Jan Fischer

Jan Fischer | foto: Michal Sváček, MAFRA

Čtenáři iDNES.cz chtějí na Hradě expremiéra Jana Fischera

  • 682
Pokud by v přímé volbě prezidenta rozhodovali čtenáři iDNES.cz, vyslali by na Hrad bývalého předsedu úřednické vlády Jana Fischera. Ve finálovém kole získal 52,5 % hlasů a těsně tak porazil svého soupeře Tomia Okamuru. O tom, zda přímá volba skutečně bude, ještě bude rozhodovat Senát.

Ve finálovém kole dali čtenáři iDNES.cz 16 003 hlasů bývalému premiérovi a nynějšímu viceprezidentovi Evropské banky pro obnovu a rozvoj Janu Fischerovi. Podnikatel a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura dostal 14 465 hlasů (výsledek finálového kola najdete zde).

Oba dva kandidáti vzešli z prvního kola hlasování mezi čtenáři iDNES.cz. V něm vypadla řada dalších potenciálních uchazečů o úřad prezidenta, včetně favoritů hlavních politických stran. Karel Schwarzenberg skončil třetí, Jan Švejnar čtvrtý a Miroslava Němcová pátá.

Návrh prováděcího zákona neurčuje finanční strop kampaně

Poněkud ve stínu parlamentního lavírování nad přímou volbou (hlas přímé volbě zatím slíbilo jen 36 senátorů, více čtěte zde) zůstává to, že zatím schází důležitý předpis - prováděcí zákon. Ten je pro změnu volby hlavy státu nezbytný a musí ho schválit jak Sněmovna, tak Senát, a to prostou většinou (redakce původně uvedla, že Sněmovna může Senát přehlasovat; za chybu se omlouváme).

Střípky z návrhu zákona

  •  Volit má být možné i v cizině, prostřednictvím zastupitelského úřadu.
  • Kdo bude v Česku, ale mimo svůj volební obvod, bude moci volit s voličským průkazem.
  • Během posledních 16 dnů před volbami (mimo posledních 48 hodin) dostanou kandidáti 10 hodin vysílacího času ve veřejnoprávních médiích, který si rozdělí rovným dílem.
  • Před druhým kolem volby si dva zbývající kandidáti rozdělí dvě hodiny.
  • Tři dny před volbou prezidenta nesmějí být pod hrozbou pokuty zveřejňovány výsledky průzkumů.
  • Hlasovací lístek nebude volič nijak upravovat. Vhodí prostě do urny lístek s natištěným jménem kandidáta.

Zdroj: Návrh prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta

Prováděcí zákon je ve fázi návrhu, který ministerstvo vnitra rozeslalo do připomínkového řízení. Schází v něm jeden bod, který by se líbil právě Fischerovi - omezení nákladů na volební kampaň.

Za nestraníka Fischera se totiž zatím veřejně nepostavila žádná strana (prozaičtěji řečeno, nikdo bohatý). To by ho ve finančně neomezené kampani znevýhodňovalo. Těžko však dopředu říci, jak moc; například minulé sněmovní volby ukázaly, že ne všichni naštvaní voliči se dají "koupit" tak, aby hlasovali pro partaj, která už je v minulosti zklamala.

Vyřadí vnitro kandidáta s peticí plnou chyb?

Teď malá spekulace. Počítejme, že přímá volba projde a za Jana Fischera se nepostaví žádná strana (ODS navrhne řekněme Miroslavu Němcovou, ČSSD a VV Jana Švejnara, komunisté Vladimíra Remka a TOP 09 Karla Schwarzenberga). Expremiérovi tak bude moci vynést nominaci jen petice s 50 tisíci podpisy.

Dát ji dohromady nebude jednoduché. A ověřit správnost podpisů, což má být prací ministerstva vnitra, bude ještě těžší. Resort žádá, aby na podpisovém archu stálo jméno, příjmení, datum narození, adresa a podpis petičníka.

Kontrola by podle vnitra mohla spočívat v tom, že ministerští úředníci náhodně prověří vzorek 8 500 podepsaných lidí. Pokud budou muset vyškrtnout 85 z nich (tedy jedno procento), provedou obdobnou kontrolu ještě jednou - a pokud i na dalším vzorku zjistí, že je petice plná chyb, kandidáta vyřadí. Každý kandidát totiž může být jen na jedné listině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video