Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  vystoupil 9. dubna v Praze na...

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka vystoupil 9. dubna v Praze na zasedání Ústředního výkonného výboru strany. | foto: ČTK

ČSSD schválila úvěr na dluh 337 milionů, ale Altnerovi zatím nezaplatí

  • 315
Širší vedení ČSSD schválilo úvěr, aby měla strana peníze na splacení dluhu bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi ve výši 337 milionů korun, ale zatím je právníkovi nezaplatí. V tuto chvíli není totiž zřejmé, kdy přesně uplyne lhůta pro zaplacení. Propouštění se dotkne 22 lidí, řekl premiér Bohuslav Sobotka novinářům.

Právníci se nejprve musí dohodnout s exekutory, komu má vlastně ČSSD platit. V Lidovém domě už se totiž přihlásilo 17 Altnerových věřitelů s pohledávkami přes 20 milionů korun, uvedl Jiří Chvojka, mediální zástupce právní kanceláře Bělina & Partners, která stranu zastupuje při vyřizování dluhu dnes již bývalému advokátovi, jenž pomohl straně získat zpět do vlastnictví její sídlo, Lidový dům v centru Prahy.

Třídenní lhůta, kterou soud sociálním demokratům určil na zaplacení dlužné částky, začne běžet od právní moci rozsudku. Právníci sociální demokracie zjistí, kdy lhůta uplyne, až v pondělí, kdy budou moci nahlédnout do soudního spisu.

Za úvěr FIO bance ve výši 338 milionů korun bude sociální demokracie ručit svým nemovitostmi, i Lidovým domem. Kromě propuštění 22 lidí v centrále budou podle premiéra některým zaměstnancům strany v některých okresech zkráceny úvazky. „Nechystáme se propouštět třetinu zaměstnanců. Zůstane zachována struktura našich tajemníků,“ zdůraznil. V pěti okresech, kde má strana nejnižší počet členů, bude poloviční úvazek místo celého, v 29 okresech se zkrátí zaměstnancům úvazek o 25 procent.

Sociální demokracie také částečně omezí výdaje na volební kampaň, ale podle Sobotky to nebude fatální, protože své peníze na volby místo toho dají i sami kandidáti. „Změny, které se týkají volební kampaně, nejsou zásadní,“ uvedl premiér.

Strana již také podala dovolání k Nejvyššímu soudu proti pravomocnému rozsudku, podle něhož musí Altnerovi vyplatit přes 330 milionů, a zároveň požádala soud, aby odložil právní moc, eventuálně vykonatelnost napadeného rozhodnutí (více zde). „Využijeme všechny procesní možnosti, abychom obhájili pozici sociální demokracie,“ řekl šéf ČSSD.

Podle odhadu Jiřího Chvojky, kterého si strana najala, aby komunikoval za právní kancelář, která stranu zastupuje v kauze Altner, by Nejvyšší soud o tom, zda odloží vykonatelnost rozhodnutí, mohl rozhodnout do měsíce.

„Sbíráme po malých částkách, ale v celé struktuře sociální demokracie. Snažíme se, aby v žádném směru fungování strany nebylo ohroženo, ale každý musí přispět, abychom snížili provozní výdaje, abychom v letošním roce ušetřili 50 až 55 milionů korun,“ řekl novinářům Sobotka.

Když přichází krize, Evropa není akceschopná, řekl premiér

Premiér také na jednání širšího vedení strany vystoupil kriticky vůči současné podobě Evropy. Když lidé nebudou věřit demokracii, že je schopna problémy řešit, otevře se podle něj cesta autoritativním režimům. Sociální demokraté se totiž v sobotu sešli nejen proto, aby řešili dluh 337 milionů korun vůči právníkovi Zdeňku Altnerovi, ale také k diskusi o programu.

„Jak dnes Evropa vypadá, s tím stavem spokojeni nejsme. Když přichází krize, když přichází tlaky jako je třeba současný problém s migrací, tak se ukazuje, že Evropa není úplně akceschopná a není schopna tyto věci zvládat ke spokojenosti Evropanů, ke spokojenosti evropských občanů,“ prohlásil předseda vlády v projevu určenému širšímu vedení ČSSD.

Za jedno z klíčových témat pro přípravu volebního programu označil Sobotka bezpečnost. „Když se bavíme o všech podmínkách pro slušný a důstojný život, tak jednou z klíčových podmínek je také bezpečnost. Je zřejmé, že téma bezpečnosti, strachu lidí z různých forem ohrožení, bude velmi důležité,“ řekl premiér a šéf ČSSD.

Zároveň varoval před tím, aby demokratické strany nedovolily, aby občané ztratili důvěru v demokracii. „Když lidé nebudou věřit demokracii, tak se otevírá prostor těm, kteří směřují k autoritativnímu režimu, a když někdo směřuje k autoritativnímu režimu, tak víme, že to vždycky skončí omezováním lidských práv a svobod, protože jinak se žádný autoritativní režim dlouhodobě udržet nemůže,“ uvedl předseda vlády. A protože to není vizí ČSSD, je podle něj úkolem a odpovědností strany udržet věrohodnost demokracie, udržet silný sociální pilíř i elementární důvěru lidí v demokratickou politiku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video