Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka při svém projevu.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka při svém projevu. | foto:  Petr Topič, MAFRA

ČSSD ukázala nový program: minimální mzda 12 tisíc, konec rovné daně

  • 1237
Favorit příštích voleb, opoziční ČSSD, zvolil v Ostravě nové vedení. Zhruba 640 delegátů sjezdu schválí v sobotu i priority nového programu, jak by chtěli sociální demokraté změnit Česko. V dokumentu Nový začátek pro naši zemi se strana zavazuje zrušit rovnou daň i penzijní reformu Nečasovy vlády a zvýšit minimální mzdu na 12 tisíc korun měsíčně do roku 2018.

Současná výše minimální mzdy je osm tisíc korun měsíčně a nynější vláda se zatím nedohodla na jejím zvýšení.

"ČSSD se hlásí k fiskální udržitelnosti veřejných financí, bude držet deficit veřejných financí pod třemi procenty HDP. Další snižování deficitu veřejných financí však nesmí být na úkor hospodářského růstu a zaměstnanosti," píše ČSSD v návrhu programových priorit, který má schválit na volebním sjezdu v Ostravě. Strana říká, že euro by Česko mělo zavést, až budeme mít stabilizované veřejné rozpočty a ekonomika na to bude dostatečně připravená. 

Pro nastartování hospodářského růstu slibují sociální demokraté, že vyčerpají plně peníze z evropských fondů, které zatím Česko podle nich nevyužívá efektivně. K podpoře exportu mimo Evropskou unii mají pomoci Česká exportní banka, EGAP a Czech Trade.

Předseda strany Bohuslav Sobotka chce přehodnotit politiku pravicové vlády orientovanou na škrty a tempo snižování schodku hodlá více přizpůsobit ekonomické situaci, aby škrty nepodlamovaly hospodářský růst.

Zruší Nečasovu reformu penzí, z poplatků u lékaře má přežít jediný

Sociální demokraté také pod jeho vedením chtějí výrazně změnit daně, znovu zavést progresivní zdanění s více sazbami, druhou sazbu daně z příjmu pro firmy a přehodnotit koncept důchodové reformy, který prosadila vláda Petra Nečase.

Dobrou zprávu nemá ČSSD pro živnostníky. To se skrývá ve větě programu, že strana prosadí zmírnění extrémního rozdílu v daňovém a odvodovém zatížení OSVČ vůči zaměstnancům.

Strana odmítá koncept, podle nějž lidé mohou část sociálních odvodů místo státu posílat soukromým penzijním fondům.

Z přímých poplatků u lékaře ČSSD akceptuje jen platbu v nemocnici - jako příplatek na stravu s tím, že by se i tento poplatek měl platit maximálně první měsíc hospitalizace. Strana ale souhlasí s komerčním připojištěním "na zbytné zdravotní služby".

Součástí boje proti korupci v podání ČSSD má být uzákonění majetkových přiznání při nabytí velkého majetku, zavedení kontrolních pokladen s fiskální pamětí v obchodech a restauracích a další omezení hotovostních plateb.

Na sjezd ČSSD dorazil prezident Zeman, popřál straně vítězství

K bývalým stranickým kolegům osobně v pátek promluvil prezident Miloš Zeman a straně popřál, aby volby vyhrála. (více o tom najdete zde) Zatímco před volbou prezidenta se k Zemanovi většina vedení ČSSD nechtěla znát, po prvním kole volby, když vypadl Jiří Dienstbier, předsednictvo strany Zemana voličům doporučilo.

Soupeře v boji o post předsedy Sobotka neměl. "Tandem Sobotka-Hašek se osvědčil. Máme za sebou výborné výsledky, vyhráli jsme krajské a senátní volby," řekl iDNES.cz Hašek (rozhovor s Haškem najdete zde). I on nakonec pozici lehce uhájil.

Zeman v Ostravě: Sjezd a syn

Na sjezdu tak šlo hlavně o to, jaké další místopředsedy delegáti sjezdu zvolí. Zatímco Hašek i další místopředsedové Zdeněk Škromach a Marie Benešová mají k Zemanovi blíže, místopředsedové Lubomír Zaorálek a Jiří Dienstbier patří k jeho kritikům. Dienstbiera, který má ve straně pověst solitéra, ale u veřejnosti boduje a je na špičce popularity politiků, si přál ve vedení předseda Sobotka, ale Dienstbier nakonec z vedení vypadl. (rozhovor s ním najdete zde)

 Pokud strana uspěje příští rok ve volbách, měla by podle Sobotky vládnout buď sama, přičemž vládu by tolerovali komunisté, nebo v koalici s lidovci a zelenými, pokud se jim podaří vrátit se do Poslanecké sněmovny. Spolupracovat se Stranou práv občanů Zemanovci se mu nechce. Možnou vládní spolupráci s ODS ani s TOP 09 nyní strana nepřipouští.

Postoj k možnosti vlády tolerované komunisty změnil i bývalý premiér Vladimír Špidla, který odmítl pokračovat v Zemanově opoziční smlouvě s ODS, ale v roce 2002 se postavil i proti vládě opírající se o komunisty. Místo toho sestavil křehkou koalici se 101 hlasy s lidovci a Unií svobody. Nyní to už vidí jinak. "Máme historickou odpovědnost. Také se nemůžeme chovat jako jemní estéti. Když bude nutná podpora komunistů, tak nás to nesmí zabrzdit," prohlásil Špidla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny.

Strana by pro spolupráci s KSČM nemusela ani měnit Bohumínské usnesení. To zakazuje sociální demokracii spolupráci s komunisty na vládní úrovni. ČSSD to ale interpretuje tak, že toto usnesení zakazuje straně jen koalici s KSČM, ne tichou spolupráci s nimi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue