Tomio Okamura a Jan Fischer

Tomio Okamura a Jan Fischer | foto: iDNES.cz

Čtenáři chtějí na Hradě Okamuru či Fischera. Rozhodněte ve druhém kole

  • 2502
Jak by dopadla prezidentská volba, kdyby hlasovali jen čtenáři iDNES.cz? Do druhého kola jste vyslali dva velmi odlišné muže: statistika, úředníka a bankéře Jana Fischera a podnikatele Tomia Okamuru. Podobně jako ve skutečné volbě, projde-li Senátem, můžete hlasovat v rozhodujícím klání.

Zbývá už jen souhlas Senátu a přímá volba prezidenta bude posvěcená. Senátorům se do okleštění svých pravomocí příliš nechce, vždyť jich kromě volby hlavy státu tolik nemají, ale jsou pod tlakem.

Hlasujte ve druhém kole

Jan Fischer, nebo Tomio Okamura?

Portál iDNES.cz před časem nabídl čtenářům anketu, v níž si mohli hlasování otestovat (původní článek čtěte zde).

Vybrali jsme do ní jak kandidáty, které zřejmě nějaká strana navrhne (Jan Švejnar, Miroslava Němcová, Přemysl Sobotka, Vladimír Remek) či už navrhla (TOP 09 posílá do boje o Hrad Karla Schwarzenberga), tak i adepty, které by do voleb mohla vyslat popularita veřejnosti (ti ostatní). Uchazeče o Hrad totiž do klání bude moci vyslat 20 poslanců, 10 senátorů nebo petice s 50 tisíci podpisy občanů.

První dvě příčky nakonec v těsném souboji obsadili bývalý šéf Českého statistického úřadu a premiér úřednické vlády Jan Fischer (14 203 hlasů, 18,4 % všech hlasů) a podnikatel Tomio Okamura (13 655 hlasů, 17,7 %). Tito dva muži by se podle toho, jak je přímá volba navržena, utkali ve druhém, rozhodujícím kole.

Fischer už před časem řekl, že by do přímé volby šel. Okamura zatím nikoliv.

Jak by asi vypadaly billboardy? Fischer by nejspíš akcentoval své zkušenosti z vedení statistického úřadu, vlády a manažerské pozice Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Plakáty s tváří Tomia Okamury by nás přesvědčovaly, že s pílí se lze propracovat od píky (Okamura začínal jako prodavač popcornu) a že místo usedlých šedých myší je čas pro štiku, která politické vody pořádně rozčísne.

Výsledky prvního kola (klikněte)

  • Jan Fischer 14 203
  • Tomio Okamura 13 655
  • K. Schwarzenberg 12 468
  • J. Švejnar 9 801
  • M. Němcová 8 614
  • M. Zeman 5 672
  • T. Halík 4 300
  • K. Gott 3 001
  • P. Sobotka 2 500
  • A. Babiš 1 395
  • J. Bobošíková 898
  • V. Remek 699

Celkem hlasovalo 77 206 čtenářů. Děkujeme.

Fischer a Okamura sice dostali nejvíce hlasů, ve skutečné kampani by ale záleželo na tom, kolik kdo na kampaň zmobilizuje prostředků. To by mohlo srovnat handicap Miroslavy Němcové a Jana Švejnara, pokud se za ně postaví ODS a ČSSD.

Tedy pokud občanští demokraté raději nevyšlou libereckého senátora Přemysla Sobotku, který ale neoslovuje tolik lidí jako mediálně viditelnější šéfka Sněmovny Němcová. Ta kandidaturu připustila začátkem roku (čtěte více o prezidentských ambicích Miroslavy Němcové).

Zároveň je třeba počítat s tím, že se internetových hlasování na zpravodajských serverech méně často účastní starší lidé, kteří bývají častěji levicově zaměření. Tento faktor by mohl nahrávat Miloši Zemanovi. Či Vladimíru Špidlovi (o Špidlově kandidatuře se velmi kuloárně mluví v ČSSD).

Čtenářům iDNES.cz se pranic nezamlouvá myšlenka, že by Václava Klause ve funkci prezidenta vystřídal miliardář Andrej Babiš. Skončil hluboko v poli poražených. Na druhou stranu ale není zřejmé, že by se do funkce, v níž reálně s korupcí bojovat nelze, snažil dostat (více o plánech Andreje Babiše zde).

Obavy, že se na Hrad přímou volbou dostane známá tvář showbyznysu, se zatím neplní. Redakce jako zástupce této sféry vybrala Karla Gotta, který pravidelně vyhrává anketu Zlatý slavík, sloužící coby měřítko všeobecné popularity. Ze dvanácti nominovaných obsadil až osmé místo se ziskem 3 001 hlasů (3,9 %).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video