Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka se společně potkali ve vládě Vladimíra Špidly.

Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka se společně potkali ve vládě Vladimíra Špidly. (17. prosince 2002) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Rusnokova vláda je slepou uličkou, tvrdí sociální demokraté

  • 102
Koalice a opozice se výjimečně shodnou. Obě strany považují krok prezidenta Miloše Zemana za marný pokus. ODS o něm mluví jako o promarněné šanci, ČSSD jako o slepé uličce. Poslanci nejsou ochotni vládě Jiřího Rusnoka vyslovit důvěru.

"Domníváme se, že slepá ulička je pravicová vláda ODS a TOP 09. Slepou uličkou by bez voleb byla i snaha sociální demokracie sestavit vládu. Obáváme se, že slepou uličkou bude také pokus prezidenta Zemana prosadit jím jmenovanou prezidentskou vládu," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Dnešním rozhodnutím prezidenta byla ukončena agónie pravicového vládnutí a skončilo trápení našich občanů, které předváděla vláda Petra Nečase v posledních třech a půl letech," reagoval první místopředseda strany Michal Hašek.

Podle Sobotky nebylo možné při tomto rozložení sil ve Sněmovně nalézt pro ČSSD podporu její vládě. Proto předem avizoval, že nepřijme případnou nabídku prezidenta k jejímu sestavení. ČSSD trvá na tom, že řešením jsou předčasné volby.

"Rádi bychom vyzvali TOP 09 i ODS, aby podpořili návrh ČSSD na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Na něm nadále trváme a jsme připraveni takové hlasování iniciovat zhruba v polovině července," podotkl Sobotka.

ODS: Je to promarněný pokus

Místopřesedkyně ODS a koaliční kandidátka na premiérku Miroslava Němcová označila krok prezidenta za ztrátu času a promarněný pokus. "Pan prezident by měl mít ambici jmenovat takovou vládu, o které ví, že získá důvěru v Poslanecké sněmovně. Je jeho odpovědností, že ztrácíme čas a dynamiku v kritických dobách při pokusu, o kterém víme předem, že je mrtvý," uvedla předsedkyně Sněmovny.

Jako kandidátka nyní čeká, zda dojde k druhému či třetímu pokusu sestavit vládu. Stejný názor jako Němcová zastává i bývalý premiér Petr Nečas. "Ztotožňuji se s názory vedení ODS," vzkázal stručně iDNES.cz.

Miroslav Kalousek, první místopředseda TOP 09, avizoval, že nejde o vládu odborníků, protože odborníkem není ten, kdo je pouze takto označován. "Jde o vládu kamarádů prezidenta," podotkl s tím, že koaliční většina je legitimním nástrojem pro sestavování vlády.

Většinu hlasů si koalice ve Sněmovně zajistila v úterý dopoledne, kdy se pod podporu Němcové podepsali i poslanci strany LIDEM. K váhání předsedkyně strany Karolína Peake iDNES.cz řekla: "Důležité bylo, co máme podepisovat. My jsme byli ochotni podepsat větu, že Miroslava Němcová je naší společnou koaliční kandidátkou na premiérku. Nebyli jsme nicméně ochotni podepsat, že podporujeme vládu TOP 09, ODS a LIDEM bez jakýchkoliv dalších podmínek."

Peake přiznala, že o Rusnokovi jí prezident řekl už v pondělí na jejich vzájemné schůzce. V úterý také řekla, že v tuto chvíli nemůže vyloučit, že některý z poslanců LIDEM bude hlasovat pro důvěru Rusnokovy vlády. "Nemůžu to vyloučit, protože jsme o tom zatím na klubu nejednali," doplnila vicepremiérka v demisi.

Podle komunistů je 101 legitimita v tuto chvíli už mrtvá. "Stanovisko KSČM je v této ústavní krizi jednoznačné: Lze ji vyřešit jenom vypsáním nových voleb," sdělil předseda strany Vojtěch Filip.

Pro předčasné volby jsou i Věci veřejné. "Podporujeme pana prezidenta co nejrychleji vyhnat Kalouska, Kubiceho a spol. z vlády. Je to zároveň i nejrychlejší cesta, jak donutit koalici k volbám," uvedl předseda strany Vít Bárta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video