Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | foto: David Neff, MF DNES

ČSSD zaútočila za Krejčíře na Pospíšila a Langera

  • 695
Špičky ČSSD vyzvaly Ivana Langera a Jiřího Pospíšila k rezignaci. "Ministři vnitra a spravedlnosti by měli vyvodit politickou zodpovědnost z propuštění Krejčíře z vězení v JAR," řekl Jiří Paroubek. Ministři mu ale vzápětí opáčili, že ani nápad. Oni, ani jejich úředníci prý chybu neudělali.

Radovan Krejčíř je od pondělí na svobodě, protože jeho obhájci přesvědčili jihoafrický soud, že česká strana nedodala včas potřebné podklady. - více zde

Sociální demokracii se nelíbí, že se české úřady zříkají zodpovědnosti. Paroubek připomněl předloňský červenec, kdy Krejčíř uprchl během domovní prohlídky ze své vily v Černošicích.

"Tehdy Ivan Langer řekl, že přímou odpovědnost nese ministr vnitra. Kázal vodu, a dnes pije víno," řekl šéf sociální demokracie. (V jeho tehdejší vládě byl v čele resortu František Bublan.)

David Rath na tiskové konferenci zmínil také Langerovo triumfální ohlášení Krejčířova dopadení po jeho příletu do JAR. "Přivlastňoval si výsledky práce šéfa rozvědky, kterého předtím vyhodil. Oba ministři by se měli aspoň omluvit a posypat si hlavu popelem za selhání vrcholných institucí státu," řekl Rath.

Paroubek také naznačil, že ministerstva ovládaná ODS jsou v případě Krejčíře laxní záměrně."Otázka je, zda postup ministerstev neměl Krejčířovi nahrát."

Langer: Pánové z ČSSD to mají v hlavě popletené
Langer ale jakoukoliv odpovědnost odmítá. "Tu mohu nést pouze na území České republiky. Dosud ale nejsem ministr vnitra JAR a nemám možnost ovlivnit práci tamní policie," řekl Langer iDNES.cz. "Pánové z ČSSD to mají v hlavě popletené."

Ministr se ohradil i vůči tvrzení, že za velké peníze v případě české delegace vyslané do JAR bylo příliš málo muziky. "Každý, kdo říká, jestli je něco drahé, nebo ne, má rovnou říct, jestli chce, aby tento člověk byl postaven před českou spravedlnost, nebo ne."

Policisté, kteří byli součástí delegace ministerstva spravedlnosti, jeli podle Langera do JAR odůvodněně. "Byli vysláni pro případ, že by jihoafrické justiční orgány chtěly znát více informací o trestních věcech, kvůli kterým je žádána extradice," vysvětlil.

Pospíšil: Chybovaly úřady v JAR
Námitkám ČSSD se brání i ministr Pospíšil. Názory sociálních demokratů označil za uštěpačné a dal najevo, že je považuje za nepodložené. "Experti našeho ministerstva postupovali správně," tvrdí sebevědomě.

Podle něj se dopustily chyby úřady v JAR. "Příslušná prokuratura v JAR nám potvrdila, že je v zásadě udivena rozhodnutím soudu, výkladem lhůt i propuštěním Radovana Krejčíře," tvrdil ministr. "Už začalo šetření, proč věznice pana Krejčíře propustila."

Podle něj prokuratura trvá na tom, co sdělila expertům ČR - tedy že lhůta pro dodání materiálů nutných ke Krejčířovu vydání končí až do 19. června.

"Pro nás je to výklad, který musí Česká republika respektovat. My jako cizí stát můžeme těžko autoritativně  vykládat právo cizí země," podotkl.

Na otázku iDNES.cz, zda ministerstvo má odborníka na jihoafrické právo, Pospíšil odpověděl, že ne. "Jsme malý stát, pochybuji, že tady takový odborník je," argumentoval.

"My jsme ale stejně vázáni právem JAR. Jednáme se suverénní zemí a je na jejích orgánech, jak se rozhodly postupovat," míní ministr. Jeho resort pošle do JAR dopis a bude žádat vysvětlení.

Po tiskové konferenci ještě ministr Pospíšil iDNES.cz sdělil, že chtěl najmout specialistu na právo JAR. "Ale bylo mi řečeno, že nic takového nemůžu udělat. A to proto, že Radovan Krejčíř by hned u soudu v JAR argumentoval, že celá kauza je politická, že na to najímáme specialistu, což nebývá u jiných případů obvyklé."

"Proto jsem do celé kauzy ani nezasahoval. Nechával jsem to na našich odbornících, kterým důvěřuji," dodal Pospíšil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video