ČSSD napadne u Ústavního soudu jen dva ze čtyř zákonů vládního balíků škrtů - omezení stavebního spoření a sociální škrty.

ČSSD napadne u Ústavního soudu jen dva ze čtyř zákonů vládního balíků škrtů - omezení stavebního spoření a sociální škrty. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

ČSSD zamíří k soudu kvůli stavebnímu spoření a přiškrcené diskusi poslanců

  • 1195
U Ústavního soudu si ČSSD bude stěžovat nakonec pouze na dva ze čtyř zákonů z úsporného balíčku, který ve Sněmovně prosadila vláda Petra Nečase - na omezení státní podpory stavebního spoření u již uzavřených smluv a překvapivě také na soubor sociálních škrtů. Při jejich schvalování totiž koalice zamítla rozpravu poslanců.

Podle ČSSD tím vláda nepřípustně omezila opozici a zneužila režim legislativní nouze, tedy zrychleného přijímání zákonů.

"Ústavní stížnost ale po konzultaci s právními experty podáme až ve chvíli, kdy zákony vyjdou ve sbírce zákonů," řekl iDNES.cz lídr oranžových Bohuslav Sobotka.

Zvýšení daní bude platit. ČSSD ale varuje před schvalováním "starým" Senátem

Později pro ČTK doplnil, že pokud vládní koalice prosadí v Senátu zákony ještě ve "starém složení", tedy s končícími senátory, zmíní se ve stížnosti ČSSD i o této věci. Jenže jejich mandát končí až 13. listopadu a mohou tedy rozhodovat, i když někteří z nich v druhé polovině října ve volbách do Senátu svůj mandát neobhájili.

Co bude Řešit Ústavní soud

- zásah do pravidel pro státní podporu stavebního spoření u smluv, jež klienti podepsali před změnou zákona, kterou prosazuje vláda Petra Nečase

- snížení příspěvku od státu u stavebního spoření za letošní rok

- proceduru, kterou byl schválen zákon se sociálními škrty, kdy koalice zamítla obecnou rozpravu o omezení porodného či sociálního příspěvku

- v případě, že zákony schválí "starý" Senát ve zrychleném režimu, pak i to, že koalice nečeká na nově zvolený Senát, kde má převahu ČSSD

Ještě v úterý ve Sněmovně sociální demokracie mluvila o tom, že zákony pošle k Ústavnímu soudu vzápětí poté, kdy je vláda protlačí přes dolní komoru parlamentu a ještě před tím, než je bude schvalovat Senát.

Sobotka zároveň iDNES.cz potvrdil, že se jeho strana nebude ve své ústavní stížnosti domáhat změny zákonů, které také prošly Sněmovnou, a u snížení příspěvku státu politickým stranám o 5 procent.

To, že v příštím roce budou lidé platit vyšší daně, je tak už prakticky jisté. V Senátu ve "starém složení", který bude vládní balík schvalovat příští týden, budou mít při hlasování kluby ODS a TOP 09 převahu.

Vládní většina ve Sněmovně podpořila návrh kabinetu Petra Nečase, aby se v příštím roce snížila sleva na dani z příjmu fyzických osob o 1 200 korun. Tomuto návrhu se obecně říká "povodňová stokoruna", protože návrh ubrat lidem na daních měsíčně stovku vláda začala po povodních na Liberecku spojovat s tím, že potřebuje peníze na nápravu škod.

Oranžovým vadí, že koalice zasáhla do platných smluv u stavebního spoření a omezila práva opozice

Sobotka také iDNES.cz popsal, co přesně bude v ústavní stížnosti, kterou už nyní připravuje stranický expert Radovan Suchánek, který zároveň působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy.

"Co se týká stavebního spoření, budou tam dva body. To, že vláda zasahuje do platných smluv, a také to, že bude v příštím roce na polovinu krácena podpora vyplácená již za letošní rok," uvedl lídr ČSSD. U dříve uzavřených smluv státní příspěvek klesne ze 4 500 korun na 2 250 korun, u novějších ze 3 tisíc korun na 1 500 korun.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při otevření TOP centra v Ústí nad Labem.Sociální demokracie ve své stížnosti využije i to, co se stalo ve Sněmovně při schvalování balíčku sociálních škrtů, který předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Po pěti hodinách dohadů a obstrukcí kvůli tomu, že vláda prosazuje úspory v režimu legislativní nouze, totiž koaliční většina zatrhla obecnou rozpravu k sociálním škrtům - omezení porodného, sociálního příspěvku či snížení příspěvku v bezmocnosti v prvním stupni z 2 000 na 800 korun měsíčně.

"Nepřiměřeně byla omezena práva opozice," řekl iDNES.cz Sobotka, který proti tomu protestoval už v úterý večer při jednání Sněmovny. Koalice si to zřejmě uvědomila a při projednávání dalších návrhů už se diskutovat mohlo, i když si pak vládní většina stejně hladce prosadila svou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video