ČSSD: Sněmovnu by mohl vést Klaus

  • 112
Sociální demokracie překvapivě stále počítá s variantou, že by post předsedy sněmovny znovu připadl Václavu Klausovi jako předsedovi druhé nejsilnější strany. Právě o obsazení křesel ve vedení sněmovny včera začali jednat zástupci všech parlamentních stran. Přesnější obrázek o tom, kdo bude v příštích čtyřech letech řídit poslance, bude znám až během týdne.

Už dnes je jasné, že se dočkají všichni včetně komunistů. ČSSD jako ten, kdo ve vyjednávání hraje prim, pracuje se třemi možnostmi: šéfem sněmovny bude buď lidovec (pravděpodobně Jan Kasal), nebo některý sociální demokrat, nebo Klaus.

"Nebyli bychom proti tomu, aby Klaus zůstal na svém místě. Je to přece jen předseda nejsilnější opoziční strany. Navíc bychom ho ještě kvůli vstupu do EU nebo třeba kvůli zákonu o referendu mohli potřebovat. A rozhodně by s ním byla jednodušší domluva, než kdyby byl "zabetonovaným" řadovým poslancem," uvedl člen nejužšího vedení ČSSD.

S Klausovými lidmi o tom zatím nikdo nemluvil. "Slyším to poprvé," konstatoval Ivan Langer. Klaus jako staronový šéf sněmovny přitom není proti srsti lidovcům ani komunistům. Ti by to dokonce přivítali. "Bylo by to logické," prohlásila místopředsedkyně KSČM Zuzka Rujbrová.

Sám Klaus minulý týden řekl, že jiná funkce než předsednická pro něho ve vedení sněmovny nepřipadá v úvahu. Jeho poradce Ladislav Jakl včera uvedl, že když už jednou jejím šéfem byl, mohl by jím být i nadále: "Jenže on není zvyklý řítit se do věcí naslepo, takže si umím představit, že by do toho šel jen na základě nějaké dohody." ČSSD začala o křeslech ve sněmovně jednat souběžně s rozhovory o podobě vlády s Koalicí.

Jednání o vládě jdou dobře, míní Havel

Týden po začátku námluv Vladimír Špidla včera ujistil prezidenta Václava Havla, že vše je na dobré cestě a kabinet se úspěšně rýsuje. Prezident je se Špidlovým snažením spokojen: "Z toho, co vím, tento pocit mám. A hlavně to považuji za velmi důležité a dobré, aby se to stalo. Všechny další alternativy by byly horší a horší."

Jednotlivé strany teď musí ČSSD předložit své kandidáty do vedení sněmovny. Jan Kasal přitom oznámil, že dosavadní jednání nasvědčují, že místopředsedů bude pět. Komunisté už mají jasno: jejich místopředsedou bude buď Vojtěch Filip, nebo Zuzka Rujbrová.

ODS, která čeká na návrat Klause z nemocnice, zatím jméno svého favorita nevyslovila. "Žádného kandidáta nemáme," tvrdí staronový šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Lidovci by na post místopředsedy vyslali svou "dvojku" Kasala, o němž však ČSSD a Koalice uvažují i jako o předsedovi sněmovny. Unionisté mají ve hře šéfku Hanu Marvanovou, jejíž účast ve společné vládě se sociální demokracií je spíše nepravděpodobná.

Obsazení místopředsednického, potažmo předsednického křesla se ukazuje jako nejtvrdší oříšek pro sociální demokracii. Dosavadní místopředsedkyně Petra Buzková míří do vlády a jednoznačný "náhradník" zatím není. Tím se pro ČSSD komplikuje i možnost, že by se ucházela o post šéfa sněmovny. Byť naznačuje, že by o něj stála. "Je to jedna z variant," potvrdil Stanislav Gross, který však konkrétní jméno odmítl vyslovit.

Člen vedení ČSSD nicméně uvedl, že by to mohl být Zdeněk Škromach nebo Lubomír Zaorálek. I oni se však objevují na neoficiálních seznamech budoucí Špidlovy vlády. "Je fakt, že pořádně nevíme, koho do vedení sněmovny dát," připustil člen vedení ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video