Sociální demokracie se dohodla, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu, že nebyl z vlády odvolán ministr financí Miroslav Kalousek.

Sociální demokracie se dohodla, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě kvůli tomu, že nebyl z vlády odvolán ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě, protože v ní zůstává Kalousek

  • 1257
Sociální demokraté vyvolají hlasování o nedůvěře vládě. Dohodl se na tom poslanecký klub ČSSD kvůli tomu, že nebyl z vlády odvolán ministr financí Miroslav Kalousek a že vládní koalice prosadila zvýšení DPH od ledna příštího roku. "Ministr financí Kalousek by už ve vládě neměl zůstat ani minutu," řekl předseda strany Bohuslav Sobotka.

Kalousek se v minulých týdnech několikrát ostře kriticky vyjádřil na adresu policie a volal dokonce Jiřímu Mazánkovi, vyšetřovateli nákupu letounů CASA a exministryně obrany Vlasty Parkanové. Ve čtvrtek policejní prezident Petr Lessy poslancům řekl, že kvůli kauze CASA volal ministr financí i jemu.

Dění v Poslanecké sněmovně sledujeme on-line zde

Sociální demokraté počítají s tím, že hlasování o nedůvěře vládě by mělo být už příští týden. "Samozřejmě se k tomu připojíme," uvedl předseda Věcí veřejných Radek John. Jeho strana také považuje za problém, že Kalousek zůstává ve vládě. Požaduje zřízení parlamentní vyšetřovací komise, která by se zabývala telefonáty Kalouska vyšetřovateli Mazánkovi i policejnímu prezidentovi Lessymu.

Reakce premiéra Petra Nečase

Pevně věřím, že vláda získá dostatečnou podporu ve sněmovně. Už jen proto, že populistická levice nemá žádné rozumné recepty na řešení současné složité ekonomické situace, která se dotýká všech evropských zemí. Politická nestabilita je to poslední, co si tato země může dovolit.

K rozhodnutí výboru pro bezpečnost mohu jen dodat, že není vyšetřovacím, ale politickým orgánem a opozice má právo odhlasovat si v něm cokoli. Stejně tak mohl přijmout usnesení odsuzující nedávné tvrzení vysokých představitelů ČSSD v souvislosti s kauzou Davida Ratha, že se jedná o politickou objednávku na nepohodlného politika a dvojí metr policie. To neučinil.

Pro mne se v této chvíli nic nemění. Spor policejního prezidenta a ministra financí je stále v rovině tvrzení proti tvrzení. Považuji ho za závažný a stále platí, že by ho měl vyšetřit k tomu určený orgán, Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Zdroj: Úřad vlády

Sobotka na dotaz iDNES.cz, jaký má strana plán "B", pokud by se jí podařilo vládu svrhnout, odvětil: "Je pořád stejný, předčasné volby." Strana počítá s tím, že by předčasné volby mohly být vyvolány usnesením Sněmovny o vlastním rozpuštění.

Předseda ČSSD poslancům při jednání klubu vysvětloval, jak strana hlasování o nedůvěře vládě zdůvodní. "Ministr financí se v demokratické zemi nemůže chovat takovým způsobem," řekl Sobotka kolegům. Prakticky totéž zopakoval později na tiskové konferenci.

Hlasování o nedůvěře vládě se rozhodla vyvolat bez ohledu na to, jaké je rozložení sil ve Sněmovně. Vládní koalice má 100 poslanců ODS, TOP 09 a platformy LIDEM, která se odštěpila od Věcí veřejných. S vládou hlasuje i poslanec VV Milan Šťovíček a v některých případech také nezařazení poslanci Pavel Bém a Michal Doktor.

"Nechystáme se jednat s poslanci některých jiných stran," řekl v pátek první místopředseda ČSSD Michal Hašek. "Teoreticky by se přitom strana mohla obrátit na nespokojené poslance v ODS, kteří se skřípěním zubů zvedli v pátek ruce pro zvýšení DPH a vyšší zdanění lidí s nejvyššími příjmy.

Bývalý předseda klubu ODS Petr Tluchoř ve Sněmovně řekl, že s tím nesouhlasí a že bude se stranou hlasovat jen kvůli závazku poslanců hlasovat s vládou. Tluchoř později iDNES.cz řekl, že počítá s diskusí v ODS, zda je možné, aby strana dál porušovala svůj program a schvalovala věci, které poškodí občany. "Přirozeně bychom uvítali, kdyby v ODS nebyl jednotný postoj," řekl Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video