ČT klesá počet koncesionářů. Vyhlídka do dalších let neslibuje zlepšení. Ilustrančí foto.

ČT klesá počet koncesionářů. Vyhlídka do dalších let neslibuje zlepšení. Ilustrančí foto.

ČT ubývají poplatníci, diváci raději sledují program na počítači

  • 1279
České televizi ubývají plátci koncesionářských poplatků. Podle odhadů by jich letos mělo být o 18 tisíc méně, rozpočet televize tím přijde o 22 milionů korun. Plátci ČT ubývají třetím rokem za sebou. Mimo jiné i proto, že lidé více sledují televizní programy na počítači.

"V roce 2012 se plánuje pokles o dalších 18 tisíc evidovaných přijímačů," píše se v návrhu rozpočtu České televize pro rok 2012, který je neveřejný a který má iDNES.cz k dispozici.

ČT loni evidovala 3 miliony 603 tisíc lidí a firem, jež jí hradili koncesionářských poplatek prostřednictvím bankovního převodu nebo poštovních složenek. Loni se jí na těchto platbách podařilo vybrat 5 miliard a 772 milionů korun. Právě poplatky tvoří základ rozpočtu televize a základ jejích finančních rezerv.

Letos ČT předpokládá, že na koncesionářských poplatcích vybere o 22 milionů korun méně. "Na základě prognóz byl proveden propočet příjmů z televizních poplatků pro rok 2012 v částce 5 miliard 750 milionů Kč," stojí v návrhu rozpočtu. Ten již schválila Rada ČT. (Více o finančních plánech televize čtěte tady.)

Kolik se platí

Současná měsíční výše rozhlasového poplatku činí 45 Kč, měsíční výše televizního poplatku je stanovena na 135 Kč.

O výši poplatků rozhoduje Sněmovna, znění zákona schvaluje parlament jako celek.

Z koncesionářských poplatků jsou financovány veškeré aktivity Českého rozhlasu a České televize jako organizací, které dle zákona poskytují občanům veřejnou službu.

V návrhu rozpočtu na rok 2012 stojí, že je úbytek z velké části způsobený revizí databáze, která má evidenci výběru koncesionářských poplatků zpřesnit. "Dalším důvodem je postupné vyčerpávání potenciálu SIPO-poplatníků, takže již nelze počítat s dalšími přírůstky evidovaných přijímačů," dodává analýza rozpočtových plánů.

Lidé utíkají od televizorů k počítačům

Analytik Milan Šmíd, který je součástí  poradního sboru ředitele ČT Petra Dvořáka, ale upozorňuje ještě na jeden fakt. "Dnes se televizní programy sledují přes počítač a to je jev, na který dosud česká legislativa nezareagovala," řekl iDNES.cz Šmíd.

Podle Šmída za ubýváním poplatníků stojí také nastavení sankcí. Nyní lidem hrozí pokuta až 10 tisíc korun za nepřiznaný televizor. Jenže zjistit porušení zákona je pro televizi obtížné, stejně jako vymáhat nezaplacené poplatky. Za vedení Jiřího Janečka si ČT najala právní kancelář. Ta se ale nejméně u dvou lidí dopustila přehmatu a vymáhala i neexistující dluhy. (Více o problémech s výběrem poplatků čtěte tady.)

ČT předloni vypsala miliardový tendr. V něm se pokusila výběr svěřit soukromé firmě. Krok tehdejšího ředitele Jiřího Janečka ovšem sklidil kritiku a instituce na popud televizní rady tendr zrušila. Podle Šmída by veřejnoprávní televizi i rozhlasu pomohlo, kdyby výběr koncesionářských poplatků spojily. Loňský průzkum agentury Ipsos Tambor ale ukázal, že lidé si přejí jiné řešení: poplatky zrušit. (Více o průzkumu mezi poplatníky čtěte tady.)

Plátci ubývají ČT od roku 2009. Tehdy jich měla celkem 3 638 984. V roce 2010 jich bylo o 17 946 méně a v roce 2011 se jejich počet snížil o 18 038, alespoň dle pololetního vyhodnocování statistiky.

GRAF: Vývoj počtu evidovaných televizních přijímačů v letech 2005 - 2012

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video