Dle výzkumu Factum Invenio ČSSD opět předhonila ODS.

Dle výzkumu Factum Invenio ČSSD opět předhonila ODS. | foto: Michal Barák, iDNES.cz

ČSSD utekla v průzkumu ODS o šest procent

  • 234
ČSSD by teď vyhrála volby s 34 procenty hlasů. Druhá ODS na ni podle volebního modelu Factum Invenio ztrácí šest procent. KSČM by získala patnáct, zelení deset a lidovci osm procent hlasů.

Podle posledního průzkumu agentury STEM z minulého týdne se však preference dvou nejsilnějších stran po dvou měsících srovnaly. ODS měla mít podporu 27,5 % voličů, ČSSD o půl procentního bodu méně. - více zde

V souvislosti s posilováním ČSSD podle agentury Factum Invenio stagnuje podpora KSČM. Předpokládaný volební zisk Strany zelených, který je dlouhodobě velmi nestabilní, po osmi měsících znovu překonal hranici 10 procent.

V případě KDU-ČSL se potvrdilo, že zářijový pokles byl krátkodobý a tato strana se vrátila na hodnoty vyšší než odpovídá jejímu výsledku v loňských volbách.

"Kauza Čunek" podpoře KDU-ČSL nijak významně neškodí. Předpokládaný volební zisk ostatních stran zůstává přibližně na úrovni výsledku červnových voleb.

Koalici by teď tvořila středolevá vláda
Většinu ve Sněmovně by stejně jako před měsícem získala levostředová koaliční vláda ČSSD, SZ a KDU-ČSL, levicová koalice ČSSD a KSČM nebo velká koalice ČSSD a ODS.

Současný výzkum ukázal, že pětiprocentní hranici, která je pro vstup do Poslanecké sněmovny nutná, by se opět podařilo překonat pěti politickým stranám.

V přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 76 mandátů, ODS 62 mandátů, KSČM 30 mandátů, Strana zelených 18 mandátů a KDU-ČSL 14 mandátů.

K volbám by nyní šlo jen 58 procent voličů
Z aktuálního výzkumu vyplývá, že v polovině listopadu 2007 by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo 58,1 % oprávněných voličů.

Předpokládaná volební účast je tak opět významně nižší než skutečná účast ve volbách do Sněmovny v červnu 2006 (64,5 procenta oprávněných voličů). Tento vývoj patrně souvisí s klesající důvěrou veřejnosti vůči politikům obecně.

Téměř třetina veřejnosti se k žádné straně nepřiklání. Téměř deset procent všech oprávněných voličů neví, komu by dali svůj hlas, a čtvrtina nyní výslovně svou účast ve volbách vyloučila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue