Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

Sobotkův trumf v boji o vládu: vzývá pravidla parlamentní demokracie

  • 228
V boji uvnitř ČSSD o to, jak se strana postaví k vládě Jiřího Rusnoka, vytáhl předseda Bohuslav Sobotka svůj trumf. "I v situaci, kdy byl prezident zvolen přímo, měla by být respektována pravidla parlamentní demokracie," řekl Sobotka. To podle něj má být jedním z hlavních kritérií pro posouzení vlády. Prezident Zeman na vládu kývl bez dohody se stranami.

Vláda pak vznikla, aniž by měla předjednanou podporu od kterékoli ze stran zastoupených ve Sněmovně. Zatímco ODS, TOP 09 a LIDEM marně přesvědčovaly prezidenta, aby dal šanci Miroslavě Němcové, sociání demokracie premiéra nechtěla, ale prosazovala předčasné volby.

ČSSD se o postoji k "prezidentské" vládě radila v pátek tři hodiny na jednání špiček strany, ale definitivně se rozhodne až těsně před hlasováním, na dalším jednání předsednictva 6. srpna.

A zasedání špiček ČSSD bude explozivní. Půjde totiž zároveň o to, zda Sobotka uhájí svůj velmi zdrženlivý postoj k Rusnokově vládě, nebo se strana víc přimkne k prezidentovi Miloši Zemanovi a zvítězí sílící stranické křídlo vedené prvním místopředsedou Michalem Haškem a reprezentované i dalším z místopředsedů Zdeňkem Škromachem. V tom případě by Sobotka oslabil a není jisté, jak dlouho by si křeslo předsedy udržel.

Nejprve se sejde předsednictvo s poslanci a pak bude o postoji k vládě hlasovat 34 členů širšího vedení sociální demokracie. "Čas do začátku srpna bychom rádi využili k vnitrostranické diskusi," oznámil Sobotka.

"Hledáme cestu ke sblížení stanovisek," řekl k názorovému střetu ve své straně po jednání předsednictva ČSSD. Na otázku, zda se podřídí verdiktu strany, pokud ho přehlasuje, odvětil: "Já si nemyslím, že bych byl přehlasován vlastní stranou." Jeho slova se dají vyložit i tak, že je připraven se připojit k většinovému stanovisku, kdyby převážil názor vládu podpořit. Sobotka řekl, že je připraven jednat o vládě jak s Rusnokem, tak s prezidentem Zemanem. Rusnok dal přitom před sociálními demokraty přednost komunistům, s nimiž se už sešel.

Fischer se znemožnil, nemá být ministrem, míní ČSSD

Na čem se podle Sobotky nyní sociální demokracie shoduje, je to, že minimálně ministr financí Jan Fischer musí z vlády pryč. "Je na panu Rusnokovi, aby to vyhodnotil," řekl předseda ČSSD.

Konečné rozhodnutí o vládě podle něj nebude jednoduché. "Vláda Jiřího Rusnoka byla sestavena mimo půdu Poslanecké sněmovny, byla sestavena bez diskuse s parlamentními stranami, tedy i bez diskuse se sociální demokracií," připomněl v pátek Sobotka v prohlášení, s nímž vystoupil po jednání stranického grémia. Mezi další kritéria pro rozhodování o vládě zařadil to, jak by program vlády zlepšil život občanů v České republice a jak by existence vlády pomohla ČSSD v budoucnu plnit její cíle a program.

Ve stejnou chvíli o několik kilometrů dál, na Úřadě vlády jednal statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek spolu s dalšími hejtmany s premiérem Rusnokem a jeho vládou. A překypoval vstřícností.

"Po třech letech se vracíme k normálu a s radostí oznamuji, že dohody a smlouvy platí," chválil například Rusnoka za to, že jeho vláda bude plnit dřívější dohody o financování regionální železniční dopravy. Chválil vládu i za postoj k řešení problému evropských fondů a dokonce naznačil, že by hejtmani, kteří jsou většinou z ČSSD, mohli tlačit stranu k tomu, aby podpořila návrh státního rozpočtu připravovaný Rusnokovou vládou pro rok 2014 (více zde).

I Hašek už dříve označil své podmínky pro vládu

I Hašek, který dříve na sjezdu těsně prohrál se Sobotkou souboj o šéfa strany, pojmenoval "své" podmínky pro vládu. Kromě toho, že by její program měl být blízký ČSSD, zmínil i vyjasnění toho, jak ministr financí Jan Fischer zlikvidoval své dluhy z prezidentské kampaně. A stejně by se podle něj dál mělo souběžně jednat o možnosti předčasných voleb (více zde).

Ve Sněmovně tento týden ČSSD prohrála v hlasování, jímž chtěla dolní komoru parlamentu rozpustit a vyvolat volby v září. Sobotka nyní argumentuje, že případné nové volby s Rusnokovou vládou nesouvisí. Aby o ně strana znovu usilovala, musela by podle něj změnit postoj buď TOP 09 a ODS.

Ani pokud by se ČSSD nakonec na podpoře "prezidentské vládě" shodla, Rusnokovi by to nemělo stačit. Proti vládě chtějí hlasovat ODS, TOP 09 a řada nezařazených poslanců, nejen ze strany LIDEM. Případná podpora ČSSD, komunistů a Věcí veřejných by pak Rusnokovi dost hlasů nepřinesla. Nic by přitom neřešil ani odchod poslanců ČSSD ze sálu. (více zde). Ale rozhodnutí o vztahu k Rusnokově vládě může výrazně zamíchat poměry uvnitř ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video