Sociální demokraté navrhli vyšetřovací komisi k projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, v němž daňoví poplatníci ztratili 1,8 miliardy korun.

Sociální demokraté navrhli vyšetřovací komisi k projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, v němž daňoví poplatníci ztratili 1,8 miliardy korun. | foto: Vít Šimánek, ČTK

Prověřme, jak se vyhodilo 1,8 miliardy na IZIP, navrhla ČSSD. Narazila

  • 1044
Vyšetřit, jak v projektu elektronických zdravotních knížek IZIP daňoví poplatníci přišli o 1,8 miliardy korun, navrhla opoziční ČSSD. "Pokud by byly prostorové odposlechy nasazeny i v této kauze, tak bychom se nepochybně dozvěděli něco zajímavého," řekl ve Sněmovně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v narážce na policejní odposlechy v kauze Davida Ratha.

U zrodu projektu elektronických zdravotních knížek IZIP byli dva současní europoslanci za ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký.

Podpora projektu, na němž se podílela Všeobecná zdravotní pojišťovna penězi pojištěnců, tedy daňových poplatníků, po letech končí, když se na tom dohodli premiér Petr Nečas s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem z TOP 09 a odhlasovala to správní rada VZP (více zde).

"Jak je něco takového v naší zemi možné? Že si dají dva poslanci dohromady byznys, vnutí ho Všeobecné zdravotní pojišťovně a daňové poplatníky to nakonec zbytečně stojí 1,8 miliardy korun," kritizoval ve Sněmovně projekt elektronických zdravotních knížek Sobotka.

"Dvě miliardy se vylijí do kanálu, není možné, aby se nic nestalo," rozohnil se Sobotka. A apeloval na ODS a TOP 09, ať vyšetřovací komisi ke kauze IZIP podpoří.

"Možná se shromáždí takové důkazy, aby se tím mohly zabývat orgány činné v trestním řízení," podpořil návrh sociálních demokratů na zřízení parlamentní vyšetřovací komise šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

ODS a TOP 09 vyšetřování kauzy elektronických knížek zablokovaly

ODS a TOP 09 ale zřízení vyšetřovací komise k projektu elektronických zdravotních knížek nejenže nepodpořily, ale zablokovaly svým vetem i to, aby se vůbec hlasovalo o zařazení tohoto bodu do programu. Veto oznámil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Podporu při hlasování, pokud by na něj došlo, mohla přitom opozice získat i mezi vládními poslanci. "Já osobně nepatřím k těm, kteří by apriori odmítali vznik vyšetřovací komise. Toto moje stanovisko jsem sdělil jak předsedovi vlády, tak ministrovi zdravotnictví a předsedovi našeho poslaneckého klubu. Pokud budeme hlasovat o vyšetřovací komisi, tak já pro to ruku zvednu," řekl iDNES.cz poslanec ODS Boris Šťastný.

ČSSD na postup koalice reagovala prohlášením, že bude vyšetřovací komisi navrhovat opakovaně, dokud neprojde, i kdyby to mělo být až po příštích volbách. "Zklamal mě přístup ODS a TOP 09. Včera jste hlasovali pro vydání Davida Ratha, kde šlo o 7 milionů korun. Dnes jste se odmítli zabývat kauzou, kde se těch milionů ztratilo 1 800," reagoval na postup vládních poslanců šéf klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Sociální demokraté si hned vyžádali dvouhodinovou pauzu na poradu svého poslaneckého klubu a přerušili jednání Sněmovny, do jejíhož programu naopak koalice na středu prosadila církevní restituce a schvalování vládního balíku s vyššími daněmi (mimo jiné s růstem DPH na 15 a 21 procent).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video