Sjezd sociální demokracie je přitom plánovaný až na duben příštího roku, podle Foldyny je to ale pozdě. „Měli bychom hledat dřívější termín,“ podotkl.
Sám by byl pro, aby skončilo celé vedení sociální demokracie. Jediný, koho si dál dovede představit v čele ČSSD, je končící ministr vnitra Chovanec. Má prý potenciál. Volební lídr Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka by podle něj naopak ve vedení strany zůstávat neměli.
ČSSD opařil volební propadák, vedení strany zatím odejít nehodlá |
Hlavní příčinu porážky vidí v nejednoznačnosti postojů ČSSD. „Nepojmenovávali jsme je, tak jak jsme měli, a proto jsme nenašli některá řešení. Bylo to i v oblasti Evropské unie,“ uvedl s tím, že strana se měla profilovat jako eurorealistická. Měla tedy zaujmout podobný postoj jako prezident Miloš Zeman, který si podle něj za své názory získal podporu veřejnosti.
Dal příklady ze zahraničí, kde se rodí a vítězí nová hnutí, která mají podle něj neprávem nálepku xenofobů a nacionalistů. „Nemyslím si, že je třeba je všechny takto pejorativně pojmenovávat, včetně voličů Tomia Okamury a SPD. Jsou to lidé, kteří hledali odpovědi na své otázky a u nás je nenašli,“ podotkl Foldyna.
Mění se doba a bude se muset změnit i ČSSD, řekl k neúspěchu Zaorálek![]() |
Na otázku, zda si dovede představit spolupráci s SPD, Foldyna neodpověděl, Přiznal, že si dovede představit diskuzi s voliči SPD. „Jeho volič není pro mě nikým negativním. Musím se postarat, aby porozuměl on mně, a ne ho nazývat nacionalistou a xenofobem, jestli je někdo vlastenec, tak je to něco jiného,“ dodal. Lidé podle něj mají strach o svoji budoucnost a svoje děti, a proto je potřeba s nimi komunikovat.
Zaorálek přiznal zklamání:
Volby 2017
Sledovat další díly na iDNES.tv