Prezidentská standarta (ilustrační snímek)

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

ČSSD trvá na omezení pravomocí prezidenta. Sobotku potěšil Klaus

  • 228
Sociální demokraté oficiálně navrhli změny pravomocí prezidenta, které podle nich musí doprovázet zavedení přímé volby hlavy státu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka hájil názor, že by přímo volený prezident neměl sám rozhodovat o jmenování bankovní rady ČNB. Potěšilo ho, že totéž si myslí prezident Václav Klaus. Strany se ale opět na přímé volbě nedohodly.

"Jistě jste také zaznamenali vyjádření Václava KIause, který patřil v minulých letech ke kritikům současné úpravy české ústavy, ke kritikům toho, že jmenování členů bankovní rady je výlučnou pravomocí prezidenta republiky. Je evidentní, že na jeho kritickém názoru se nic nezměnilo. To znamená, fakticky podpořil charakter pozměňujícího návrhu, který Poslanecké sněmovně předkládáme," řekl poslancům Sobotka.

"Sám jsem si vždycky jako ekonom, jako ministerský předseda, předseda Poslanecké sněmovny myslel, že je naprostý nesmysl, aby právo volby členů bankovní rady bylo výhradně v rukou prezidenta. Považoval jsem za ironii dějin, že jsem tuto výsadu dostal jako dáreček nakonec já," prohlásil v úterý Klaus.

Sobotka jménem ČSSD oficiálně navrhl i další dvě změny postavení prezidenta. "Za prvé navrhujeme omezení pravomocí prezidenta udělovat takzvanou abolici. To znamená nařizovat, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo. Za druhé navrhujeme omezení imunity prezidenta republiky na dobu výkonu funkce," řekl předseda ČSSD.

Spor o to, jak prezident vybere vedení ČNB, rozděluje ODS a ČSSD

Zatímco obě tyto změny ostatní strany ve Sněmovně již akceptovaly, kvůli snaze sociálních demokratů změnit pravidla pro jmenování členů bankovní rady České národní banky se ve středu v polední pauze lídři stran znovu sešli na jednání "všech se všemi" o tom, jak by výsledná změna ústavy mohla vypadat. Znovu se ale nedohodli, a tak bylo projednávání návrhu na zavedení přímé volby prezidenta přerušeno do pátečního rána.

Premiérovi Petru Nečasovi se totiž návrh oslabit pravomoc prezidenta při výběru bankovní rady ČNB nelíbí. Znamená to podle něj nakročení k nebezpečné politizaci České národní banky. (více zde)

"Měl jsem z toho bohužel velmi špatný pocit, ani jedna z obou stran nejevily chuť ustoupit," řekl iDNES.cz šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Vládní koalice je podle něj jednotná v tom, že pokud se sociální demokracie pokusí ústavu změnit v Senátu a vrátit ji poslancům, nebude už o takové změně možné hlasovat.

I vláda chce částečně změnit postavení prezidenta

Ještě před schůzkou ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil mluvil ve Sněmovně o tom, že i vládní návrh, který chce ČSSD upravit, počítá s určitou změnou prezidentova postavení.

"Do budoucna by prezident neměl být odpovědný pouze za protiprávní jednání v podobě velezrady, ale i za jiné hrubé porušení ústavy či obecně ústavního pořádku," řekl Pospíšil. Inspirací podle něj byla německá ústava.

"V případě, že prezident hrubě poruší ústavu, pak může být podán podnět Ústavnímu soudu a ten danou věc posoudí. Trestem může být zbavení mandátu prezidenta," vysvětloval ministr spravedlnosti poslancům jeden z principů vládního návrhu.

Podle vládního návrhu by lidé prezidenta volili podobně jako senátory ve dvou kolech. Kandidáta by ale kromě 20 poslanců či 10 senátorů mohlo navrhnout i 50 tisíc občanů, kteří by sesbírali podpisy pod petici.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video