Politici ČSSD nabídli koalici předčasné volby spojené s přímou volbou

Politici ČSSD nabídli koalici předčasné volby spojené s přímou volbou prezidenta. | foto: ČTK

Pojďme udělat nové volby spolu s prezidentskými, vybídl Sobotka vládu

  • 286
Sociální demokracie chce s vládními stranami jednat o předčasných volbách, které by se podle ní mohly uskutečnit už na začátku příštího roku spolu s přímou volbou prezidenta. Mocenské spory uvnitř ODS totiž podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky zcela paralyzují činnost vlády.

"Než permanentní křeč a opakované krize by České republice nejvíce prospěly nové volby do Sněmovny. Vládě proto navrhujeme východisko, jímž by byla dohoda o nových volbách do Sněmovny. Vzhledem k tomu, že se nepodaří stihnout říjnový termín, mohly by se uskutečnit společně s přímou volbou prezidenta na začátku roku 2013," prohlásil Sobotka.

Podle Sobotky by si koalice měla ověřit, zda je ještě vůbec schopna dát dohromady 101 hlasů, aby přehlasovala Senát. "Pokud v něm ČSSD bude mít většinu, tak budeme uplatňovat veto vůči všem nespravedlivým návrhům včetně zvyšování DPH. Není možné, aby deset milionů obyvatel České republiky bylo rukojmími mocenské rvačky, ke které dochází uvnitř ODS," prohlásil Sobotka. Kdyby se koalice se sociální demokracií dohodla na nových volbách, je strana připravena spolupracovat i při přípravě státního rozpočtu na příští rok.

To, že chce vláda balíček s vyššími daněmi prosadit tak, že ho předloží znovu a spojí ho s hlasováním o důvěře kabinetu, podle předsedy ČSSD nic neřeší, protože balíček sice může ve Sněmovně projít prostou většinou, ale koalice bude potřebovat 101 hlasů, když ho vrátí Senát a po něm možná i prezident.

Ministr financí Miroslav Kalousek iDNES.cz řekl, že když vláda spojí svůj balíček s hlasováním o důvěře, platí to pro všechna hlasování, kdy bude třeba balíček schválit, tedy i po vetu Senátu a případném nesouhlasu prezidenta (více o vyjádření Kalouska najdete zde). Teoreticky by tak hlasování o vládě bylo více. Minimálně dvě - při schvalování vládního balíčku při prvním a třetím závěrečném čtení ve Sněmovně - ale možná až čtyři, když se zákon k poslancům vrátí. A právě v takové chvíli by vláda musela mít 101 hlasů.

Vláda chce balíček předložit ve stejném znění, beze změn. V takovém případě by ale proti ní hlasoval poslanec ODS Boris Šťastný, který to už jako první z vládních poslanců jasně ohlásil (více o jeho postoji zde). ODS podle něj nemá jen mlčky přikyvovat Kalouskovi. Co udělá šestice poslanců v čele s Petrem Tluchořem, kteří se postavili Nečasovi, není zatím jasné. Už v úterý někteří říkali, že jim o pád vlády nejde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video