ČSSD žádá prezidenta Václava Klause, aby vetoval církevní restituce přijaté v den výročí bitva na Bílé hoře.

ČSSD žádá prezidenta Václava Klause, aby vetoval církevní restituce přijaté v den výročí bitva na Bílé hoře. | foto: ČTK

Vetujte restituce, prošly v den výročí Bílé hory, žádá ČSSD Klause

  • 380
Dva kroky proti církevním restitucím, které protlačila ve Sněmovně vládní koalice, chystá opoziční ČSSD. Její šéf Bohuslav Sobotka apeloval na prezidenta Václava Klause, aby zákon přijatý 8. listopadu, tedy v den výročí bitvy na Bílé hoře, po níž došlo k rozsáhlé rekatolizaci země, poslancům vrátil k novému hlasování. ČSSD také už píše ústavní stížnost.

"Jde o velmi sporný dar církvím, který nás vrací až před období Masarykovy první republiky," řekl v úterý předseda opoziční ČSSD Sobotka.

Jestliže Klaus zákon poslancům nevrátí, nebo tak udělá, ale vláda přesto prosadí svou, podají sociální demokraté ústavní stížnost. Ta by podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce byla postavena jednak na napadení procedury přijetí zákona, tak na jeho obsahu. Tejc řekl, že o církevních restitucích, které vrátil Senát, měli poslanci jednat na nejbližší schůzi Sněmovny, což se nestalo.

Sociální demokraté tak plně převzali argumentaci předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který přesně tohle říká už delší dobu a tvrdí, že zákon už podle něj spadl "pod stůl", když o něm poslanci nehlasovali hned.

Vláda porušila rovnost restituentů, tvrdí ČSSD

Z hlediska obsahu zákona ČSSD tvrdí, že byla porušena rovnost restituentů před zákonem. Ocenění církevního majetku bylo totiž podle ní výrazně velkorysejší než v jiných případech v 90. letech, kdy se majetek vracel.

Církvím by měl být podle vládou prosazovaného zákona vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a dalších 59 miliard korun by jim stát vyplácel v průběhu příštích třiceti let, částka by se ještě zvyšovala o inflaci.

Souběžně by stát postupně, v průběhu příštích 17 let, utlumoval financování platů duchovních. Výsledkem restitucí tak má být i budoucí úplná odluka církví od státu (o schválení zákona ve Sněmovně najdete více zde).

Koalice má dost hlasů, aby přehlasovala i možné Klausovo veto

Sociální demokraté navrhnou už na prosincové schůzi v Poslanecké sněmovně novelu, která by zrušila osvobození od daně při prvním prodeji navráceného majetku. Zákonem chtějí zakotvit i předkupní právo obcí, krajů a státu.

Právě zrušením osvobození od daně při prvním prodeji navráceného majetku podmínil svůj hlas pro zákon nezařazený poslanec Michal Doktor. Spolu s ním a se stranami ODS, TOP 09 a LIDEM hlasovali pro církevní restituce ještě poslanci původně zvolení za Věci veřejné Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček a Josef Dobeš, kteří se s VV rozešli. Vládní koalice tak má nyní dostatečnou sílu, aby přehlasovala i případné Klausovo veto.

Pokud církve majetek, který jim chce vládní koalice vydat, přijmou, ztratí podle předsedy sociální demokracie Sobotky velkou část své dosavadní autority. Strana se diví i tomu, že mají finanční kompenzaci dostat i církve, které vznikly až po únoru 1948.

Sobotka prohlásil, že Nečasova vláda by takové zákony jako církevní restituce, které rozdělují společnost, vůbec neměla protlačovat. Je totiž podle něj postavená na přeběhlících, na "komické straně" LIDEM a na dvou nepravomocně odsouzených poslancích - na Jaroslavu Škárkovi a Romanu Pekárkovi, který do Sněmovny nastoupil jako jeden z náhradníků za rebely ODS, kteří se vzdali mandátu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video