Kandidáta do čela Sněmovny určí ČSSD, Babiš vybere ministra financí

  • 748
Sociální demokraté získají předsedu Sněmovny pro Jana Hamáčka. Hnutí ANO Andreje Babiše post ministra financí, pokud vláda vznikne. "Bylo by nešťastné, abychom předkládali kandidáta proti ČSSD," řekl Andrej Babiš. ANO zatím kandidáta na finance neurčilo. "Trváme na naší tezi, že daně není třeba zvyšovat," uvedl po jednání předseda hnutí ANO.

Vyjednávání o nové vládě pokračovalo v průhonické Sokolovně, kam za šéfem hnutí Andrejem Babišem zamířili sociální demokraté. "Dosáhli jsme výrazného posunu. Otázek, kde ještě není shoda, dramatickým způsobem ubylo," řekl Sobotka.

Šéfa dolní komory parlamentu budou poslanci volit na ustavující schůzi, která začíná v pondělí. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy. ČSSD povede pět výborů ve Sněmovně, stejně jako ANO, dva výbory získají komunisté, ostatní strany povedou po jednom. Babišovo hnutí ANO vyšle dva experty do společné komise, na níž se ČSSD domluvila s církvemi kvůli restitucím, které chtějí sociální demokraté omezit. "Máme hlavní problém s inflační doložkou, která může rezultovat do negativního dopadu na rozpočet 20 až 30 miliard korun," řekl Babiš.

Babiš by mohl být ministrem financí, vzal by ale i vicepremiéra

Šéf hnutí ANO si umí představit, že ministrem financí může být přímo on sám. "Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že lustrační osvědčení nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi," uvedl.

Prezident Miloš Zeman chce u ministrů čistá lustrační osvědčení. Babiš se na Slovensku soudí s Ústavem paměti národa kvůli tomu, že byl veden jako agent StB. Spolupráci odmítá.

Babiš by ale místo ministra financí vzal i vicepremiéra pro ekonomiku. "Z hlediska mého vicepremiér pro ekonomiku si myslím, že by mi seděl asi lépe než ministr financí. Je to podobné tomu řízení, jaké aplikuji v Agrofertu, že to řídím sektorově," prohlásil. Jako vicepremiér, který by nevedl konkrétní resort, by podle názoru části právníků čisté lustrační osvědčení ani nepotřeboval.

Detaily vyjednávání o daních nechtěli vyjednavači ČSSD a ANO po jednání komentovat s tím, že nejprve musí jednat a domluvit se s lidovci. Zástupce KDU-ČSL obě strany na jednání k Babišovi do Průhonic nepozvaly, ač mohly. "Nechceme naštvat lidovce," potvrdil iDNES.cz Sobotka. Už příští týden chce začít pracovat na návrhu koaliční dohody.

"Předložili jsme také ucelený, velice podrobný dokument, který se týká daňové problematiky. ČSSD ho bude analyzovat," řekl Babiš. Pak ale dodal klíčovou větu, že i po jednání platí, že ANO trvá na tezi, že není třeba daně zvyšovat. Fakticky tím naznačil, že se domluvil se sociální demokraty na takové podobě daní, která vyhovuje spíše původnímu názoru hnutí ANO.

Vyšší daň zůstane, jen se jí nebude říkat "solidární přirážka"

Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek už před jednáním iDNES.cz řekl, že nejzazší hranicí kompromisu pro ANO je, že i po roce 2015 bude platit vyšší zdanění lidí s příjmem nad 100 tisíc korun. Jen se tomu už nebude říkat "solidární přirážka", ale otevřeně se přizná, že jde o druhou sazbu daně z příjmu. "Jsme přesvědčeni, že stát může ušetřit," uvedl Faltýnek.

Strany jednající o nové vládě počítají se zrušením superhrubé mzdy a tím, že by faktická druhá daňová sazba zůstala zachována déle. Tak se na tom v minulých dnech předběžně shodli daňoví experti sociální demokracie a ANO.

"Já myslím, že by bylo dobře, kdybychom začali věci nazývat pravými jmény, kdybychom si na nic nehráli. Solidární přirážka je fakticky druhé pásmo daně z příjmu fyzických osob a určitě ČSSD usiluje o to, aby se změnil systém zdanění, vrátili jsme se ke zdanění hrubé mzdy. Aby se ze solidární přirážky stala dvě standardní pásma daně z příjmu fyzických osob," řekl iDNES.cz Sobotka.

"Solidární přirážku" ve výši 7 procent k patnáctiprocentní rovné dani prosadila už bývalá vláda Petra Nečase jako "dočasné opatření". Prohlásila, že bude platit jen do konce roku 2015, protože se snížilo tempo valorizace penzí. Místo celé inflace se zvyšuje jen o její třetinu.

Když se vládu nepodaří sestavit, bude mimořádný sjezd ČSSD

Sobotka chce prezidentovi novou vládu představit do konce roku. V lednu by podle něj mělo proběhnout vnitrostranické referendum v ČSSD, zda členové souhlasí s vyjednanými podmínkami.

Referendum by se konalo ještě před hlasováním o důvěře vládě. Není ale jisté, že skutečně proběhne. Je možné, že ve straně zvítězí názor, aby vyjednané podmínky schvaloval jen Ústřední výkonný výbor ČSSD.

Jinou vládní alternativu Sobotka nevidí. Pokud se mu nepodaří koalici s ANO a lidovci sestavit, musel by se podle něj konat předčasný sjezd a zřejmě by podle něj došlo i na předčasné volby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video