ČSSD uznala, že bez souhlasu církví s restitucemi nemůže udělat nic

  • 1285
Sociální demokraté uznali, že jejich jednání s ANO a lidovci nemohou nic změnit na podobě církevních restitucí, pokud samy církve nekývnou na to, že se mohou změnit. "Není možné bez dohody s těmi, kterých se smlouvy týkají, docílit nějaké změny," řekl po poradě špiček ČSSD místopředseda Lubomír Zaorálek.

Před volbami sociální demokracie voličům slibovala, že církevní restituce v podobě, v jaké je prosadila bývalá vláda Petra Nečase, omezí. Trvalo to přesně tři týdny, kdy některý z vrcholných politiků ČSSD jasně přiznal, že to bez souhlasu církví vůbec nepůjde.

"My ty argumenty musíme říkat přímo tomu, koho se týkají, a jeho postoj je podmínkou toho, aby se vůbec dalo něco posunout. Smlouvy, které byly uzavřeny mezi církvemi a státem, jsou vlastně součástí zákona, a pokud nemáme být revolučním tribunálem, tak prostě musíme respektovat tyto právní danosti," uvedl po jednání grémia ČSSD Lubomír Zaorálek.

Otázku církevních restitucí sociální demokraté otevřeli při jednání s ANO Andreje Babiše, který ČSSD přitakal, že by církve mohly být vstřícnější k občanům. Řekl, že restituce přicházejí v nevhodný čas, a kritizoval inflační doložku v zákoně, která v průběhu let navýší vyjednanou náhradu 59 miliard korun o zatím neznámou částku. To ještě umocnilo rozhodnutí ČNB oslabit korunu. (o prvním jednání vyjednavačů ČSSD a ANO najdete více zde)

Lidovci se s ČSSD o církevních restitucích, jež mají církvím kromě finanční náhrady znamenat i vydání majetku v hodnotě 75 miliard korun, úplně odmítají bavit. Proto se šéf strany Bohuslav Sobotka sejde s kardinálem Dominikem Dukou a předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem. A bude je zkoušet přemlouvat, aby sami souhlasili s nějakou úpravou restitucí.

Dohoda o vládě vázne na tom, z čeho se zaplatí její program

Zaorálek také po jednání vedení ČSSD připustil, že i když se na celé řadě věcí jeho strana s ANO shoduje, problém je, že chybí shoda na tom základním, totiž kde by budoucí vláda našla peníze na svoji politiku.

"Všechno se počítá od toho, jestli jste schopni na to mít prostředky a dohodnout se na tom, jak je získáte.To je základ jakékoli politiky budoucí nějaké vládní koalice," uvedl místopředseda sociální demokracie.

"Problém je v tom, že spor byl v něčem, co je úplně základní. A to je otázka daňových příjmů, státního rozpočtu. Nemohu nijak moc jásat," řekl Zaorálek. Pokud strany nevyřeší tento problém, celá stavba budoucí koalice by stála na velmi chatrných základech.

Daně se nemají zvyšovat, trvá na svém hnutí ANO

ČSSD usiluje o vyšší zdanění firem, ANO s tím ale nesouhlasí. Trváme na tom, že daně se nemají zvyšovat," zopakovala v pátek první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová. "Neměli bychom penalizovat lidi, kteří vytvářejí hodnoty a mají nějaký příjem. To, že bychom vybrali víc na progresivní dani, to by byly drobné. Pokud by stát přestal plýtvat, tak by šlo o řádově větší peníze," řekl předseda hnutí Andrej Babiš tento týden na brněnském mítinku povolebního turné ANO. (více o něm najdete zde)

"ANO nepřišlo s konkrétním návrhem, jak zvýšit příjmy státu, pouze odmítá jakékoli návrhy sociální demokracie na změny daňových sazbách," postěžoval si v pátek šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek v pátek řekl, že státby  měl peníze získat především lepším výběrem daní a ušetřit centrálními nákupy

Druhé kolo jednání expertů o rozpočtové politice se bude podle Zaorálka muset soustředit na to, jak zajistit odpovídající příjmy, aby se strany vůbec mohly domluvit na společné vládní politice. V programu ČSSD podle něj bylo, z jakých příjmů platit výdaje, které strana plánuje, teď takovou kalkulaci požaduje od budoucích možných vládních partnerů. "Tahle kalkulace je podmínkou, abychom se hnuli dál. To si myslím, že je dnes úplně kardinální," řekl Zaorálek.

Už ve čtvrtek si experti ČSSD a ANO plácli na to, že by mohly být zrušeny poplatky u lékaře s výjimkou 60 korun za den v nemocnici, které by se ale platily jen v prvních třiceti dnech hospitalizace. Shoda panovala i na tom, že důchody by měly růst o celou inflaci a ne jen o třetinu, jak penze omezila koalice vedená Petrem Nečasem. (o jednání o poplatcích u lékaře čtěte více zde) Nyní tedy Zaorálek přiznal, že jedna věc tomu přece jen chybí. A to, z čeho přesně by se chystané změny zaplatily.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video