Česká televize

Česká televize - Česká televize. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

ČT vymáhá i promlčené poplatky

  • 389
Stížností na postup ČT v boji proti dlužníkům koncesí rychle přibývá. Televize totiž vymáhá i poplatky, které jsou už promlčené. Údajní dlužníci namítají, že po třech letech už nemají schované doklady o zaplacení. Podle právníků by tito lidé soud vyhráli.

ROZHOVOR:
Šéf ČT: Co děláme, opravdu není lumpárna

DOKUMENT:
Dopis ČT dlužníkům

Česká televize v úterý rozeslala dopisem všem dlužníkům koncesionářských poplatků výzvu, aby do měsíce zaplatili. Pokud ale diváci chtějí zjistit podrobnosti svého dluhu či reklamovat výši částky, musí zavolat na telefon, kde minuta stojí 38 korun. - více zde

Řada lidí se cítí dopisem dotčena a hodlá ji zažalovat. Veřejnoprávní televize svůj tvrdý postup obhajuje. Pohledávky jsou podle ní oprávněné. - více zde

Mluvčí ČT Martin Krafl v pátek odpoledne upřesnil, že dosud ČT uznala svou chybu jen u 0,66 procent případů. "Během posledních tří dnů proběhlo zhruba 3800 kontaktů telefonem, osobně či e-mailem. Z toho 25 výzev bylo uznáno jako neoprávněné," uvedl.

Lidem ale vadí, že televize od nich chce zaplatit i mnoho let staré poplatky a oni tedy nemohou najít potřebné doklady o zaplacení.

"Na informační lince mi bylo sděleno, že je to pohledávka za tři měsíce roku 1997. Nedokážu to pochopit, když od roku 1987 mam televizi řádně přihlášenou a platím ji převodem z účtu, kde mám zavedený trvalý příkaz srážení peněz na SIPO. Výše dlužné částky je 135,50 korun a vyjetí potvrzení ze sporožirového účtu by mě přišlo na 300, takže se mi to nevyplatí," řekla iDNES Marie Svobodová z Loun.

Lidé musí platit, i když je vyhnali povodně

Česká televize v rozesílání vymahačských dopisů často trefí vedle. Ve čtvrtek vyšlo najevo, že některé dorazily i lidem, kteří jsou už dávno mrtví. Výzvu k doplatku dostal také koncesionář, který dobrovolně platí vyšší poplatky. - více zde

Televize ale vymáhá i koncese za období, kdy lidé kvůli povodním byli evakuovaní a bydleli v náhradních domovech. "Dostala jsem od ČT výzvu k zaplacení dluhu 83 korun. Dcera zavolala na tu drahou linku, kde jí řekli, že se jedná o dluh za září 2002. V té době byly povodně, všichni lidé museli jít bydlet jinam," řekla iDNES Eva Hroudová ze sdružení Spolek Karlín.

Podle ní dostala stejné dopisy i většina lidí z Karlína, které zná. "Za to období nám i kabelová televize odpustila poplatky, nájem, elektřinu, vodu nám také neúčtovali. Jen ČT si po třech letech vzpomněla, že bychom měli zaplatit za něco, co nebylo v té době vůbec v provozu," dodala Hroudová.

Veřejnoprávní televize už podobné případy zaregistrovala. Zatím ale neuvedla, zda poplatky lidem postiženým povodněmi odpustí. "O těchto případech již víme. Zatím k tomu nebudeme zaujímat žádné stanovisko. Vyjádříme se později," řekl iDNES bez dalších podrobností mluvčí ČT Martin Krafl.

"Spoléhají na to, že je takových jako já víc. Raději svůj dluh srovnám, abych měla klid. Od České televize je to nehorázné a sprosté," dodala.

Podobných reakcí od lidí, po kterých televize žádá i třeba deset let staré poplatky zaznamenala redakce iDNES více. Podle ČT je to ale v pořádku.

"Jsou to všechny pohledávky, které nám někdo dluží a dosud je nezaplatil. Ze zákona můžeme vymáhat i promlčené dluhy." řekl iDNES Krafl.

Poplatky jsou promlčené po třech letech
Podle právníků, které redakce iDNES oslovila, se na televizní a rozhlasové poplatky uplatňuje obecná promlčecí doba podle občanského zákoníka, která je tři roky. Pokud tedy televize nestihla do tří let na poplatníka podat žalobu, dluh je již promlčen a soud musí vzít námitku na promlčení v úvahu.

Podle názoru Sdružení obrany spotřebitelů by však lidé měli zaplatit i staré poplatky, pokud je opravdu dluží. "Ačkoliv je možné podle zákona namítnout promlčení u poplatků starších tří let, považuje SOS za etické, aby skuteční dlužníci uhradili i starší poplatky," sdělila iDNES mluvčí sdružení Ivana Picková.

Sdružení: Způsob dopisu je nešťastný
Sdružení SOS však televizi vyčítá způsob, jakým je dopis formulován. "SOS v žádném případě nezpochybňuje právo ČT vymáhat dlužné částky. Nicméně považuje postup, který ČT zvolila, za nešťastný," uvedla Picková.

Lidé si totiž nejvíce stěžují na to, že v dopise s výzvou k zaplacení chybí údaj, za jaké období dluh měl vzniknout. Navíc ČT v dopise uvedla jako jediný způsob ověření dluhu linku s tarifem 38 korun za minutu.

"Údaj o období, ve kterém pohledávka měla vzniknout, považujeme za klíčový, aby si mohli spotřebitelé ověřit, zda skutečně zaplatili a případně bez vynaložení vysokých nákladů na hovorné doložit, že dlužníky nejsou," uvedla Klára Přikrylová, která se v SOS věnuje právním otázkám.

Jak zjistit dlužné období
Způsobů, jakým zjistit dlužnou částku a vyhnout se drahé infolince, je víc. Sdružení SOS lidem radí, aby se před zaplacením u ČT dopisem informovali o období, kdy své koncesionářské povinnosti údajně neměli splnit a porovnali tento údaj se svými doklady.

JAK LZE OVĚŘIT DLUH U ČT

- poslat dopis se základními údaji včetně variabilního symbolu na adresu: Česká televize - televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70, Praha 4

- poslat e-mail se základními údaji včetně variabilního symbolu na poplatky@czech-tv.cz nebo poplatkyct@bsp.cz

zaregistrovat se na www.tvpoplatky.cz a podle variabilního čísla nechat vyjet podrobný stav účtu

- v inkasním oddělení České pošty v místě bydliště zjistit všechny dlužné částky SIPO

- zavolat na infolinku 900 389 037-8 (s tarifem 38 korun za minutu)

Dlužné částky SIPO by lidem také měli zjistit pracovníci inkasního oddělení České pošty, která spadá do jejich obvodu.

Další možnost nabízí internet. Lidé mohou poslat e-mail se základními údaji včetně variabilního symbolu na adresu poplatky@czech-tv.cz nebo poplatkyct@bsp.cz. "Lidé ale musí pochopit, že nedostanou odpověď hned. I z tohoto důvodu byla také lhůta na zaplacení prodloužena o týden," uvedl mluvčí ČT.

Koncesionáři se také mohou zaregistrovat na adrese tvpoplatky.cz a podle svého variabilního čísla si nechat vyjet podrobný stav účtu. To se ale týká pouze lidí, kteří posílají peníze přímo na účet ČT. "U plátců SIPO není přehled plateb z bezpečnostních důvodů k dispozici," uvedl Krafl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video