Odsouzený zlínský politik Martin Janečka brzy přijde o post v zastupitelstvu, o vyloučení ze strany bude rozhodovat i ČSSD.

Odsouzený zlínský politik Martin Janečka brzy přijde o post v zastupitelstvu, o vyloučení ze strany bude rozhodovat i ČSSD. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

ČSSD se chce zbavit problému jménem Janečka. Podle politologů pozdě

  • 8
Pokud zlínský zastupitel Martin Janečka, jehož soud poslal na dva roky do vězení za korupci, sám neopustí řady ČSSD, bude vyloučen. Shodují se na tom členové zlínské buňky strany. Podle politologů to však přichází pozdě.

Ještě před třemi lety byl Martin Janečka nesmírně vlivným politikem. Na zlínské radnici pracoval jako první náměstek primátorky, staral se o městskou kasu a dělal prezidenta místního hokejového klubu.

Když ho však v úterý soud poslal na dva roky do vězení za korupci (více o soudu čtěte zde), jeho dosud úspěšnou politickou kariéru tím zřejmě uzavřel.

Je jen otázkou času, kdy skončí jako městský zastupitel i člen sociální demokracie, v níž dosud pouze pozastavil své členství.

O Janečkovi rozhodneme do konce roku, zní z ČSSD

Městský zastupitel Boris Popesko je současně i předsedou místní organizace ČSSD ve Zlíně, v níž jako člen působil odsouzený Martin Janečka. Ten má už pozastavené členství a podle Popeska by měl být do konce roku ze strany vyloučen, pokud sám neodejde.

"Otázka zrušení členství pana Janečky v ČSSD už je na pořadu dne," říká Popesko.

V sociální demokracii už tedy nemá místo?
Na základě pravomocného rozhodnutí soudu by měl ukončit činnost v městském zastupitelstvu i v ČSSD.

Kdy a jakým způsobem bude ze strany vyloučen?
Pokud sám neodejde, o čemž zatím nemám informace, bude to řešit naše místní organizace, do jejíž pravomocí to spadá. Měla by rozhodnout do konce roku.

Není to pozdě, neměla by reagovat rychleji?
Máme padesát členů a musíme všechny obeslat nejméně 14 dní dopředu. Jsme demokratická strana a o takové věci nemůže rozhodovat jen pár lidí podle svého uvážení. Pro vyloučení musí být nadpoloviční většina, ne většina z přítomných. Když se jich sejde málo, nebudou usnášeníschopní.

Janečka byl vlivný politik i člen sociální demokracie a má pořád hodně příznivců. Myslíte si, že se najde většina, která zvedne pro jeho vyloučení ruku?
Jedna věc jsou vztahy mezi lidmi, druhá pak pravomocné rozhodnutí soudu. Musíme se k tomu postavit jako k faktu. Našim členům nepřísluší komentovat ani zpochybňovat rozsudek.

Říká se, že Janečka je štědrý dárce ČSSD. Je to tak?
Nejsem si vědom toho, že by nějak výrazněji přispíval.

Poškozuje jeho kauza vaši stranu?
Dlouhodobě vyvolává negativní obraz o zdejší ČSSD. Je dobře, že už skončila.

Mohl by se Janečka po návratu z vězení vrátit do ČSSD?
Musel by znovu požádat o přijetí. Pak by o tom hlasovala členská schůze. Nedokážu to předjímat, ale nepovažuji za pravděpodobné, že by tato situace nastala.

"Považuji za samozřejmé, že naše řady opustí na vlastní žádost, nebo ho vyloučí zlínská organizace ČSSD," vzkázal krajský šéf sociální demokracie Dalibor Sedláček. "Nechceme lidi, již jsou odsouzení za závažné trestné činy."

"Určitě by měl skončit," přidal se hejtman a jeho stranický kolega Stanislav Mišák.

Janečka by vše urychlil, kdyby na členství ve straně i v zastupitelstvu sám rezignoval. Přitom jeho společník a švagr Dalibor Kučera, který od soudu rovněž odešel s dvouletým vězení, pár hodin po rozsudku rezignoval na pozici druhého místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (více o Kučerově kroku čtěte zde).

Janečka to však zatím podle informací MF DNES neudělal.

Jeho odchod ze sociální demokracie by navíc mohl zkomplikovat fakt, že tři místní organizace ČSSD ve Zlíně se často názorově rozcházejí s krajskou buňkou strany.

To připustil i Sedláček, který však současně řekl, že když Janečku nevyloučí místní organizace, postará se o to krajská konference.

"Mohlo by se to ale vyřešit už na okresní konferenci ČSSD, která se koná tuto sobotu ve Zlíně," naznačil Sedláček. Jenže místní sociální demokraté se tomu brání, podle nich náleží právo vyloučit Janečku výhradně jim.

"Je to v naší kompetenci," říká jasně Boris Popesko, zastupitel a předseda místní organizace ČSSD, v níž Janečka působí.

To však neznamená, že by kdysi vlivného člena sociální demokracie, který má stále hodně příznivců, "nechtěli vydat".

Popesko nepochybuje o tom, že by Janečka měl skončit coby zastupitel i člen ČSSD.

"Jedna věc jsou vztahy mezi lidmi, druhá pak pravomocné rozhodnutí soudu," uznal Popesko.

"Už není co zachraňovat"

Podle něho by místní organizace o vyloučení měla rozhodnout do konce roku. S tím souhlasí i další její členové, které MF DNES oslovila.

"Už není co zachraňovat," myslí si místopředseda zlínské organizace Karel Dvorský.

"Zvedl bych ruku pro vyloučení," řekl sociálnědemokratický zastupitel Martin Mikeska.

"Každá taková věc straně ubližuje," souhlasí jeho kolega Karel Jankovič.

Podle politologa Karla Kouby je vyloučení pravomocně odsouzeného člena správná věc, ale přichází pozdě. Myslí si, že sociální demokraté měli reagovat už při nepravomocném rozsudku z letošního června, který byl nota bene mírnější: Janečku a spol. odsoudil pouze podmíněně.

"Lidé jako on nemají v politice co dělat. Jestliže byl odsouzen za korupci, tak nikdo nemá jistotu, že se tak nechoval i jako radní," naznačil Kouba.

Město rozhodne v prosinci

Janečka dělal ve Zlíně náměstka v letech 2002 až 2010. I proto si současné vedení radnice nechalo zpracovat audit, který prověřil hospodaření města právě v tomto období. A před časem dostala jeho závěry.

"Příští týden se jím budou zabývat radní, potom bychom ho zveřejnili," přiblížil zlínský primátor Miroslav Adámek z TOP 09/STAN.

O Janečkově působení v zastupitelstvu se rozhodne na prosincovém zasedání, kdy bude podle primátora zbaven funkce.

 "Pokud by mandát pana Janečky neukončilo zastupitelstvo, stejně by to podle zákona musel udělat ředitel krajského úřadu," upozornil Adámek.

Nahradit ho má za ČSSD Věra Komínková, která skončila v komunálních volbách na prvním nevolitelném místě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video