ČSSD: Radši komunisté než ODS

  • 1207
Debakl vlastních kandidátů do Senátu a naopak drtivý nástup ODS přiměl špičky sociální demokracie k zásadní výzvě. Voliči ČSSD mají ve druhém kole senátních voleb jít hlasovat všude proti ODS, a to i tam, kde se kandidát občanských demokratů utká se zástupcem komunistů.

VOLBY 2004 - PŘÍLOHA
kompletní výsledky
zvolte si senátora

"V žádném případě si nepřejeme, aby Senát byl jednobarevný," řekl v pondělí MF DNES premiér a šéf sociální demokracie Stanislav Gross.

"Naši voliči by měli hlasovat proti ODS. Jde o to, aby neměla v Senátu většinu nebo dokonce ústavní většinu," prohlásil také místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Obdobně se vyjádřil i další z členů nejužšího vedení ČSSD, Martin Starec.

Gross na dotaz, jestli mu nevadí, že teď sociální demokracie fakticky doporučuje svým voličům v několika obvodech volit komunisty, odvětil: "Jak je můžeme vyloučit ze hry, když za nimi stojí milion voličů?"

Občanští demokraté postoupili do druhého kola celkem v pětadvaceti senátních obvodech, z toho v devíti z nich se utkají s komunisty. Také KSČM chce ve druhém kole v obvodech, kde nemá zastoupení, podpořit sociální demokraty.

"Otevřeně jsme už řekli, že vyhlašujeme válku ODS, a z toho vyplývá i náš postoj, že chceme podpořit i jiné levicové kandidáty," uvedl v pondělí šéf KSČM Miroslav Grebeníček.

Příležitost k tomu budou mít komunističtí voliči ve třech regionech, kde se utkají zástupci občanských a sociálních demokratů - na Kutnohorsku, Táborsku a Olomoucku.

ODS podle předsedy Mirka Topolánka přesto počítá s tím, že voliči demokratických stran hlas komunistickému kandidátovi nedají.

Lidovci podle předsedy Miroslava Kalouska s žádným doporučením voličům, které by bylo namířeno proti ODS, nepočítají. "Naši voliči mají dost rozumu, aby se sami rozhodli, koho podpoří," řekl.

Lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda přitom včera podpořil kandidaturu Karla Schwarzenberga na Praze 6. Jeho soupeřkou je Marie Kousalíková z ODS.

Problémy ODS v regionech
Občanští demokraté se dostali do zvláštní situace i při jednání o podobě tří "krajských vlád". Ačkoliv v Moravskoslezském a Libereckém kraji a na Vysočině přesvědčivě vyhráli krajské volby, nemají jistotu, že nakonec budou vládnout. Ostatní strany se proti ODS spojily.

"Každá strana má tendence maximalizovat po volbách svůj výsledek, takže je můžeme očekávat i po těchto volbách," řekl v pondělí předseda ODS Mirek Topolánek.

V Moravskoslezském kraji dokonce hrozí, že se bude opakovat situace z ostravské radnice, kde ODS i přes vítězství ve volbách skončila v opozici. KDU-ČSL chce jít do koalice jedině s ČSSD, na společném postupu se obě strany dohodly. Vítězná ODS sociální demokraty do rady přibírat nechce.

V Libereckém kraji zase chce občanské demokraty ze hry vyšachovat Strana pro otevřenou společnost, která má blízko k zeleným. Snaží se spolu s ČSSD a komunisty vytvořit krajskou vládu, vítěznou ODS by tak vytlačili do opozice. "Je to jedna z možností," prohlásil lídr strany Petr Pávek.

Na Vysočině cestu vítězné ODS k vládě komplikují ambice dosavadního hejtmana Františka Dohnala. Ten sice jako lídr lidovců dostal nejvíce preferenčních hlasů v kraji, ale KDU-ČSL skončila celkově třetí. Post hejtmana si tak nárokuje Miloš Vystrčil z ODS.

"Že by prioritou ODS bylo mít hejtmana? První schůzka s ODS takhle nevyzněla," odmítá se Dohnal lehce vzdát svého postu.

Stanislav Gross, premiér a předseda ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue