ČSSD podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka navrhne změnu, aby prezident nemohl milost udělit sám, ale jen s podpisem premiéra či jiného člena vlády.

ČSSD podle místopředsedy Lubomíra Zaorálka navrhne změnu, aby prezident nemohl milost udělit sám, ale jen s podpisem premiéra či jiného člena vlády. | foto: ČTK

ČSSD navrhla, aby milost nedával prezident sám. Snahu sesadit ho vzdala

  • 488
Změnu pravidel pro prezidentské milosti navrhne ve Sněmovně opoziční ČSSD. "Tak aby k udělení milosti byl nutný i souhlas premiéra nebo jiného člena vlády," řekl místopředseda ČSSD a Sněmovny Lubomír Zaorálek po jednání vedení sociální demokracie. Aby se pravidla pro milosti změnila, musely by strany schválit změnu ústavy.

Když parlament nedávno změnil ústavu kvůli zavedení přímé volby prezidenta, prošla zároveň úprava omezující právo na abolice - prezident už nebude moci zastavit trestní stíhání v jeho průběhu, dokud nebude vynesen verdikt. Změna, s níž teď ČSSD přichází, jde ještě dál. Sociálním demokratům totiž vadí některé sporné milosti, o nichž Klaus v poslední době rozhodl.

Návrh, aby strana dokonce prezidenta vyzvala kvůli sporným milostem k odchodu z funkce, podle předsedy Bohuslava Sobotky na jednání grémia nezazněl. Podle něj je důležité, že nyní probíhá policejní vyšetřování, zda udělování některých milostí neprovázela korupce.

Prezidentův vicekancléř Petr Hájek označil v České televizi požadavek na kontrasignaci za nesmyslný. "Prezident neposuzuje trestné činy, není dalším odvolacím místem, nerozlišuje, zda jde o korupci či o nezaplacené alimenty, on posuzuje, zda má případ humanitární či jiný lidský rozměr," řekl Hájek.

Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík se také nad nápadem ČSSD podivil. "Jeden den mluví o tom, že vyzvou prezidenta k odchodu, druhý den o tom, že změní ústavu, kterou jsme právě změnili kvůli přímé volbě prezidenta. Je otázka, co napadne sociální demokraty zítra," utahuje si z ČSSD Gazdík.

Kvůli milostem by ústavní žaloba na prezidenta nebyla úspěšná

Z nápadu vyzvat prezidenta k odchodu ČSSD rychle vycouvala. Zaorálek řekl, že si prostudoval zákon o Ústavním soudu a z něj podle něj vyplývá, že by ústavní žaloba na prezidenta Klause kvůli milostem nebyla úspěšná.

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková svého stranického kolegu doplnila, že sociální demokracie je připravena iniciovat kompetenční stížnost k Ústavnímu soudu, pokud by prezident dál váhal s podpisem některých mezinárodních smluv.

Které Klausovy milosti sociální demokracii vadí? Prezident například odložil rozhodnutí o trestu za zpronevěru u Tomáše Maliny, o jeho žádosti o milost rozhodne až na základě dalšího vývoje Malinova zdravotního stavu. Média upozornila, že Malina, odsouzený za stomilionový podvod s pohonnými hmotami, patřil k blízkým spolupracovníkům podnikatelů Františka Mrázka a Tomáše Pitra.

Pochybnosti vzbudila i milost pro exředitelku Metropolitní univerzity Annu Benešovou, která byla v častém kontaktu s prezidentovou manželkou. (více zde).

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat veškerá obvinění týkající se rozhodování o Malinovi a dalších prezidentských milostech odmítl. "Snažit se vyrobit realitu na základě informací uvedených v anonymním trestním oznámení, kam si může kdokoliv napsat cokoliv, je výrazem laciné senzacechtivosti, neprofesionality a osobní zaujatosti vůči osobě Václava Klause. Veškerá vznesená obvinění samozřejmě odmítáme, neboť se jedná o účelově vymyšlené pomluvy," sdělil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue