Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | foto: Dan Materna, MF DNES

ČSSD zvažuje rekonstrukci vlády, vyřadí unionisty

  • 586
Pokud se ani naposedmé nepodaří zvolit předsedu Sněmovny, zváží sociální demokraté rekonstrukci dosluhujícího Paroubkova kabinetu. Vláda totiž musí připravit rozpočet na rok 2007. Podle Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je pravděpodobné, že by byli vyměněni ministři US-DEU.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus hraje pro své znovuzvolení, míní Bursík

Další volba předsedy se uskuteční v pondělí 14. srpna. Návrh rozpočtu na příští rok musí vláda do Sněmovny předložit už na začátku září.

"Je to pravděpodobné, ale myslím si, že je to předčasné," řekl Zaorálek k úvaze o rekonstrukci kabinetu v Otázkách Václava Moravce na ČT.

Zatím nedokázal odhadnout, zda bude volba předsedy Sněmovny úspěšná. Strany totiž chtějí celý tento týden o povolebním uspořádání vyjednávat.

Zvolení šéfa dolní komory a jeho místopředsedů je klíčové pro další politický vývoj. Teprve poté podává dosavadní vláda demisi a může být jmenována nová. To vše ale může být ještě otázkou mnoha týdnů.

Unii by odchod nevadil, Kalousek protestuje
Unionisté mají ve vládě tři lidi, ministryni informatiky Danu Bérovou, ministra obrany Karla Kühnla a spravedlnosti Pavla Němce. Jejich výměna prý straně nevadí.

"Takový krok novému vedení US-DEU nevadí, není třeba dělat nějaká dramatická gesta. Již delší dobu zastávám názor, že nemáme být ve vládě. Je to ale takový divný signál, že ta vláda se chystá být delší než by měla," řekl předseda US-DEU a senátor Jan Hadrava.

Proti změnám ve vládě se naopak ostře ohradil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Takový postup je podle něj nepřijatelný.

"Ta vláda má legitimitu jako celek odvozenou od voleb v roce 2002. Přemýšlet o tom tak, že po volbách v roce 2006 někdo v té vládě legitimitu má a někdo nemá, je naprostá nehoráznost, která je zcela mimo demokratické principy právního státu," řekl Kalousek.

"Ten, kdo tohle řekl, nemá nejmenší ponětí o demokratickém právním řádu. Skutečnost, že čtyři roky vykonával funkci předsedy Poslanecké sněmovny, je tedy alarmující při tomto způsobu uvažování o demokratické legitimitě," podotkl.

Jediný ústavní akt, který podle Kalouska dosluhující vláda Jiřího Paroubka může udělat, je podat demisi jako celek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video