Pokud Petr Nečas sám neodstoupí, začne ČSSD sbírat 120 podpisů pro rozpuštění Sněmovny, řekl iDNES.cz Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

Pád Nečase a rovnou volby, říká ČSSD. Nechce teď pustit do hry Zemana

  • 211
Demisi premiéra Petra Nečase a dohodu stran na rozpuštění Sněmovny požaduje po zásahu policie na Úřadu vlády opoziční ČSSD. Shánění hlasů pro mimořádné volby dává strana přednost před tím, aby po případném svržení Nečasova kabinetu dostal prezident Miloš Zeman šanci jmenovat jiného premiéra. Dohoda stran na rozpuštění Sněmovny by tomu předešla.

"Vláda ztratila legitimitu, aby pokračovala," uvedl Sobotka. Strana podle něj využije všechny možnosti, aby dosáhla skončení vlády. S ostatními stranami chce strana jednat o rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách.

"Česká republika nemůže mít v čele premiéra, jehož nejbližší okolí je podezřelé z napojení na mafiánské struktury. Ve vládě nemůže být politická strana, která je opakovaně a intenzivně spojována prostřednictvím policejního vyšetřování s organizovaným zločinem. Tímto skandálem ztratila účast Petra Nečase a ODS ve vládě jakoukoliv legitimitu," citoval předseda ČSSD z usnesení stranického grémia.

Narážka o napojení Nečasova okolí na mafiánské struktury se týká toho, že policie zadržela šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou. Policie si přišla také pro bývalé poslance ODS Petra Tluchoře a Ivana Fuksu, kteří ohrožovali existenci vlády, ale nakonec se po dohodě uvnitř ODS vzdali mandátu. Spekuluje se o tom, že při vyjednávání s nimi sehrála roli právě Nagyová, protože premiérovy vztahy s rebely v ODS byly velmi nahnuté.

"Nikdy v minulosti nedošlo k zatýkání nejbližších spolupracovníků předsedy vlády České republiky, a to přímo v budově Úřadu vlády. Nikdy v minulosti nebyli nejužší spolupracovníci předsedy vlády vyšetřovaní společně s neprůhlednými a podezřelými podnikatelskými strukturami," uvedl předseda ČSSD.

Po svržení vlády bez shody na předčasných volbách by Zeman vybíral nového premiéra

Sobotka iDNES.cz řekl, že jeho strana bude chtít v prvé řadě, aby Nečas odešel sám, druhou možností je nasbírat 120 podpisů pro rozpuštění Sněmovny, hlasování o nedůvěře vládě je pro ČSSD až třetí možností.

Svržení vlády bez dohody o předčasných volbách by totiž znamenalo, že by to byl prezident, kdo by mohl jmenovat nového premiéra a rozehrát tak vlastní hru, která by se stranám nemusela líbit. Při výběru premiéra totiž nemá žádné omezení. Teoreticky by mohl jako premiéra dočasného kabinetu jmenovat i třeba svého předchůdce na Hradě Václava Klause.

"Země si nemůže dovolit ztrácet čas s úřednickou vládou, kterou nikdo nevolil a která nebude schopna nic vyřešit ani rozhodnout. Proto požadujeme volby co nejdříve," uvedl pro iDNES.cz Sobotka.

V pátek odpoledne šéf sociální demokracie navštíví na Hradě prezidenta Miloše Zemana a bude ho informovat o scénáři, který preferuje jeho strana.

Podívejte se na vyjádření prezidenta Miloše Zemana k policejní razii:

Zeman se v pátek setká i s Nečasem, policejním prezidentem Martinem Červíčkem, ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem.

Grémium se postavilo za Nečase, sejde se výkonná rada ODS

Poté, co premiér Nečas oznámil, že nevidí žádný důvod ke své demisi (více zde), postavilo se za něj také grémium ODS. To uvedlo, že Nečas má jako předseda plnou podporu.

"Grémium plně respektuje právo policie na nezávislé vyšetřování a nabízí orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost. Grémium ODS doufá, že vzhledem k závažnosti situace orgány činné v trestním řízení poskytnou občanům České republiky relevantní informace co nejdříve," uvedla strana v prohlášení po jednání stranických špiček na Úřadu vlády. V pátek odpoledne se ještě sejde výkonná rada občanských demokratů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video