ČT: Velitel vyvezl zbraně za stamiliony

  • 14
Plukovník Antonín Vícha je spolu s dalšími dvěma muži podezřelý z nelegálního obchodu se zbraněmi. Podle informací České televize vyvezl v letech 1998 až 1999 munici a zařízení za stovky milionů korun do jedné jihoasijské země. Vyšetřovatelé ale informace o případu tají. Plukovník měl potíže s převozem zbraní přes hranice už při svém návratu z mise SFOR v Bosně v roce 2001.

Plukovník Vícha velel v Bosně 5. mechanizovanému praporu.

"Do Čech tenkrát přivezl jakousi síň tradic - spoustu zbraní a munice, které tam nasbírali jako válečné trofeje. Háček byl v tom, že neměl v pořádku všechny papíry, a tudíž se o něj začali zajímat policisté ze zvláštního odboru," uvedl důvěryhodný policejní zdroj.

Vyšetřování ale nakonec zastavili, protože jim Vícha slíbil, že dá veškeré formality do pořádku, dodal.

Fakt, že je nyní plukovník podezřelý z nelegálního obchodu se zbraněmi, potvrdila televizi krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Embargo platí i pro armádu
"Veřte nebo nevěřte, ale ani mně k jeho zatčení policie více neřekla," prohlásil zjevně překvapený ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Informace mu odmítl dát mimo jiné i policejní prezident Jiří Kolář.

"Nebývá běžné, aby takovým způsobem policie jednala. Předpokládám, že nějaký vážný důvod k tomu má. Podle našich zpráv je velitel vyšetřován kvůli nelegálnímu obchodu se zbraněmi," uvedl Tvrdík.

"Pokud je nám známo, případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ostravě," řekl iDNES Vít Bureš z tiskového střediska ministerstva obrany. "Více informací nemáme. Vyšetřovatelé na celý případ uvalili embargo," dodal.

Podřízení se diví
Informace o zatčení velitele pardubického dělostřeleckého útvaru jeho podřízené překvapila. Hovoří o něm jako o poctivém a férovém chlapovi.

"Všechny nás to překvapilo, ale víme jen to, co přinesla televize. Mohu říci, že pokud byl zatčen pro obchod se zbraněmi, na 99,9 procenta se tento obchod netýkal našeho materiálu," řekl Víchův zástupce Zdeněk Koval.

"Znám výsledky skončené inventury a drobné rozdíly, které odhalila, nebyly zcela určitě předmětem obchodu," dodal.

Vícha měl povýšit
Vícha se měl původně 1. ledna stát náčelníkem štábu česko-polsko-slovenské brigády sídlící v Topolčanech.

Plukovník se v článku MF DNES z loňského května netajil tím, že vznik mezinárodní brigády Čechy, Poláky i Slováky mimořádně motivuje.

"Já jsem chtěl například z armády příští rok odejít. Cítil jsem se už unaven, ale tohle je pro mne mimořádně silná výzva," přiznal tehdy podplukovník, který už měl v Topolčanech zajištěný i byt.

Před dvěma týdny však ministr obrany Jaroslav Tvrdík jeho pověření odvolal. Vícha totiž dosud neměl prověrku Národního bezpečnostního úřadu.

Osmačtyřicetiletý Vícha v roce 2001 velel 5. mechanizovanému praporu, který působil v rámci mezinárodních Stabilizačních sil (SFOR) v Bosně.

Prapor byl posledním českým kontingentem, který v Bosně v rámci sil SFOR od roku 1996 působil. Tvořilo ho na 500 vojáků, převážně příslušníků 4. brigády rychlého nasazení z Tábora a Pardubic.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video