Mirek Topolánek

Mirek Topolánek - Seminář v Senátu: Svobodné volby nebo Úřednická vláda | foto: David Port, MF DNES

ČSSD Zaorálka zřejmě stáhne, začnou nová jednání

  • 2183
Jednání o šéfovi Sněmovny se zřejmě vrátila do bodu nula. Topolánek po odpoledním jednání s Paroubkem řekl, že páteční volba by byla zbytečná. Trojkoalici vadí, že ČSSD opakovaně označila její projekt za mrtvý. To večer Paroubek odvolal a je ochoten do příštího týdne jednat o podobě vlády.

Přejít na speciál Hledá se vláda

ČTĚTE TAKÉ:
ČSSD žádá podporu Zaorálka minimálně od ODS

V půl páté odpoledne se Mirek Topolánek sešel s Jiřím Paroubkem a Michalem Haškem z ČSSD. Jednali spolu tři čtvrtě hodiny. "Zítřejší volba šéfa Sněmovny by byla zbytečná," prohlásil po skončení schůzky Topolánek.

ODS i Straně zelených vadí, že ČSSD říká: Podpořte nám našeho kandidáta, zároveň ale tvrdí, že nepodpoří koaliční projekt. Později stejnou výtku doplnila i KDU-ČSL.

Jiří Paroubek označil prohlášení občanských demokratů a zelených za "salto mortale" kterým zcela změnili svá vyhlášení z předešlých dní.

Projevil však vůli ustoupit a jednat o projektu trojkoalice, pokud Lubomír Zaorálek získá podporu při páteční volbě předsedy Sněmovny. Právě to bylo tématem jeho noční schůzky se šéfy trojkoalice.

Ta začala ve 22:00 a trvala přibližně tři čtvrtě hodiny. Jiří Paroubek po jejím skončení uvedl, že v současné době neexistuje pro volbu dostatečná shoda, a proto z ní zřejmě Lubomíra Zaorálka stáhne.

Do příští středy pak budou probíhat jednání mezi jeho ČSSD a všemi stranami koalice o programu a možných podobách vlády. Paroubek je údajně ochoten uvažovat o variantě tolerance trojkoaliční vlády i o "duhové" čtyřkoaliční podobě vlády. Definitivně tak odvolal dřívější prohlášení, že případnou trojkoaliční vládu v žádném případě nepodpoří.

Pokud se do příští středy bude rýsovat mezi stranami dohoda, je trojkoalice údajně ochotná v další volbě šéfa Sněmovny Lubomíra Zaorálka podpořit.

Podporu pro svého kandidáta na šéfa Sněmovny vyjednával Jiří Paroubek ve čtvrtek večer také v klubu KSČM. Po hodinu a půl dlouhé návštěvě odešel s přesvědčením, že komunisté Zaorálka podpoří. Jak uvedla ČTK, poslanci KSČM se o tom definitivně rozhodnou až ráno.

Zelení: Pro Zaorálka ruce nezvedneme
ODS i Strana zelených už před schůzkou lídrů nejsilnějších stran reagovaly na středeční Paroubkovo prohlášení, že jeho strana definitivně nepodpoří koaliční projekt.

Kandidát na šéfa Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD navíc dnes řekl, že mnohočetnou koalici považuje jen za provizorium. Mohla by být pouze přechodem k regulérnějšímu uspořádání.

Zelení nejprve oznámili, že pro Zaorálka ruce nezvednou, pokud ČSSD nevezme zpět svá prohlášení.

Martin Bursík na tiskové konferenci řekl, že má informace o tom, že předseda ČSSD chce "vyřadit ostatní strany ze hry a jednat jen s ODS". Snaha sociální demokracie obejít zelené je podle něj zjevná.

Bursík dále uvedl, že jeho strana je připravena "ve dne v noci" jednat s ČSSD o podmínkách možné tolerance zelenopravé vlády. Zdůraznil, že jeho strana nadále zůstává loajální projektu trojkoalice.

"Nám jde v politice o obsah, chceme ovlivnit politiku této země a dát jí také zelenou barvu. Hledáme příležitost, jak mandát, který jsme dostali od voličů, mohli využít."

"Zatím se nám nabízí prostor v projektu trojkoalice, ale pokud bychom museli ustoupit od svých priorit, tak bychom vystoupili. Když budeme mít věcný důvod, ale ta situace zatím taková není," dodal Bursík.

Paroubek: Stačí nám hlasy ODS a KDU-ČSL
Předseda ČSSD Paroubek na to řekl, že i přes odmítavý postoj zelených jsou připravení pokračovat ve volbě předsedy Sněmovny. "Máme zájem se hnout z místa, je důležité, aby našeho kandidáta podpořila ODS a lidovci," řekl MF DNES Paroubek.

Zelení by podle Paroubka měli být soudní, jejich postoj by sociální demokracii mohl přimět změnit názor, jestli Strana zelených má mít svůj poslanecký klub.

ODS: Trojkoalice žije, chceme jednat s ČSSD
V 16 hodin vystoupilo před novináře vedení ODS. Tehdy ještě Mirek Topolánek zopakoval, že vítá posun v postoji ČSSD.

"Za celkové řešení považujeme dohodu o způsobu volby předsedy a místopředsedy Sněmovny, dohodu o struktuře a způsobu volby výborů a jejich předsedů a pokračování jednání trojkoalice a ČSSD na základě již probíhajícího jednání Nečas - Havel," řekl Topolánek. Zda poslanci ODS zvednou ruku pro Lubomíra Zaorálka jednoznačně neodpověděl, v prohlášení to prý stojí jasně.

"ODS jasně deklaruje svůj zájem dosáhnout takové dohody, která umožní urychlené zahájení práce Poslanecké sněmovny, podání demise vlády, jmenování vlády nové a vyslovení důvěry vládě postavené na koaliční smlouvě mezi ODS, KDU-ČSL, SZ a vycházející z výsledků voleb," zopakoval Topolánek.

Přes opakované výroky ČSSD, že považuje projekt trojkoalice za mrtvý a že jej nepodpoří, grémium ODS svým zástupcům doporučilo, aby neustupovali od koaličního projektu. "Pokládáme ho za životaschopný a budeme se snažit tu situaci odblokovat i v této otázce," dodal Topolánek.

Místopředseda ODS Petr Nečas řekl, že sociální demokracie odmítla a priori jednání o programu, jehož text však nezná. "Přitom několikrát prohlásila, že jí jde o program. Jestli jí skutečně jde o program, tak ji vyzýváme, aby s námi zasedla k jednacímu stolu a navázala na předchozí jednání o programových průnicích."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video