje Kechner, který nikdy  neuvažoval o odmítnutí peněz. "Dělám práci bez ohledu na svou rodinu, zdraví a volný čas. Dávám Praze nejlepší léta života," dodává. I přesto se ale rozhodl kandidovat v podzimních senátních volbách.

Primátor Jan Kasl (ODS) zdůvodňuje přidělování těchto peněz malými měsíčními platy. "Upřímně prohlašuji, že je nemohu odmítat, neboť můj plat na to není dosti vysoký. Zkrátka z toho potřebuji žít," přiznává Kasl, který na rozdíl od jiných radních nemá příjmy z účasti v různých dozorčích radách a představenstvech. Jeho měsíční mzda je 43 053 korun hrubého, náměstků 39 553 a radních 36 153 korun.

Z vyjádření radního Blažka, který se jediný hlasování zdržel, vyplývá, že ne všichni by měli peníze získat. "Jsou radní, kteří si tuto odměnu zaslouží. Když si ji ale rada schvaluje sama sobě, tak je osobně strašně těžké někomu ji nedát," soudí. Sám posílá tuto odměnu na dobročinnost do pražské Thomayerovy nemocnice.

Náměstek primátora Jiří Paroubek (ČSSD) podle svý slov dělá mimořádné úkoly, kterými se jeho předchůdci nemuseli nikdy zabývat, například s vysokými pohledávkami města. Zároveň slíbil, že doporučí kolegům změnu v přístupu k těmto odměnám. "Navrhnu jim, abychom veřejnost seznamovali s tím, jaké mimořádné úkoly každý z nás za uplynulé období splnil. Myslím, že má na to veřejnost právo. Já osobně budu takový účet předkládat," prohlásil Paroubek, jehož  činnost oceňují i někteří opoziční zastupitelé.

Jeden z členů zastupitelstva za ODS ale jeho slova zpochybňuje. "Proč tak nemluvil dříve a vždy hlasoval pro bez jediného slova? Asi proto, že trprve nyní kandiduje do Senátu," namítá zastupitel, který si nepřeje být jmenován.

Naopak náměstek primátora Kechner by nic nezveřejňoval. "Debatu o odměnách považuji za navýsost trapnou, ale chápu, že při nedostatku jiných témat se někteří novináři musí něčím živit," sdělil náměstek Kechner.

Náměstci primátora Petr Švec a Martin Hejl, stejně jako radní Filip Dvořák (všichni ODS) na otázky ani po urgencích vůbec neodpověděli. Radní Zdeněk Kovářík (ODS) a Miloš Máša (ČSSD) jsou nyní na dovolené.

Za co členové rady dostali podle svých slov mimořádné odměny:

-Jan Kasl (primátor):
"Řešil jsem výstavbu hokejové haly, záchranu restaurace Expo 58, demonstranty na Strahovu  a další problémy, do nichž jsem musel osobně zasáhnout."

-Jiří Paroubek (náměstek):
"Podílel jsem se na koncepci dluhové služby, což otvírá dveře k financování důležitých akcí. Rada mi schválila zásady pro práci s léta neřešenými pohledávkami města, poprvé v historii provedl auditor podle zákona posouzení hospodaření Prahy."

-Otto Kechner (náměstek):
"Musel jsem řešit problémy spojené s prudkým zdražením pohonných hmot."

-Igor Němec (radní):

"Dělám práci, kterou v minulosti vykonávali tři radní."

-Rudolf Blažek (radní):
"Připravil jsem vyhlášku o žebrání a koncepci prevence kriminality."

-Jan Tomčík (radní):
"Dovedl jsem k úspěšnému výsledku vznik náměstí Franze Kafky, pomohl vydat brožuru, v níž je premiérově nabídka využití volného času, získal jsem pět milionů korun na havarijní akce."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video