Sněmovna dnes bude popáté rozhodovat o osudu kabinetu. Ilustrační foto

Sněmovna dnes bude popáté rozhodovat o osudu kabinetu. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček

ČSSD shání hlasy na svržení vlády, „rebel“ Raninec kabinet podrží

  • 1161
Kabinet čeká odpoledne ve Sněmovně už pátá zkouška ohněm. Opozice mu chce vyslovit nedůvěru. Dnes se jí dává více šancí než dříve, scházejí jí čtyři hlasy. Shání je u "rebelů". Jeden z nich, Juraj Raninec, ale po poledni vyloučil, že by mohl hlasovat proti vládě.

Naděje opozice na vyslovení nedůvěry zvýšil poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který v neděli připustil, že bude hlasovat s komunisty a ČSSD. Přesvědčit ke stejnému postupu chtěl také nezařazené poslance Jana Schwippela a Juraje Ranince. Ti zůstávají členy ODS, ale nepatří už do jejího klubu.

Juraj Raninec však už před schůzkou s Tlustým a Schwippelem řekl, že nebude hlasovat s opozicí proti vládě.

"Nechci hlasovat pro nedůvěru, protože není jasný plán B, který by zajistil, že bych svým hlasováním zabránil nástupu levice k moci, a to nechci," vysvětlil Juraj Raninec České televizi.

Naopak poslanci Tlustý a Schwippel v kuloárech novinářům zatím tvrdí, že ještě nejsou rozhodnutí.

podrobnou on-line reportáž najdete zde

Další nezařazený poslanec Petr Wolf, bývalý poslanec ČSSD, dal najevo, že vládu podrží.

Šéf lidoveckého klubu Pavel Severa oznámil, že se podařilo přesvědčit poslance Ludvíka Hovorku, aby nehlasoval proti vládě. Ten to však popřel. Pavel Severa však později zopakoval, že proti nebude hlasovat žádný z 12 poslanců KDU-ČSL.

Ve hře dále zůstává kvarteto nezařazených poslanců a poslankyň, z nichž nikdo zatím neřekl, jak se zachová. Jde o Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou vyloučené ze Strany zelených a bývalé členy ČSSD Miloše Melčáka a Evžena Snítilého.

Opozice potřebuje 101 hlasů. Jistých má 97

MÁ KABINET PADNOUT?

Bude pro vás lepší, když vláda hlasování ustojí, nebo ne? Udělejte si kvíz

Mimořádné jednání Sněmovny, které vyvolala ČSSD, začne ve 14:00. Schůzi nebude možné zabránit tím, že by v jejím úvodu poslanci neschválili program jednání - v tomto případě o něm totiž dolní komora nehlasuje.

Pro vyslovení nedůvěry je třeba nejméně 101 hlas bez ohledu na to, kolik z celkem 200 poslanců bude hlasovat. Proto si vládní koalice může dovolit i absence svých poslanců, protože na výsledek by to nemělo vliv - stejně jako třeba to, kdyby se některý z vládních poslanců hlasování zdržel.

Olga Zubová (vlevo) a Věra Jakubková před jednáním o vláděPodle informací šéfů poslaneckých klubů bude na jednání o důvěře chybět těžce nemocný lidovecký poslanec Tomáš Kvapil a občanský demokrat Vladimír Hink, který měl autonehodu. Šéf klubu KSČM Jiří Dolejš oznámil, že je komunisté nebudou párovat. Vzhledem k tomu, že opozice potřebuje 101 hlasů, by jakékoliv úmyslné zdržení se hlasování od KSČM či ČSSD bylo de facto hlasem pro vládu.

Premiér Mirek Topolánek a poslanec za ODS Petr Tluchoř se sešli se zelenými "odpadlicemi" Jakubkovou a Zubovou. Po setkání běželi na jednání klubu ODS.

Bursíkův vzkaz rebelkám: Jiná vláda by byla neekologická a protievropská

Šéf Strany zelených Martin Bursík na tiskové konferenci nepřímo své bývalé poslankyně oslovil. Hrál na "jadernou" notu.

"Rádi bychom oslovili bývalé poslankyně Jakubkovou a Zubovou. Nezpochybňujeme jejich právo hlasovat podle vlastního svědomí, ale považujeme za důležité říct, o čem by vlastně jejich hlasování společně s komunisty a ČSSD bylo," řekl Bursík. Řekl, že vláda současné opozice a rebelů (pokud by byl dosavadní kabinet svržen) by prosazovala jadernou energii.

"Jakákoliv vláda, která by vznikla po této vládě, by byla výrazně více protievropská a protiekologická," řekl Martin Bursík. "To je důležité říct ještě před hlasováním."

Padne vláda?

Dozvíte se to z esemesek iDNES.cz zdarma

Opoziční ČSSD svolala ještě před začátkem jednání tiskovou konferenci. "Vláda škodí své zemi, není schopna řešit dopady ani příčiny krize, neumí chránit své občany," zopakoval šéf ČSSD Jiří Paroubek důvody vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.

Zopakoval také, že by vládě v demisi umožnil dokončit předsednictví Evropské unii. "Pak by měla nastoupit vláda odborníků, vláda boje proti krizi, s podporou napříč politickým spektrem, a dovést zemi k předčasným volbám," navrhl Paroubek. Volby by chtěl na podzim nebo na jaře 2010.

Letní termín, který by se líbil Mirkovi Topolánkovi, odmítá. "V době prázdnin a dovolených se volby nekonají nikde v civilizovaném světě," odmítl Paroubek záměr ODS vyvolat případné předčasné volby co nejdříve.

Zastánci vyslovení nedůvěry vládě, to znamená opoziční ČSSD a KSČM, mají dohromady 97 poslanců. Vládní strany, tedy ODS, KDU-ČSL a Strana zelených, jich mají společně 96. Zbývajících sedm poslanců jsou nezařazení zákonodárci - jsou to bývalí členové poslaneckých klubů ČSSD, ODS a zelených, kteří je od posledních voleb pro názorové neshody opustili, nebo byli vyloučeni.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video