Z jednání má podle představ předsednictva ČSSD vyplynout „jasný politický závěr, osoba premiéra a struktura příští vlády.“

Z jednání má podle představ předsednictva ČSSD vyplynout „jasný politický závěr, osoba premiéra a struktura příští vlády.“ | foto: Michal Sváček, MAFRA

ČSSD: Předsedu prozatímní vlády ať navrhne Topolánek

  • 407
Premiéra prozatímní vlády by měl podle ČSSD navrhnout předseda ODS Mirek Topolánek, musí tak ale učinit do neděle. Sociální demokraté zároveň chtějí, aby Topolánkův kabinet skončil nejpozději 8. května a aby se předčasné volby uskutečnily 9. a 10. října.

Vyplývá to z usnesení předsednictva ČSSD, se kterým dnes seznámil novináře místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Z jednání má podle představ předsednictva ČSSD vyplynout "jasný politický závěr, osoba premiéra a struktura příští vlády". Podle Škromacha by po nedělní dohodě nad jménem premiéra úřednické vlády přinesli političtí lídři toto jméno prezidentovi, který by jej jmenoval a pověřil sestavením vlády.

"Pokud by to bylo na základě dohody, pak myslím, že ta vláda má šanci projít tak, aby měla důvěru a to možná co nejdříve," vysvětlil místopředseda ČSSD.

Pokud jednání o odbornické vládě nebudou "vinou vlády Mirka Topolánka v demisi" uzavřena do konce týdne, bude ČSSD podle Škromacha konstatovat, že nemají další smysl. Iniciativu pak prý bude muset převzít prezident Václav Klaus.

"Ale jsme optimisté a věříme, že Mirek Topolánek a jeho vláda v demisi najde v sobě dostatek morálních sil na to, aby tuto situaci rychle řešila a aby neohrozila evropské předsednictví tím, že budou jezdit na jednání (do evropských struktur) ministři v demisi," podotkl Škromach.

Byli to přitom právě sociální demokraté, kdo minulý týden iniciovali vyslovení nedůvěry koaličnímu kabinetu v polovině českého předsednictví EU.

"Dobrá vůle ČSSD"

Posunutí termínu předčasných parlamentních voleb z dříve politiky zmiňovaného víkendu 16. a 17. října Škromach vysvětlil jako dobrou vůli sociální demokracie a její ústupek vládní koalici.

"Toto vypadá jako nejbližší termín a myslíme si, že by to mohlo být přijatelné i pro partnery," podotkl. ODS původně žádala volby už v září.

Zájem dohodnout se nejpozději v neděli večer signalizovali lídři čtyř demokratických stran už po své dnešní odpolední schůzce v Poslanecké sněmovně. Odpoledne však premiér Topolánek ani další účastníci přibližně 90 minut trvající schůzky nechtěli sdělit žádné detaily připravované dohody.

Topolánek jen upozornil, že případnou nedělní dohodu budou ještě v pondělí muset podpořit širší orgány koaličních stran.

ČSSD však podle slov svého předsedy Jiřího Paroubka nabývá z prohlášení Předsednictva KDU-ČSL (viz níže) dojmu, "že cíl některých dosavadních vládních stran je jediný: legitimizovat pokračování existence Topolánkovy vlády v demisi vytvářením nedohody na nové vládě".

"Vyzýváme proto znovu politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně, aby se k nám připojily při schvalování ústavního zákona, který umožní uskutečnit předčasné volby na podzim tohoto roku," dodal Paroubek.

Prohlášení Předsednictva KDU-ČSL

KDU-ČSL jednoznačně upřednostňuje pokračování vlády na stávajícím koaličním půdorysu vzhledem k předsednictví EU, hospodářské krizi a k hrozící destrukci zájmů ČR v zahraničí.

Pro KDU-ČSL je nepřijatelná jakákoliv forma vlivu KSČM na vládu.

Pokud navrhované řešení nezíská potřebnou podporu, navrhne vzhledem k dosavadnímu průběhu politických jednání Předsednictvo KDU-ČSL v pondělí 6. dubna 2009 celostátní konferenci, aby se KDU-ČSL nepodílela na přechodné vládě.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video