Pátek třináctého by hlasování o církevních restitucích slušel, říká šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Jeho strana už nebude blokovat hlasování po čtrnácté hodině, pokud nebude chtít koalice ve Sněmovně jednat i po deváté hodině večer.

Pátek třináctého by hlasování o církevních restitucích slušel, říká šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Jeho strana už nebude blokovat hlasování po čtrnácté hodině, pokud nebude chtít koalice ve Sněmovně jednat i po deváté hodině večer. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Pátek třináctého by schvalování restitucí církvím slušel, míní ČSSD

  • 681
Hlasování o církevních restitucích by podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce slušel pátek 13. července. Sociální demokraté by tak v politickém boji proti církevním restitucím mohli využít toho, že podle lidové pověry je pátek třináctého nešťastný den, který nosí smůlu.

"Nebudeme vetovat hlasování o zákonech ve středu ani v pátek po čtrnácté hodině, pokud vládní koalice nebude navrhovat, aby se jednalo i po deváté večer," řekl iDNES.cz Tejc.

Neznamená to podle něj, že sociální demokraté svůj boj proti církevním restitucím vzdali. I Senát však podle něj potřebuje vědět, kdy dostane návrh s církevními restitucemi ze Sněmovny na stůl, aby mohla být schůze svolána a v době letních dovolených a senátoři na ní nechyběli.

Na červnové schůzi přitom sociální demokraté zablokovali hlasování o církevních restitucích jednoduchou taktikou, když spolu s komunisty vetovali možnost, aby se zákony schvalovaly i po 14. hodině, což jim umožňuje jednací řád Sněmovny (více o obstrukcích najdete zde).

A čas do druhé hodiny po obědě, když se koalice pokusila o církevních restitucích hlasovat, vyplnili opoziční poslanci vystoupeními u řečnického pultíku a pauzami na jednání svých poslaneckých klubů, na které také mají nárok.

Neuplynul ani měsíc a situace se změnila. I když Sněmovna v červenci vydání majetku a finanční náhrady církvím schválí, budou se tím prakticky na sto procent poslanci muset ještě jednou zabývat těsně před podzimními krajskými a senátními volbami. Senát ovládaný ČSSD totiž církevní restituce odmítne. A schůze poslanců v září tak podle plánu sociálních demokratů může být ideální pro to, aby voličům předvedli, že jsou zásadně proti.

"Pokus ČSSD vytvořit z majetkového vyrovnání státu a církví umělé a zástupné téma podzimních krajských a senátních voleb je projevem jednoznačné snahy zamaskovat žalostné výsledky čtyřleté vlády socialistických hejtmanů," shodla se v pondělí výkonná rada občanských demokratů.

Vládní návrh majetkového vyrovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi počítá s tím, že jim má být vydán majetek v hodnotě 75 miliard korun a kromě toho by jim po třicet let byla vyplácena finanční náhrada 59 miliard korun navýšená o inflaci během této doby. Současně by ještě 17 let stát financoval platy duchovních, na které nyní dává zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Tato částka by se postupně snižovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video