ČT: Naostro nahradí Špona Jakuba Železného

  • 35
Zpravodajství České televize čekají od září nejviditelnější změny za posledních několik let. Z obrazovky definitivně zmizí dva klíčové publicistické pořady televize: každodenní komentované zpravodajství "21" na druhém kanále a nedělní diskuse Naostro na prvním programu ČT. Vedení televize už dříve oznámilo, že nový víkendový diskusní pořad bude řídit dosavadní redaktor Radiožurnálu Jakub Železný, syn dlouholetého generálního ředitele televize Nova Vladimíra Železného.

V sobotu v poledne by měl Jakub Železný přímo konkurovat show Volejte řediteli svého otce. Na prestižním postu moderátora hlavní politické diskuse ČT vystřídá po dvou letech Milana Šímu, s nímž už veřejnoprávní televize - minimálně v tomto roce - nepočítá.

S novým moderátorem přichází vedle podoby pořadu i nový název: Naostro vystřídá Špona. "Je to zatím název pracovní, možná se ještě změní," řekl šéfredaktor publicistiky ČT Milan Bouška.

Další novinka na obrazovce České televize má naopak název velmi tradiční: Události a komentáře se vysílaly už začátkem devadesátých let, teď od září nahradí pořady "21" a Události plus.

Zprávy ČT: od září jinak
Po téměř roce a půl ve funkci se generální ředitel ČT Jiří Balvín rozhodl k rozsáhlým změnám ve zpravodajství veřejnoprávní televize. Z programu od září zmizí "vlajková loď" kanálu ČT 2, komentované zpravodajství "21" i současné "druhé" hlavní večerní zprávy, pořad Události plus na ČT 1. Nahradí je jediný nový pořad pod názvem Události a komentáře. Poběží na prvním programu a začínat by měl kolem desáté hodiny. Nikoliv však v pevně stanoveném čase.

"Rád bych o tom ještě mluvil v podmiňovacím způsobu, protože všechno je ještě ve vývoji, ale taková představa skutečně existuje," potvrdil ředitel zpravodajství ČT Zbyněk Honys.

Takový scénář znamená, že tradičního zpravodajství na ČT ve všední dny ubude: půlhodinovou Jednadvacítku i patnáctiminutové Události plus vystřídají zhruba osmadvacetiminutové Události a komentáře, které se budou vysílat pouze čtyřikrát týdně. (Posledních pět minut bude navíc vyhrazeno sportu.) V pátek místo nich poběží jen krátké zprávy.

"Nelze říci, že zpravodajství bude méně," namítá Honys. ČT podle něj chystá například více zpráv přímo z regionů. "Navíc je možné, že se právě na ČT 2 vyprofiluje nový pořad ekonomického či kulturního zpravodajství," dodává Honys.

Jednadvacítka, jejíž sledovanost se již delší dobu drží kolem 6 procent diváků, navíc tradičně "doplácela" na sportovní přenosy ČT 2 pravidelné fotbalové přenosy Ligy mistrů či letos v zimě například olympiáda v Salt Lake City ji často vytlačovaly z programu úplně.

Velmi pravděpodobné je i to, že po čtyřech letech skončí i pravidelná reportáž "Tady a teď", vysílaná vždy po hlavních večerních Událostech. "Ta věc je ale ještě v jednání, na pořad Tady a teď je navázán i reklamní čas, takže o tom budeme muset ještě jednat," říká ředitel Honys.

ČT v září zahájí také další pokus o víkendovou politickou debatu: po pořadech Co týden dal, Debata, V pravé poledne a Naostro přichází Špona a Jakub Železný. Ačkoliv to ještě Honys ani šéfredaktor publicistiky nechtějí definitivně potvrdit, je velmi pravděpodobné, že Železný junior bude o diváky soutěžit se svým slavným otcem Vladimírem.

Jak už před časem napsaly Lidové noviny, nový formát by se měl vysílat v sobotu kolem poledne, stejně jako oblíbené Volejte řediteli na TV Nova. "Půjde o pořad, v němž bude jeden hlavní host, moderátor a další jeden, dva, tři hosté," přibližuje plánovaný profil pořadu šéfredaktor Bouška.

A proč právě netradiční název Špona? "Třeba při kvalitním obrábění kovu odpadávají z materiálu právě špony," vysvětluje Bouška. "Anebo je také možné někoho vyšponovat." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue