ČSSD slábne, vládu to zatím nezboří

  • 106
Ani drtivé vítězství ODS v krajských volbách a evidentní nezdar ČSSD neohrožuje zatím koaliční vládu Stanislava Grosse s lidovci a unionisty. A to i přes Grossovo předvolební ujišťování, že to, jak lidé vnímají ČSSD, je pro něj podstatnější než pokračování nynějšího vládního uspořádání.

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
on-line sčítání | články
informace | zajímavosti
www.idnes.cz/volby2004

"Nedošlo k velké změně oproti současnému stavu, kdy v krajích již jsou pravicové koalice," zdůrazňuje Gross.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek dodává, že síla vlády se stále opírá o její většinu ve sněmovně. Co tedy výsledek voleb znamená?

1. Posílil Topolánek
ODS je nyní favoritem příštích parlamentních voleb. Kandidátem na budoucího premiéra bude velmi pravděpodobně současný předseda ODS Mirek Topolánek.

"Jeho pozice před kongresem ještě posílila," potvrzuje místopředseda ODS Petr Nečas. Pokud se někteří politici ODS chystali na Topolánka na prosincovém kongresu zaútočit, nyní k tomu nemají dostatečnou "munici".

2. Gross se bude muset hájit
Nezdar sociální demokracie bude muset Stanislav Gross vysvětlovat příští rok na jaře na volebním sjezdu ČSSD. Čelit bude nejspíš zřejmě kritice za kampaň i za to, jak před volbami lpěl na zvýšení platů policistům, čímž proti ČSSD mohl popudit část voličů ze střední vrstvy, například státních zaměstnanců.

I když zatím proti Grossovi nikdo ze sociálních demokratů hlasitě nevystoupil, dá se očekávat, že se před sjezdem zradikalizují stoupenci jednobarevné menšinové vlády. Expremiér Miloš Zeman MF DNES řekl, že nového předsedu ČSSD by měla zvolit celá členská základna sociální demokracie.

3. Hejtmani versus vláda
Grossovi se nesplnilo jeho přání z volební kampaně, aby voliči umožnili jeho vládě spolupracovat s hejtmany, kteří vzejdou z podobných koalic, jako je ta jeho. Vláda se tak bude muset znovu přetahovat o rozdělování daní, školství či zdravotnictví s regionálními vládami pod taktovkou ODS.

4. Signál pro příští vládu?
Ve většině krajů mohou koalice sestavit společně občanští demokraté a lidovci. Pro obě strany je to možnost otestovat si variantu, že by spolu vládly po parlamentních volbách v roce 2006 na celostátní úrovni. Topolánek považuje lidovce za vhodné partnery a i KDU-ČSL bude usilovat o dohodu s ODS ve všech krajích, kde to půjde.

5. "Zmodrá" také Senát
Pro Grossovu vládu bude komplikací i posilování ODS v Senátu. Kandidáti ODS postoupili celkem v 25 senátních obvodech a podle počtu získaných hlasů mají ve finále reálnou šanci uspět přinejmenším ve dvou třetinách z nich.

Celkem v devíti obvodech bude ve druhém kole senátních voleb soupeřem občanského demokrata komunista. Lidovci a unionisté očekávají, že jejich voliči podpoří proti KSČM kandidáta demokratické strany.

6. Unionisté nad propastí
Krajské volby, stejně jako volby do Evropského parlamentu, potvrdily, že vládní Unie svobody míří do propasti. "Strana se nedá zvednout přes hranici volitelnosti přes noc," říká předseda Pavel Němec. Unionisté si podle něj budou muset rozmyslet, s kým půjdou společně za rok a půl do voleb do sněmovny.

7. Proč "rostou" komunisté?
Komunisté sice obsadili druhé místo v krajských volbách, ale ODS je do koalic vzít nehodlá. Nakolik jsou na vzestupu, to ukáže až druhé kolo senátních voleb, v němž budou mít celkem devět zástupců. "Vzestup" KSČM se neopírá o příliv nových voličů, ale o disciplinovanost dosavadních a také o nízkou volební účast.

Premiér a šéf ČSSD sleduje výsledky voleb do krajských zastupitelstev a do Senátu. Jeho strana neuspěla. (6. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video