Sociální demokracie se pokusí zbourat jednotu vládní koalice na církevních restitucí. Navrhla, aby z nich byla vypuštěna finanční kompenzace pro církve, čímž vychází vstříc kritikům uvnitř vládní koalice.

Sociální demokracie se pokusí zbourat jednotu vládní koalice na církevních restitucí. Navrhla, aby z nich byla vypuštěna finanční kompenzace pro církve, čímž vychází vstříc kritikům uvnitř vládní koalice. | foto: Vít Šimánek, ČTK

ČSSD chce škrtnout finanční náhradu církvím, zkouší rozbít koalici

  • 1073
Sociální demokraté zkoušejí rozbít novou koalici, která se utvořila při hlasování o důvěře vládě Petra Nečase, vlastními návrhy na změnu církevních restitucích. "Navrhneme, aby z nich úplně zmizely finanční kompenzace," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Právě s finanční náhradou církvím mají problém i někteří poslanci, kteří podrželi vládu. Vláda počítá s tím, že by 17 církvím a náboženským společnostem měl být vydán majetek v hodnot 75 miliard korun. Kromě toho by jim stát v příštích třiceti letech vyplatil 59 miliard korun navýšených o inflaci.

To označil za nepřijatelné nezařazený poslanec Michal Doktor, který v pátek podpořil vládu. Výhradu k finanční části vyrovnání s církvemi má i poslankyně Dagmar Navrátilová, která odešla z Věcí veřejných do platformy Karolíny Peake (více zde), a zcela proti církevním restitucím je i poslanec Otto Chaloupka z VV, který rovněž hlasoval pro důvěru vládě.

Peníze z restitucí pro nemocné

Také vládní koalice se snaží získat podporu pro svůj záměr vyplatit církvím i finanční kompenzaci. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se při své návštěvě Vatikánu například shodl s vedením katolické církve, že naprostá většina finančních prostředků, které stát v restitucích vrátí, by měla jít na péči o nemocné, umírající a další potřebné.

"Budeme jednat se všemi poslanci," potvrdil iDNES.cz Tejc. Spolu se stranickými kolegy Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem připravil i obsáhlou písemnou interpelaci na premiéra Nečase. V ní chtějí sociální demokraté od předsedy vlády odpověď na to, podle jakých kritérií byl ohodnocen majetek, který má být podle vlády církvím vydán, a požadují také výčet majetku, který má být vydán.

Kromě vlastního pozměňovacího návrhu, aby byly zcela škrtnuty finanční kompenzace církvím, čímž k sobě ČSSD vábí kritiky návrhu z řad současné vládní koalice, navrhla sociální demokracie i to, aby se do zákona, pokud bude přijat, dostala takzvaná "restituční tečka". Tedy aby církve nemohly u soudu požadovat vydání jiného majetku, než toho, který jim chce předat vláda.

Za neodůvodněnou výhodu pro církve označili ve středu "oranžoví" i to, že mají být osvobozeny od placení daní, pokud se rozhodnout prodat majetek, který jim stát vydá. "Tak, aby církve platily stejné daně jako každý jiný," popsal požadavek ČSSD Tejc.

Církevní restituce měla Sněmovna schvalovat již na květnové schůzi, jenže návrh ještě neprojednal ústavně-právní výbor. Vládní koalice se proto rozhodla církevní restituce z programu vyřadit a schvalovat je až v červnu. To také vládě umožní, aby si "přepočítala", kolik vládních poslanců je připraveno návrh podpořit a zda není jeho schválení ohroženo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video