Pohled do režie v newsroomu České televize. Ilustrační foto.

Pohled do režie v newsroomu České televize. Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

ČT se odmítla dělit o přímý přenos Zemanovy inaugurace

  • 95
Inauguraci nového prezidenta Miloše Zemana bude vysílat živě pouze Česká televize. Hrad musel z kapacitních důvodů vybrat jen jednu televizi a dohodl se s veřejnoprávní stanicí. ČT se však rozhodla o signál nedělit, ačkoliv jiná média o něj projevila zájem.

"Česká televize nebude přímý přenos z inaugurace prezidenta republiky poskytovat ke sdílení v době aktuálního vysílání žádnému jinému domácímu provozovateli televizního vysílání ani poskytovateli internetového zpravodajského obsahu," informoval ředitel ČT Petr Dvořák.

"Důvodem je skutečnost, že náklady na zajištění přímého přenosu jsou hrazeny z televizních poplatků. Ty jsou ze zákona určeny na poskytování veřejné služby," dodal Dvořák s tím, že veřejná služba bude zajištěna prostřednictvím volně šířeného televizního kanálu a webu ČT.

Hrad žádnému jinému médiu nedal možnost vysílat událost živě. "Ve Vladislavském sále Pražského hradu je bohužel kapacita na zajištění pouze jednoho přímého televizního přenosu. Tradičně ho obstarává Česká televize," uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

O upřednostňování jednoho média podle něj nejde. "Zájem Kanceláře prezidenta republiky vždy byl a je i nyní, aby veřejnoprávní televize poskytla signál z této akce všem ostatním médiím, které o to projeví zájem," doplnil mluvčí.

Když to jde...

Česká televize v minulosti poskytla jiným médiím například přímý přenos ze smutečního rozloučení s prezidentem Václavem Havlem či z pohřbu ombudsmana Otakara Motejla. Každoročně se s dalšími televizemi dělí o novoroční projev prezidenta.

Sdílení signálu je běžnou praxí také v zahraničí. O živé vysílání se média dělila například u svatby prince Williama a Kate.

Přístup obou institucí vyvolal kritiku, protože sdílení signálu ze státních událostí, které jsou kapacitně omezené, je v západním světě běžné. "Postup ČT je absolutně nepochopitelný, nikdy předtím se takto nechovala. Nevím, proč to dělá, když tvrdí, že nejde o sledovanost," řekl iDNES.cz ředitel zpravodajství TV Nova Vladimír Mužík. Nova chtěla přímý přenos odvysílat na portálu tn.cz.

"O přímý přenos jsme na Hradě žádali s tím, že pokud jej získáme, poskytneme jej bezplatně všem. A mysleli jsme to vážně, protože to není to samé, jako když si koupíte práva na vysílání Ligy mistrů. Toto je státní zakázka a Hrad podle mého udělal chybu, když ji nepodmínil tím, že se má přímý přenos poskytnout všem zájemcům," doplnil Mužík.

"Nenapadá mě, proč ČT takto postupuje. Není to úplně pochopitelné, protože v základním konceptu služby veřejnosti musí být notně obsažena představa, že když je událost zásadního významu, tak by se televize měla cítit povinna dostat ji k veřejnosti všemi dostupnými prostředky. To jest i přes jiné vysílatele. Ale je otázkou, zda inaugurace prezidenta je takovou událostí. To nedokážu posoudit," uvedl Jan Jirák z Centra pro mediální studia Univerzity Karlovy.

Rada ČT nevidí na postupu generálního ředitele Dvořáka a zpravodajského týmu nic špatného. "Pan ředitel mi vysvětlil, že my do přenosu investujeme peníze daňových poplatníků. A kvůli tomu nemůžeme připustit, aby se na náš účet k vysílání připojil ještě někdo jiný, kdo na to finančně nepřispívá. Jakmile materiál pořídíme, je k dispozici každému, kdo se o něj bude ucházet. Ale být bezprostředně u toho chceme jenom my, protože jenom my to platíme. Toto hledisko považuji za konsekventní," řekl iDNES.cz předseda rady Milan Uhde.

Přímý přenos chtěl odvysílat také portál iDNES.cz s tím, že ČT uhradí část nákladů. "Nabízeli jsme za podíl na signálu peníze, tedy jsme veřejnoprávní instituci snižovali náklady na pořízení přímého přenosu. Litujeme rozhodnutí ČT a nerozumíme mu. Sdílení signálu ze státních událostí, zejména z míst, kde není dost prostoru pro několik štábů, je ve vyspělém světě běžnou praxí," uvedl šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák.

Události značného významu? Jen sport...

Podle zákona nesmí provozovatel televizního vysílání využívat výhradní práva k vysílání události značného společenského významu způsobem, který by podstatnou část veřejnosti v České republice zbavoval možnosti sledovat tuto událost v přímém přenosu nebo ze záznamu v celoplošném televizním vysílání v nezakódované podobě a bez zvláštního poplatku.

Události značného společenského významu

Z vyhlášky ministerstva kultury 233/2001 Sb.:
1. letní olympijské hry,
2. zimní olympijské hry,
3. mistrovství světa ve fotbalu v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
4. mistrovství Evropy ve fotbalu v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
5. mistrovství světa v ledním hokeji v rozsahu
  a) všech utkání reprezentačního družstva České republiky,
  b) semifinálových utkání a finálového utkání,
6. mistrovství světa v lehké atletice

Zdroj: RRTV

Seznam událostí značného společenského významu upravuje vyhláška ministerstva kultury. V ní jsou ale nyní vyjmenovány jen sportovní akce, které jsou ovšem v drtivé většině případů upraveny přísnými speciálními smlouvami ohledně zacházení s pořízeným televizním materiálem.

Zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání také říká, že existují "událostí, které jsou předmětem zvýšeného zájmu veřejnosti". Konkrétně je už ale nevyjmenovává.

Inaugurace prezidenta je podle předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřiny Kalistové událostí, u níž se předpokládá zvýšený zájem veřejnosti.

V takovém případě zákon nezakazuje udělit výhradní vysílací právo, říká ale, že vysílatel musí umožnit ostatním provozovatelům "přístup k signálu přenosu nebo poskytnout záznam této události za účelem pořízení krátkého zpravodajského výňatku podle vlastního výběru do svých všeobecných zpravodajských pořadů".

Protože ČT druhou možnost umožní, RRTV považuje její přístup za zákonný. "Pokud bude inaugurace prezidenta zpřístupněna pouze jedinému provozovateli vysílání, nebude to v rozporu se zákonem, pokud takto oprávněný provozovatel dodrží veškeré zákonné požadavky," uvedla předsedkyně Rady Kalistová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Britská královská rodina

Video