ČSSD opustila už polovina voličů

  • 74
Polovina těch, kteří v minulých volbách volili vítěznou ČSSD, dá letos hlas někomu jinému. "Podstatné skupiny tehdejších voličů ČSSD přešly k dalším silným subjektům. Tedy nejvíce ke Koalici a komunistům, nakonec i k ODS," vysvětlil sociolog Jan Herzmann z agentury TNS Factum, která ve svém výzkumu zjišťovala odklon voličů od "svých" stran.

Proč voliči od sociálních demokratů odcházejí? Podle odborníků je to kvůli tomu, že jsou lidé zklamaní z toho, co ČSSD původně slibovala a co nakonec dokázala.

"Například akce čisté ruce spoustu lidí nalákala. Pak se ukázalo, že mnozí lidé ze strany jsou do některých těch věcí sami zapleteni," říká politolog Rudolf Kučera.

Přitom agentura STEM v jiném průzkumu zjistila, že na vývoj ekonomiky se lidé dívají s největším optimismem od roku 1996. Šedesát procent lidí sice říká, že sotva vyjde s penězi, ale budoucnost vidí optimisticky.

Podobná situace jako u sociálních demokratů panuje i u ostatních stran, odklon však už není zdaleka tak markantní.

Politologové vysvětlují "přelétavost" příznivců vládní strany také tím, že ČSSD nemá tak disciplinovanou základnu jako například ODS nebo komunisté. Dalším důvodem je podle nich také to, že české strany - na rozdíl od zahraničí hlásají pouze to, co lidé momentálně rádi slyší.

"V zahraničí funguje spíše princip, že strany přinášejí celospolečenská témata a za jejich prosazováním si dlouhodobě stojí," tvrdí politolog Rudolf Kučera.

Sami sociální demokraté v migraci svých voličů zásadní problém nevidí.

"Svědčí to o tom, že voliči sociální demokracie jsou velmi nároční a velmi inteligentní," vysvětluje místopředseda strany a ministr vnitra Stanislav Gross. "A tito lidé posuzují stranu podle toho, co dělá, a ne podle toho, v co slepě věří.

Tedy naši voliči nejsou ani slepí, ani hluší - řekl bych na rozdíl například od komunistické strany," shrnuje Gross.

Téměř dvacet procent z bývalých voličů ČSSD dnes neví, koho by zvolila. "V roce 1998 oslovila ČSSD poměrně velkou část tehdy nerozhodnutých voličů. A ti letos budou hlasovat jinak," dodává politolog Kučera.

Průzkum agentury TNS Faktum odhalil ještě jednu zajímavou věc: strany sdružené v Koalici - tedy Unie svobody a KDU-ČSL - výrazně vydělaly na opoziční smlouvě.

"Jedenáct procent voličů odchází od ODS a sociální demokracie ke Koalici a dá se říct, že je to právě kvůli opoziční smlouvě," vysvětluje sociolog z TNS Factum Jan Herzmann.

"Že opoziční smlouva přinesla svoje klady i zápory, o tom není pochyb. A je pravda, že jedním z těch záporů je odklon části voličů ODS," přiznává Ivan Langer. "Ale je to pouze zlomek," dodává. "Podívejte se však, kolik stálých voličů Koalice má. Zatím bych řekl, že je na tom stále ještě poměrně špatně." Koalice toto nařčení odmítá: "Je to spíše signál, že naše věc je správná a že my jdeme tím správným směrem," domnívá se předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video